21:35 , 1402/11/19
کد خبر: 000041241
بازدید: 4299
یارانه ۲۲۰ هزار تومانی به چه کسانی تعلق میگیرد

دولت تصمیم گرفته رقم یارانه تشویقی برای استفاده‌کنندگان از کالابرگ را 100 هزار تومان افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایونا به نقل از روزنامه هفت صبح، بودجه یارانه تشویقی 220 هزار تومانی از امروز تا اواسط اردیبهشت ماه به خانوارهای دهک اول تا هفتم پرداخت خواهد شد. تقریباً 61 میلیون نفر از این طرح استفاده خواهند کرد، که حدود 75 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. این برنامه یارانه‌ای از یارانه‌های قبلی با تفاوت‌های مهمی همراه است.

یکی از تفاوت‌ها این است که مبلغ یارانه به 220 هزار تومان افزایش یافته است که حدود 45 درصد افزایش نسبت به یارانه‌های قبلی دارد. همچنین، زمانی برای دریافت یارانه مشخص شده است و از امروز تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

مهم‌ترین تغییر دیگر این است که حداکثر مبلغ خرید اجناس اساسی برای دریافت یارانه از 200 هزار تومان به 220 هزار تومان افزایش یافته است. طبق طرح جدید دولت، 11 قلم کالا با قیمت‌های مبنای سال پیش انتخاب شده‌اند و اختلاف قیمت با قیمت روز از محل یارانه تامین می‌شود.

شرایط استفاده از یارانه تشویقی به این صورت است که خانوارهای دهک اول تا هفتم می‌توانند برنج، مرغ، گوشت قرمز، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌مرغ و حبوبات را خریداری کنند. هر فرد مشمول می‌تواند اقلام طرح را در سقف وزنی و کالایی تعریف شده خرید کند، و امکان جابه‌جایی اعتبار بین گروه‌های کالایی وجود ندارد.

همچنین، از این پس یارانه هر قلم غذایی به‌صورت مجزا پرداخت خواهد شد و نمی‌توان اعتبار یک کالا را به کالای دیگر منتقل کرد. برای مثال، اگر سرانه خرید برنج در یک ماه برای یک فرد دو کیلو باشد، خانوار چهار نفره می‌تواند در ماه هشت کیلو برنج خریداری کند و یارانه معادل آن را دریافت کند.

از آنجایی که این یارانه به شکل الکترونیکی پرداخت می‌شود، می‌توان از طریق فروشگاه‌های طرف قرارداد شبکه ملی اعتبار و یا از فروشگاه‌های آنلاین مانند اسنپ‌مارکت و دیجی کالا خرید کرد. به‌طور کلی، این طرح با هدف تامین کالاهای اساسی به قیمت مقرون به صرفه‌تر برای خانوارهای با درآمد پایین اجرا شده است.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید