17:23 , 1402/11/24
کد خبر: 000041547
بازدید: 39323
گرفتن سبد کالا با کارت یارانه

طرح استفاده از یارانه در قالب کالابرگ الکترونیکی که از سال گذشته به صورت پایلوت در چند استان کشور اجرا شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایونا به نقل از تجارت نیوز، طرح استفاده از یارانه در قالب کالابرگ الکترونیکی که از سال گذشته به صورت پایلوت در چند استان کشور اجرا شده است، به منظور مدیریت بازار و کمک به معیشت مردم در کل کشور اجرا می‌شود، تاثیراتی که بر یارانه‌ها دارد، به شرح زیر است:

افزایش یارانه: در گام اول اجرای این طرح، میزان یارانه برای یارانه‌بگیران سه دهک اول مشروط به خرید ۷۰ درصد مبلغ یارانه از میان ۹ تا ۱۱ قلم، ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر، فقط خانوارهای کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور که مبلغ یارانه دریافتی آنها به ازای هر نفر ۴۰۰.۰۰۰ تومان است، مشمول افزایش ۲۰ درصدی اعتبار خرید هستند.

تحول در الگوی مصرف: با این طرح، امیدوار است که مردم به سوی خرید کالاهای ضروری و مورد نیاز خود هدایت شوند و الگوی مصرفشان تغییر کند، که این موضوع بهبودی در کیفیت زندگی و معیشت آنان را نیز به همراه خواهد داشت.

کاهش تخلفات و سوء استفاده: با این طرح، قرار است که تخلفات و سوء استفاده‌های مرتبط با یارانه‌ها کاهش یابد، زیرا مردم مجبورند کالاهایی که با توجه به لیست مشخص شده در کالابرگ مورد نیازند را خریداری کنند.

آیا کالابرگ جایگزین یارانه می‌شود؟

کالابرگ (یارانه غیرنقدی)، قرار نیست به طور کامل جایگزین پرداخت نقدی یارانه شود. یارانه‌بگیران اختیار دارند که یارانه خود را در قالب کالابرگ الکترونیکی و خرید ۱۱ قلم گروه کالایی اختصاص دهند یا به صورت نقدی برداشت وجه کنند و اجباری در این کار وجود نخواهد داشت.

استفاده از طرح کالابرگ الکترونیکی فقط از فروشگاه‌هایی که به سامانه کاربردی «شما» متصل هستند، امکان‌پذیر است و فروشگاه‌هایی که تمایل به شرکت در این طرح دارند باید به سامانه شما (شبکه ملی اعتبار) مراجعه و پس از نصب برنامه کاربردی شما نسبت به تقاضای اتصال سامانه فروشگاهی به این شبکه اقدام کنند.

 

چگونه می‌توان با کارت یارانه، سبد کالا گرفت؟

۱۱ قلم کالای اساسی، شامل شیر و ماست کم چرب، پنیر سفید، گوشت سفید (مرغ)، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی، قند، شکر و برنج، حبوبات و گوشت گوساله در طرح کالابرگ عرضه می‌شوند.

 

کلیه کارت‌های بانکی که متعلق به سرپرست خانوار باشند، قابلیت استفاده و خرید در این طرح را دارند. خانواده‌ها محدودیتی در این خصوص ندارند و همچنین در صورت مشاهده هرگونه کم فروشی و گران‌فروشی، پایین بودن کیفیت اجناس یا هر مورد دیگری، می‌توانند با سامانه ۱۲۴ وزارت صمت تماس بگیرند.

 

هم اکنون فروشگاه‌های افق کوروش، جانبو، دیلی مارکت، فروشگاه هفت، گندم طلایی و رفاه در سراسر کشور تحت پوشش طرح کالابرگ الکترونیکی هستند. همچنین پیگیری‌هایی برای اتصال سایر فروشگاه‌های کوچک در شهرها، دهستان‌ها و روستاها به طرح یارانه در قالب کالابرگ، در حال انجام است. یارانه بگیران می‌توانند در چند مرحله از اعتبار خود از گروه ۱۱ قلم کالای اساسی خرید کنند.

محدودیتی برای خرید از یک نام تجاری خاص یا یک کیفیت ثابت وجود ندارد.

آیا خرید با کالابرگ از مبلغ یارانه کم می‌شود؟

مسئولان اعلام کرده‌اند هیچ برنامه‌ای برای حذف یارانه نقدی خانوار توسط دولت وجود ندارد و تغییری در زمان واریز نقدی یارانه‌ها نیز صورت نمی‌گیرد. فقط مردم می‌توانند به میزان مبلغ یارانه خود یک ماه زودتر و با مراجعه به فروشگاه‌های متصل، به صورت اعتباری از میان کالاهای مورد نظر خرید کنند.

اعتبار باقیمانده به هر میزان که باشد در زمان مقرر واریز یارانه به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.

اما سبد کالا به چه کسانی تعلق می‌گیرد و چگونه می‌توان از این موضوع مطلع شد؟ یارانه‌بگیرانی که قصد استفاده از طرح کالابرگ الکترونیکی دارند باید با مراجعه با سامانه «شما» نسبت به ثبت‌نام و استعلام میزان و مانده اعتبار خود اقدام یا از طریق شماره گیری کد*۵۰۰#۱۴۶۳#از آخرین وضعیت ثبت‌نام و شمول در این طرح مطلع شوند.

 

در این مرحله موضوع افزایش یارانه در قالب بهره‌گیری از کالابرگ، ویژه افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی اختصاص دارد.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید