15:10 , 1403/3/21
کد خبر: 000050826
بازدید: 1156
VAR در لیگ برتر 24

استفاده از VAR در لیگ برتر 24: بلاتکلیفی و اما و اگر...

به گزارش خبرنگار ورزشی ایونا,در حالی که لیگ برتر فوتبال ایران به زودی آغاز می‌شود، اما هنوز تکلیف استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی (VAR) در این دوره از مسابقات مشخص نیست.

مسئولان فدراسیون فوتبال در دو فصل گذشته وعده‌های متعددی برای تجهیز لیگ به این تکنولوژی داده بودند، اما تاکنون هیچ کدام از این وعده‌ها عملی نشده است.

با این حال، در فروردین ماه امسال، مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال، از ورود دو دستگاه VAR به ایران خبر داد و قول ورود 5 دستگاه دیگر در آینده‌ای نزدیک را نیز داد.

اما این وعده‌ها نیز به بن بست خورده و مشخص شده که ورود این 5 دستگاه به تامین بودجه نیاز دارد.

مهدی تاج در صحبت‌های اخیر خود درباره زمان ورود VAR به ایران با شک و تردید صحبت کرده و گفته است که "فکر می‌کنم بتوانیم لیگ آینده را با VAR برگزار کنیم، یا در همه بازی‌ها یا در بازی‌های مهم."

این صحبت‌ها نشان می‌دهد که احتمال عدم استفاده از VAR در لیگ 24 وجود دارد.

کیومرث هاشمی، وزیر ورزش و جوانان، در 17 خرداد اعلام کرد که بودجه 110 میلیارد تومانی برای خرید 7 دستگاه VAR و تجهیزات جانبی آن در نظر گرفته شده است.

با این حال، هنوز هیچ خبر رسمی درباره زمان ورود این دستگاه‌ها و استفاده از آنها در لیگ برتر 24 منتشر نشده است.

با توجه به این شرایط، به نظر می‌رسد که استفاده از VAR در لیگ 24 بسیار کم‌احتمال است و در بهترین حالت، ممکن است در برخی از بازی‌های مهم از این تکنولوژی استفاده شود.

واکنش فدراسیون فوتبال به تخصیص نیافتن بودجه VAR: تقصیر کیست؟

  • فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان در خصوص تخصیص نیافتن بودجه VAR به یکدیگر پاسکاری می‌کنند.
  • فدراسیون فوتبال می‌گوید که بودجه به حساب شرکت توسعه واریز شده، اما این شرکت هنوز آن را به فدراسیون نداده است.
  • وزارت ورزش و جوانان می‌گوید که بودجه برای "تجهیز" ورزشگاه‌ها در نظر گرفته شده و نه برای خرید دستگاه‌های VAR.
  • با این حال، مشخص نیست که چه کسی مقصر این بلاتکلیفی است و چه زمانی مشکل حل خواهد شد.
  • در حال حاضر، استفاده از VAR در لیگ برتر 24 بسیار بعید به نظر می‌رسد.
  • منصور قنبرزاده، نایب رئیس دوم فدراسیون، می‌گوید که فدراسیون برای هماهنگی با فیفا و شرکت‌های مورد تایید آماده است، اما ماموریت خرید دستگاه‌ها به شرکت توسعه سپرده شده است.
  • هدایت‌الله ممبینی، دبیرکل فدراسیون، می‌گوید که بودجه 110 میلیارد تومانی در مهر ماه به حساب وزارت ورزش واریز شده، اما به دلیل استفاده از کلمه "تجهیز" در مکاتبات اولیه، این بودجه برای تجهیز ورزشگاه‌ها و نه خرید دستگاه‌های VAR در نظر گرفته شده است.
  • ممبینی می‌گوید که فدراسیون هنوز پولی برای خرید دستگاه‌ها دریافت نکرده و امیدوار است که این مشکل تا قبل از شروع لیگ 24 حل شود.

نقل قول‌ها:

  • منصور قنبرزاده: "فدراسیون فوتبال برای هماهنگی با فیفا و ارتباط با شرکت‌های مورد تایید پای کار است اما ماموریت این پروژه به شرکت توسعه داده شده است."
  • هدایت‌الله ممبینی: "این بودجه توسط دولت در کم‌تر از سه هفته تامین و به حساب وزارت ورزش واریز شد اما از دوازدهم مهر هنوز پولی به حساب فدراسیون برای خرید دستگاه‌ها نیامده است."

 

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید