09:35 , 1401/8/28
کد خبر: 000016598
بازدید: 1166
6 اقدام حیاتی برای مقابله با سرطان ریه

شما می توانید با دوری از عوامل ایجاد کننده سرطان ریه مانند سیگار کشیدن و رعایت برخی اقدامات احتیاطی ساده ایمنی خود را برای مقابله با سرطان ریه بالا ببرید.

خطرناک ترین عامل سرطان ریه چیست؟

برای مقابله با سرطان ریه باید علائم آن را به خوبی بشناسید. سیگار مهمترین عامل خطر سرطان ریه است. این خطر به نسبت مستقیم با تعداد سیگارهای مصرف شده در هر روز و تعداد سالهای مصرف سیگار افزایش پیدا می کند. استفاده از سایر محصولات تنباکو مانند پیپ، سیگار برگ، قلیان یا قرار گرفتن در معرض آنها از طریق سیگار کشیدن غیرفعال نیز همین خطر بروز سرطان ریه را ایجاد می کند. سیگار و محصولات تنباکو به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان تارهای صوتی (حنجره) و گلو (حلق) و همچنین سرطان ریه را افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید: روایت مرگبار از زندگی با پک سیگار و قلیان

بیشتر بخوانید: 5 علامتی که باعث ایجاد سرطان می شود

چگونه از سرطان ریه دور بمانیم؟

با استفاده از روش ها  و شرایط زیر با راه هایی آشنا می شوید که می توانید برای مقابله با سرطان ریه آماده شوید.

1- دود سیگار عامل بروز سرطان ریه 

"سیگار غیرفعال" که به عنوان قرار گرفتن در معرض دود سیگار تعریف می شود، برای توصیف وضعیت تحت تاثیر قرار گرفتن شدید دود سیگار، حتی اگر فرد سیگار نمی کشد، استفاده می شود. مواد سمی مانند نیتروزامین، آمونیاک و مونوکسید کربن موجود در دود سیگار خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. هر چه ناحیه فیزیکی در معرض آن کوچکتر باشد، اثرات مضر سیگار بیشتر می شود.

2- از مواد سرطان زا دوری کنید!

یکی دیگر از روش های مقابله با سرطان ریه دوری از مواد سرطان زاست. قرار گرفتن در معرض موادی مانند آزبست و آرسنیک، کروم و نیکل که به عنوان عامل سرطان شناخته شده اند، از جمله عواملی هستند که باعث ایجاد سرطان ریه می شوند. به خصوص آزبست یکی از عوامل خطر مهم سرطان ریه در کشور همسایه، ترکیه است. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض آزبست در افراد سیگاری خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

3- خانه خود را در برابر گاز رادون تهویه کنید

گاز رادون که بعد از سیگار دومین عامل مهم ابتلا به سرطان ریه محسوب می شود، گازی بی رنگ و بی بو است؛ افراد باید برای مقابله با سرطان ریه به دوری از گاز رادون توجه کنند. رادون، گاز مشتق شده از اورانیوم موجود در خاک و آب، به سمت بالا حرکت می کند و به ویژه بر طبقات پایین ساختمان ها تأثیر می گذارد. گاز رادون که می تواند به شدت در زیرزمین ها و معادن انباشته شود، اثرات سمی خود را از طریق استنشاق نشان می دهد. توصیه می شود خانه ها را به طور مکرر تهویه کنید تا از اثرات رادون محافظت شود. 

گاز  رادون عامل خطرناک سرطان ریه

4- رژیم غذایی برای مقابله با سرطان ریه

مانند همه بیماری ها، رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه ها نیز خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش می دهد. در عوض، استفاده از ویتامین‌های A، C، E و بتاکاروتن نمی‌تواند جایگزین این نوع تغذیه شود که تقریباً 25 درصد محافظت می‌کند. علاوه بر این، دو مطالعه جداگانه نشان می دهد که مصرف بتاکاروتن باعث افزایش میزان مرگ و میر در افراد سیگاری می شود.

بیشتر بخوانید: در درمان سرطان چه باید خورد؟

5- آلودگی هوا ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد

موضوع مهم دیگر آلودگی هواست که می تواند در ابتلا به سرطان ریه تاثیر گذار باشد. کسانی که در مناطق صنعتی زندگی می کنند و به شدت در معرض گازهای خروجی اگزوز هستند، بسیار بیشتر در معرض هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAHs) بوده که مستعد ابتلا به سرطان ریه هستند. آنچه برای جلوگیری از این عوارض توصیه می شود این است که تا حد امکان در مناطق صنعتی سکونت نداشته باشید و یا از مراکز ترافیکی سنگین دوری کنید.

6- چه مدت سیگار کشیدن باعث ابتلا به سرطان ریه می شود؟

مطالعات برای تشخیص زودهنگام سرطان ریه نشان می دهد، افرادی که به مدت 30 سال 1 بسته در روز یا بیشتر سیگار کشیده اند، باید در سنین 55 تا 74 سال با توموگرافی کامپیوتری مارپیچ با اشعه کم غربالگری شوند. بنابراین، سرطان را می توان در مراحل اولیه تشخیص داد و هم امید به زندگی و هم کیفیت را افزایش داد.

مصرف چند پاکت سیگار باعث ابتلا به سرطان ریه می شود؟

علائم بارز سرطان ریه چیست؟

از علائم بارز سرطان ریه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. افزایش سرفه
  2. درد قفسه سینه
  3. تنگی نفس
  4. کاهش اشتها و کاهش وزن
  5. گرفتگی صدا و مشکل در بلع
  6. ضعف
  7. چاق شدن انگشتان
  8. درد بدن
  9. عفونت های مکرر
  10. افتادگی پلک

بیشتر بخوانید: 10 نشانه سرطان ریه+ تشخیص+ درمان+ پیشگیری

بیشتر بخوانید: فواید مصرف چای سبز / از کاهش وزن تاجلوگیری از سرطان

بیشتر بخوانید: سرطان سینه چیست؟ چه زمانی باید ماموگرافی انجام شود؟

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار