15:02 , 1402/11/24
کد خبر: 000041515
بازدید: 1244
گل پنیرک همان گل ختمی است؟

اگر چه گل پنیرک و گل ختمی از نظر برخی خصوصیات دارویی یکسان هستند اما دو گل متفاوت می باشند.

به گزارش خبرنگار سلامت  ایونا، گل پنیرک، گیاهی وحشی می باشد که به طور خودرو در طبیعت رشد می کند. خواص دارویی و درمانی بسیار، گیاه پنیرک را به درمانگری طبیعی تبدیل کرده است؛ به همین خاطر مصارف دارویی آن زیاد است.

گل پنیرک همان گل ختمی است؟

گل پنیرک چیست؟

گل پنیرک، گیاهی علفی است که به صورت خودرو در مناطق مختلف، رشد می کند. این گیاه علفی دارای گل هایی به رنگ بنفش می باشد و برگ های آن نیز دایره ای شکل است. گیاه پنیرک دارای نام های محلی دیگری همچون توله، ملوخیا و خبازی می باشد. پنیرک، به لحاظ داشتن خواص دارویی بی شمار، در زمینه طب سنتی اهمیت فراوانی پیدا کرده است. از آنجا که عمر گیاه پنیرک، چندان زیاد نیست می توان در زمان مناسب گل و برگ های آن را خشک کرد؛ که در این حالت همیشه به آن دسترسی داریم. برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که گل پنیرک همان گل ختمی است؟ خیر. گل ختمی و پنیرک، دو گیاه متفاوت هستند ولی در یک خانواده قرار دارند. در بیشتر موارد فواید دارویی گیاهان نام برده مشابه هستند اما به لحاظ گیاهشناسی کاملا متفاوت می باشند.

خواص گل پنیرک

تا کنون موارد زیادی از خواص گل پنیرک کشف شده است اما باید دانست که این گیاه، خواص نهان دیگری هم دارا می باشد. پنیرک در اغلب مناطق و بیشتر در زمین های کشاورزی رشد می کند به همین خاطر ممکن است برخی از افراد آن را علف هرز تلقی کنند. در ادامه برخی از مهمترین خواص دارویی گل پنیرک را شرح می دهیم.

اثرات ضد التهابی

اثر ضد التهابی پنیرک، برای درمان آفتاب سوختگی پوست و درمان نیش و گزیدگی حشرات، مفید است. ضماد پنیرک علاوه بر کاهش التهاب، التیام بخش هم می باشد.

اثرات ضد میکروبی

خاصیت ضد میکروبی پنیرک، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود؛ و این گونه از مبتلا شدن به بیماری های عفونی پیشگیری می کند. 

اثرات آنتی اکسیدانی

آنتی اکسیدان های موجود در گل پنیرک، برای سلامت پوست بسیار مفید هستند. خاصیت آنتی اکسیدانی پنیرک، با مهار رادیکال های آزاد، از سلامت پوست محافظت کرده و پیری زودرس را به تعویق می اندازد.

درمان سرفه

استفاده از چای یا دمنوش پنیرک، برای درمان گلودرد و سرفه های خشک، مفید است. پنیرک باعث التیام و تسکین درد گلو می شود.

درمان اختلالات خواب

پنیرک برای آرامش اعصاب بسیار مفید است. خاصیت آرامبخشی پنیرک به حدی زیاد می باشد که در برخی از داروهای بی حسی و بی خوابی از آن استفاده می کنند.

درمان سنگ کلیه

پنیرک گیاهی ادرار آور است و از این طریق به درمان سنگ کلیه کمک می کند. البته این محصول از شدت درد مثانه هم می کاهد. 

درمان مشکلات گوارشی

مصرف دمنوش یا عصاره پنیرک، برای سلامت سیستم گوارشی بسیار مفید است. این محصول کمک می کند تا هضم و جذب مواد غذایی بهتر و سریعتر رخ دهد. 

گل پنیرک همان گل ختمی است؟

مضرات گل پنیرک

با این که در قسمت فوق به موارد مهمی از خواص گل پنیرک اشاره شد اما باید دانست که این محصول می تواند عوارضی هم داشته باشد. بر اساس آزمایش ها و تحقیقات انجام گرفته شده مصرف پنیرک، در زمان بارداری ممنوع اعلام شده است؛ چرا که پنیرک باعث سقط جنین می شود. باعث کاهش قند خون می شود و از این نظر نیز افراد دیابتی باید در مصرف آن دقت بالایی داشته باشند. مصرف عرق یا دمنوش پنیرک ممکن است برای افرادی که معده ضعیفی دارند مشکل ایجاد کند. اگر برای رفع مشکلات گوارشی و تنفسی دارو مصرف می کنید نباید از پنیرک استفاده کنید زیرا تداخل دارویی به وجود می آورد. مصرف بیش از حد این گیاه به طور حتمی مشکل ایجاد می کند.

طرز تهیه دمنوش پنیرک برای سرفه 

مطمئنا شناخت خواص مهم پنیرک، افراد را ترغیب می کند که از آن استفاده کنند. طرز تهیه دمنوش پنیرک از اهمیت بالایی برخوردار است. ابتدا باید دانست که بخش های گل و برگ پنیرک برای تهیه کردن دمنوش مفید هستند. برای تهیه کردن این دمنوش مفید و پر خاصیت، کافیست مقداری از آن را درون قوری ریخته و به آن آب جوش اضافه کنیم. دمنوش مورد نظر ظرف مدت زمان 10 دقیقه آماده می شود. اجازه دهید تا دمنوش به طور کامل و با حرارت ملایم آماده شود زیرا در این حالت، خواص بیشتری خواهد داشت. مصرف این دمنوش به هنگام سرماخوردگی به طور قطعی گلودرد و سرفه شما را تسکین می بخشد. علاوه بر مصرف خوراکی، غرغره کردن آب پنیرک هم مفید است و عفونت حلق و گلو را درمان می کند. برای تاثیر بیشتر می توانید یک قاشق غذا خوری عسل را به دمنوش پنیرک اضافه کنید؛ که در این حالت طعم آن هم بهتر می شود.

خواص پنیرک برای رحم

همانطور که می دانید امروزه مشکلات و بیماری های داخلی در بین خانم ها شدت گرفته است. اگر بیماری های مربوط به رحم در خانم ها به موقع درمان نشوند به طور قطعی خطرات فراوانی برای سلامتی افراد ایجاد می کنند. گفته شده که پنیرک خواص فوق العاده ای برای رحم دارد. پنیرک به خاطر داشتن ترکیبات موثر برای تقویت رحم مفید است. التهاب و خونریزی رحم را کاهش می دهد و از این طریق باعث تقویت آن می شود. در این گیاه ترکیبات مهمی وجود دارد که باعث تنظیم و متعادل کردن هورمون های رحم می شود. خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی پنیرک، باعث پاکسازی رحم شده و از ایجاد عفونت در رحم جلوگیری می کند. تاثیر پنیرک در درمان عفونت رحم به حدی زیاد است که توصیه می شود یک تشت پر از جوشانده پنیرک را آماده کرده و درون آن بنشینید. نشستن درون جوشانده پنیرک، تمام عفونت واژن و رحم شما را به بیرون می کشد. عفونت یک عامل بسیار خطرناک است که می تواند بیماری های جدی و خطرناکی برای رحم ایجاد کند. به طور یقین انتخاب روش های درمانی مختلف مانند استفاده از دارو و یا جراحی، برای افراد پر هزینه است؛ ضمن این که ممکن است نتایج خوبی هم در بر نداشته باشند. اما استفاده از پنیرک، روش درمانی مطمئنی می باشد که می توانیم با استفاده از آن سلامت رحم خود را تضمین کنیم.

برگ پنیرک خشک شده

گل پنیرک هم مانند بسیاری از گیاهان علفی دیگر فقط در یک زمان مشخص رشد می کند. برای این که بتوانیم دائما از گیاه پنیرک و خواصی که دارد بهره ببریم بهتر است اقدام به خشک کردن آن کنیم. در زمان مناسب، که این گیاه مراحل رویشی و زایشی خود را به طور کامل طی می کند؛ باید گل و برگ های آن را جدا کنیم. بعد از تهیه کردن بخش های نام برده از پنیرک، لازم است آنها را تمیز کرده و روی یک پارچه تمیز پهن کنیم تا خشک شوند. خشک کردن گل و برگ پنیرک باید به گونه ای باشد که هیچ رطوبتی در بافت آن وجود نداشته باشد. اگر گل و برگ پنیرک به طور کامل خشک نشود رطوبت موجود سبب کپک زدگی آن می شود؛ که در این صورت محصول تهیه شده غیرقابل مصرف است. بیشترین خواص پنیرک درون بخش های گل و برگ نهاده شده است؛ به همین خاطر گفته می شود که این بخش ها را برای خشک کردن انتخاب کنید. گل پنیرک به صورت خشک شده ماندگاری زیادی دارد. برای این که از کیفیت و خواص پنیرک به خوبی محافظت شود بهتر است محصول خشک شده از آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

طبع گل پنیرک سرد است یا گرم

گل وحشی پنیرک، جزو گیاهانی است که طبیعت سرد و تر دارد. طبع سرد این گیاه آن را به داروی مناسبی برای افراد گرم مزاج تبدیل کرده است. طبع سرد این گیاه رو به تعادل است به همین خاطر همه افراد با مزاج های گرم و سرد می توانند از آن استفاده خوراکی داشته باشند. پنیرک به لحاظ داشتن طبع سرد، بهترین دمنوش برای زمان گرما است؛ چرا که با گرفتن دمای بدن، عطش را برطرف می کند. اطلاع داشتن از طبع گیاهان دارویی مهم مانند گل پر فایده پنیرک، بسیار حائز اهمیت است. با دانستن طبع سرد پنیرک، این امکان را داریم که به چه میزانی از آن استفاده کنیم. این گیاه با خواص درمانی بی شماری که دارد در زمینه طب سنتی جایگاه ویژه ای کسب کرده است.

خواص پنیرک برای کبد

بخش عمده ای از تندرستی افراد به سلامت کبد وابسته است. کبد یکی از بخش های حیاتی بدن است و کار آن دفع سموم ترشح شده در بدن می باشد. اگر کبد بتواند سموم ایجاد شده را به خوبی دفع کند خطری سلامت جسمانی ما را تهدید نمی کند. گیاه پنیرک با خواص خارق العاده ای که دارد برای سلامت کبد هم مفید است. مصرف روزانه و پیوسته چای پنیرک به سلامت کبد شما کمک زیادی می کند. افرادی که درگیر کبد چرب هستند می توانند از این گیاه دارویی در جهت رفع مشکل خود استفاده کنند. مزیت استفاده از گیاه دارویی فوق، این است که محصولی طبیعی است و در ترکیب آن هیچ ماده شیمیایی وجود ندارد. زمانی که شما گل پنیرک را جهت سلامت کبد خود مصرف می کنید این گیاه به طور غیر مستقیم تاثیرات مثبت دیگری را هم بر سایر بخش های بدن می گذارد. در کل گل پنیرک، به عنوان یک گیاه دارویی مطمئن، می تواند سلامت و تندرستی شما را تضمین کند؛ پس از مصرف آن غافل نشوید.

گل پنیرک همان گل ختمی است؟

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید