۱۴ برابر ریسک بیشتر مرگ کرونایی در انتظار واکسن نزده‌ها
۱۴ برابر ریسک بیشتر مرگ کرونایی در انتظار واکسن نزده‌ها

عضو کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: افرادی که واکسن نزده اند 14 برابر بیشتر از افرادی که واکسن زده اند در معرض مرگ و میر ناشی از کرونا قرار می‌گیرند.

دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته علمی مقابله با کرونا در گفتگو با خبرنگار ایونا اظهار کرد: افرادی که واکسن نزده اند ۱۴ برابر بیشتر از افرادی که واکسن زده اند در معرض مرگ و میر ناشی از کرونا قرار می‌گیرند. غیر از اینکه احتمال ابتلا به کرونا افزایش یافته میزان مرگ و میر آن نیز ۱۴ برابر بیشتر از افراد واکسینه شده است.

وی افزود: اشخاصی که به واکسن اعتماد ندارد و واکسن نمی‌زنند غیر از اینکه مانع از ایمنی جمعی که همه ما و مردم منتظر آن هستیم، می‌شوند، خودشان را نیز در معرض خطر قرار می دهند. در صورت عدم واکسن زدن ابتلا به بیماری، بستری در بیمارستان و آی سی یو افزایش، همچنین مرگ و میر نیز در این افراد ۱۴ برابر بیشتر خواهد بود.

مردانی یادآور شد: در ارتباط با آمار مبتلایان به دلتا در ایران پس از پیک پنجم هیچ مبتلایی نداشت با وجود اینکه متاسفانه مرگ و میر هنوز هم ادامه دارد اما عمدتا به دنبال پیک پنجم بوده است. حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد عزیزانی که در این اپیدمی بودند بیماری را گرفتند و جالب اینجاست که برخی علی‌رغم تزریق دو دوز واکسن به این بیماری دچار شده اند. اما خوبی کار این است که با توجه به اینکه دو دوز واکسن تزریق کردند در زمان ابتلا به کرونا، بیماری آن ها سبک بوده و بستری نشده و به ای سی یو نرفتند و فوت ناشی از کرونا را تجربه نکردند.

این عضو کمیته علمی مقابله با کرونا در پایان در ارتباط با تزریق اجباری دوز سوم اجباری به خبرنگار ایونا گفت: من نه فقط با تزریق اجباری دوز سوم واکسن بلکه با هر کار اجباری مخالف هستم. تبعات هر کار اجباری یک نگاتیوی را ایجاد می کند که اشخاص دید منفی نسبت به موضوعات پیدا کنند. واکسیناسیون اجباری تبعات منفی را در پی دارد. اعتقاد من بر این است که تاجایی که می توانند روی مسائل امر به معروف و نهی از منکر کار کنند. در حال حاضر روحانیت بهترین کمک را در این شرایط می تواند انجام دهد. زمانی که سلامت یک جامعه در گرو این است که مردم واکسن بزنند خب باید این مورد را امر به معروف کرد. من استاد دانشگاه باید سرکلاس های درس حداقل ۱۰ دقیقه درباره واکسیناسیون و مزیت های آن صحبت کنم. روحانیت می تواند قبل از نماز جمعه و حتی اصحاب رسانه نیز باید برای تشویق مردم به واکسیناسیون تلاش کنند. برای مردم ایران هیچ چیزی حیاتی تر تکمیل واکسیناسیون نیست.

 

نسترن شاکر