کیهان‌نیا: مردان حاضر نیستند استقلال زنان را بپذیرند!
کیهان‌نیا: مردان حاضر نیستند استقلال زنان را بپذیرند!

یک روانشناس گفت: متاسفانه مردانی که در گذشته با قاطعیت و سلطگی، رهبری خانواده را برعهده داشتند و حاضر نشدند استقلال زنان را قبول کنند که همین امر منجر به پیدایش خشونت علیه زنان می شود.

دکتر اصغر کیهان نیا، روانشناس در گفتگو با خبرنگار ایونا در ارتباط با روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان اظهار کرد: یکی از دلایل مهم خشونت علیه بانوان، فرهنگ ماست؛ چراکه در گذشته مردان همه کاره بودند و در حقیقت چرخ زندگی اقتصادی بر عهده آنان بود. در ۵۰ سال اخیر که زنان ما تحصیل کرده شدند، کار دارند و برخی از آنان نان آور خانواده هستند، اختلافاتی به وجود آمد. این اختلافات همان عدم تمکین زنان به خاطر تحصیلات و اینکه بخشی از اقتصاد خانواده را تامین می‌کنند است؛ چراکه زنان نیز نیاز دارند که استقلال داشته باشند.

وی افزود: متاسفانه مردان که در گذشته با قاطعیت و سلطگی رهبری خانواده را برعهده داشتند و حاضر نشدند این استقلال زنان را قبول کنند. به همین علت حدود ۱۵ سال پیش من کتاب «زن امروز، مرد دیروز را نوشتم». زن امروز وکیل، قاضی، حسابدار، آرشیتکت، دبیر، پرستار و… است، تحصیلات دارد. یک وکیل دادگستری زمانی که زن باشد یک مرد خطاکار را به زندان می اندازد. یک خانمی که مهندس است به معمار  و کارگران دستور می دهد. خانمی که قاضی است حکم می نوسید و حکم صادر می کند. بنابراین زن امروز فرق کرده است چون تحصیلات داشته و نان آور خانواده شده است.

کیهان نیا اذهان کرد: باعث تاسف است که بعضی از مردان هنوز دیروزی باقی مانده‌اند و به این اعتقاد دارند که مرد، مرد و است و زن، زن! متاسفانه در چند وقت اخیر یکی از مسئولان خانم همین جمله را استفاده کرد. یعنی زن باید از مرد اطاعت مطلق بکند. خب این یعنی بعضی از زنان چنین نظری دارند بنابراین مردان به خودشان هم این حق را می دهند که ما باید فرمانده اصلی باشیم. به این ترتیب باعث شده که خشونت به وجود آید؛ چراکه برخی از مردان زمانی که می‌بینند از آنها اطاعت نمی شود به خشونت متوسل می‌شوند و خشونت هم تنها خشونت فیزیکی نیست بلکه انواع مختلفی دارد مانند خشونت زبانی یعنی هتاکی، خشونت اقتصادی یعنی زن را از لحاظ مالی در تنگنا قرار دادن، خشونت جنسی یا روانی، خشونت عاطفی و خانوادگی یعنی زن حق ندارد با خانواده خودش دیدار داشته باشد یا بدون اجازه او به جایی برود.

این روانشناس در پایان به خبرنگار ایونا گفت: در دو سه سال اخیر مسائلی مانند کرونا، خانه نشینی، عدم معاشرت، کاهش درآمد، افزایش قیمت و هزینه ها و بیکار شدن زن و مرد و نگرانی ها که همراه با اخبار بد و ناراحت کننده است خود به خود افراد را عصبی می‌کند. به همین علت این خانه نشینی به خصوص اخبار بد کانال‌های ماهواره‌ای اعصاب افراد را به هم ریخته و ناخداگاه با هم درگیر می شوند.  این خشونت در چند سال اخیر بیشتر شده که علت آن کرونا و پیامدهای اقتصادی است. زمانی که انسان احساس بیهودگی می کند یا در تنگنا قرار می گیرد یا اخباری را می شنود که با آنها موافق نیست این فشار را در خانواده پیاده می کند.

 

نسترن شاکر

پایگاه خبری نگاه ایرانیان نیوز