15:12 , 1401/8/24
کد خبر: 000016551
بازدید: 1152
9 روش درمان خانگی برای سینوزیت/ فوری و کاربردی

اکثر مردم برای درمان سینوزیت درمان های خانگی را به دارو درمانی تریجیح می دهند. در این مطلب کاربردی ترین درمان های خانگی سینوزیت آورده شده است.

درمان خانگی سینوزیت چیست؟ سینوزیت چگونه درمان می شود؟ کدام دمنوش برای سینوزیت مفید است؟ کودکان مبتلا به سینوزیت چگونه درمان می‌شوند؟ درمان خانگی سینوزیت چگونه است؟

سینوزیت چیست؟

به گزارش پایگاه خبری نگاه ایرانیان نیوز Ivna، سینوس ها حفره هایی هستند که در داخل استخوان های صورت و جمجمه قرار دارند. آنها با سلول های دستگاه تنفسی پوشیده شده اند. عملکرد این ساختارها شامل گرم کردن و مرطوب کردن هوای استنشاقی، نگه داشتن ذرات خارجی، ترشح مخاط و جلوگیری از تکثیر باکتری ها است. التهاب لایه سلولی پوشاننده سینوس ها را سینوزیت می گویند. در سینوزیت، دهان سینوس ها ادم و گرفتگی دارد. این می تواند توسط باکتری ها و ویروس ها ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی و فوری آبریزش بینی در سه شماره

چه عواملی که باعث عفونت سینوسی می شود؟ 

علاوه بر انحراف سپتوم، در برخی موارد دیگر، افراد ممکن است دچار عفونت سینوسی شوند.

 1. پولیپ بینی
 2. آلرژی
 3. سیستم ایمنی ضعیف شده
 4. مصرف تنباکو
 5. عفونت اخیر دستگاه تنفسی فوقانی
 6. فیبروز سیستیک
 7. سفرهای مکرر با هواپیما

بهترین درمان خانگی سینوزیت

 1. بهترین درمان خانگی سینوزیت، استفاده از روغن اکالیپتوس است. در روزهایی که با سینوزیت دست و پنجه نرم می کنید، روغن اکالیپتوس را روی گوش پاککن بریزید و آن را به بینی بمالید. یک نفس عمیق بکشید. بعد از مدت کوتاهی خواهید دید که هم سردرد و هم گرفتگی بینی بهبود یافته است. 
 2. یکی دیگر از بهترین درمان های خانگی سینوزیت، مصرف چای زنجبیل است؛ چراکه زنجبیل گیاهی مملو از معجزه است که میکروب ها را از بین می برد.
9 روش درمان خانگی برای سینوزیت/ فوری و کاربردی

درمان خانگی سینوزیت با پیاز

درمان خانگی سینوزیت با پیاز: یک عدد پیاز را به چهار قسمت برش دهید و در یک لیوان آب بجوشانید. آب جوشیده پیاز به دلیل اثر آنتی اکسیدانی به علائم سینوزیت شما پایان می دهد.

درمان خانگی سینوزیت با سیر

درمان خانگی سینوزیت با سیر: سیر گیاهی است که باکتری ها و ویروس ها را فورا از بین می برد. با افزودن آن به وعده های غذایی خود و جویدن آن به صورت خام، می توانید عوارض سینوزیت، سرفه و سردرد را از بین ببرید.

بیشتر بخوانید: قرص آبریزش بینی چیست و چه نام دارد؟

درمان خانگی سینوزیت با زردچوبه

درمان خانگی سینوزیت با زردچوبه: با زردچوبه می توانید میکروب هایی را که سعی در ته نشین شدن در بدن دارند از بین ببرید. زردچوبه که برای از بین بردن التهاب شناخته شده است، کانال سینوسی را نیز درمان می کند. می توانید زردچوبه را که محلول موثری برای التهاب سینوس هاست با عسل یا آب گرم مخلوط کرده و مصرف کنید.

درمان خانگی سینوزیت با بابونه

درمان خانگی سینوزیت با بابونه: اگر با کمی بابونه خشک حمام بخار کنید، مجاری تنفسی را باز می کنید. متخصصان طب سنتی مصرف بابونه را به افرادی که از سینوزیت رنج می برند توصیه می کنند. بابونه را در آب داغ دم کنید و سر خود را با حوله بپیچید و بخار بابونه را استنشاق کنید. احتقان بینی به زودی برطرف می شود.

درمان خانگی سینوزیت با عنبر نسا

در درمان خانگی سینوزیت با عنبرنسا عموم مردم بر این باور هستند که سوزاندن عنبرنسا باکتری هایی را که منجر به عفونت می شوند را از بین می برد. 

9 روش درمان خانگی برای سینوزیت/ فوری و کاربردی

درمان خانگی سینوزیت در کودکان

درمان خانگی سینوزیت در کودکان؛ روش هایی وجود دارد که می توان در خانه برای این مشکل که در کودکان نیز بروز می کند، استفاده کرد. با این حال، درمان آنتی بیوتیکی نیز مورد نیاز است. بنابراین توصیه می شود با پزشک متخصص مشورت کنید. 

 1. یکی از روش های درمان خانگی سینوزیت کودکان، نوشیدن آب فراوان است. باید توجه داشت که کودک مبتلا به سینوزیت چقدر آب می نوشد. 
 2. وجود دستگاه بخار در اتاق کودک توصیه می شود. بخار به نرم شدن قسمت های گرفتگی کمک می کند. 
 3. مکرراً دوش آب گرم بگیرید اما هرگز موها را خیس نگذارید. 
 4. استراحت زیاد توصیه می شود. 
 5. در مصرف ویتامین C نیز باید دقت کرد.
9 روش درمان خانگی برای سینوزیت/ فوری و کاربردی

درمان خانگی سینوزیت در بارداری

درمان خانگی سینوزیت در بارداری؛ افزایش مصرف مایعات باعث نرم شدن مخاط در سینوس ها می شود. به همین دلیل در دوران بارداری باید مایعات زیادی مانند آب، آب گوشت، آب میوه مصرف شود. با تهیه آب نمک در خانه می توان از آب نمک به عنوان قطره بینی استفاده کرد، زیرا به باز شدن احتقان در سینوس ها کمک می کند.

درمان خانگی سینوزیت با دمنوش

دمنوش زنجبیل به عنوان درمان خانگی سینوزیت می تواند موثر واقع شود. چای زنجبیلی که درست می کنید به تسکین درد سینوزیت نیز کمک می کند. همچنین قرار دادن یک حوله داغ مرطوب روی نقاطی که درد سینوزیت دارید مفید است. 

بیشتر بخوانید: روش‌های طبیعی برای درمان آبریزش بینی چیست؟

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار