20:32 , 1402/11/24
کد خبر: 000041553
بازدید: 1208
یک کیلو خرما چند؟

رئیس انجمن خرما گفت: ایران دارای رتبه سوم تولید خرم در دنیا است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایونا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس انجمن خرما اعلام کرد که ایران به عنوان سومین تولیدکننده خرما در جهان محسوب می‌شود و اظهار کرد: امسال ۱.۳ میلیون تن خرما در کشور تولید شده است که ۷۰ درصد آن در داخل مصرف شده و بقیه صادر می‌شود.

وی ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون، ۲۰۰ تا ۲۱۰ هزار تن خرما به ارزش ۲۷۰ میلیون دلار صادر شده است.

رشیدفرخی توضیح داد: با توجه به میزان تولید اضافی، باید ۱۲۰ هزار تن خرما به مناسبت ماه مبارک رمضان صادر شود، زیرا بخش قابل توجهی از صادرات خرما به ماه مبارک رمضان مربوط است.

رئیس انجمن خرما با اشاره به عدم کمبود در عرضه خرما، افزود: در حال حاضر، تقریباً ۵۰ درصد خرمای سال گذشته در سردخانه‌ها باقی مانده و به بازار عرضه نشده است، که توزیع آن مانعی برای بروز کمبود در بازار ایجاد نمی‌کند؛ بلکه باعث می‌شود بازار با مازاد محصول روبرو شود.

وی ادامه داد: قیمت کنونی هر کیلو خرما درب سردخانه ۷۸ تا ۸۰ هزار تومان است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کمتر از تورم جاری است.

رئیس انجمن خرما با بیان اینکه مصر با تولید ۱.۸ میلیون تن اولین تولیدکننده خرما در جهان است، اظهار کرد: عربستان سعودی و ایران به دلیل نزدیکی میزان تولید در رتبه‌های دوم و سوم قرار می‌گیرند.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید