15:13 , 1402/6/28
کد خبر: 000033548
بازدید: 1170
کیفیت آب در جهان به خطر افتاد!

تغییرات آب‌وهوایی به کیفیت آب در جهان آسیب می‌زند، این یافته بر اساس بررسی حدود ۱۰۰۰ مطالعه نشان داده است.

به گزارش خبرنگار محیط زیست ایونا، تغییرات آب‌وهوایی و رویدادهای شدید آب‌وهوایی، کیفیت آب رودخانه‌های جهان را تحت تأثیر قرار داده و اهمیت مدیریت بهتر منابع آب را بیش از پیش مورد تأکید قرار می‌دهد.

یک گروه بین‌المللی از محققان، که شامل کارشناسان دانشگاه آدلاید استرالیا بودند، ۹۶۵ مطالعه را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این مطالعات در یک بازه زمانی ۲۲ ساله از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۲ انجام شده بودند. یکی از نتایج مهم این تحقیق این بود که تغییرات آب‌وهوایی به افزایش دما و سطح جلبک‌ها در ۵۶ درصد از مطالعات منجر شده است.

این پدیده باعث کاهش میزان اکسیژن محلول در آب رودخانه می‌شود. جلبک‌ها، به ویژه در میانه‌های بیش از حد، می‌توانند مقادیر زیادی اکسیژن را مصرف کنند و این امر منجر به محرومیت آبزیان دیگر و تخلیه بی‌نظم اکسیژن در آب می‌شود که به تعادل اکوسیستم‌ها آسیب می‌رساند.

این تجزیه‌وتحلیل همچنین نشان داد که خشکسالی و موج گرما منجر به افزایش شوری و غلظت بالاتر آلاینده‌ها شده است.

در حال حاضر تأثیرات شدیدی که تغییر آب‌وهوا بر کیفیت آب در سطح جهان دارد بسیار نگران‌کننده است. پروفسور لوک مازلی از نویسندگان این مقاله گفت: پیش‌بینی‌های قبلی تغییرات آب‌وهوایی این موضوع را نشان می‌داد اما متاسفانه، اکنون شاهد وقوع این رویدادهای شدید در سراسر جهان هستیم.

رودخانه‌ها ذاتا اکوسیستم‌های مهمی هستند اما منابع آب کلیدی برای آب آشامیدنی و کشاورزی را نیز فراهم می‌کنند و آب بی‌کیفیت می‌تواند باعث شود که آب رودخانه برای این مصارف نامناسب باشد.

فقط تغییرات آب‌وهوایی نیست که بر رودخانه‌های ما تأثیر می‌گذارد. استفاده از زمین، فعالیت‌های انسانی مانند تصفیه فاضلاب و سایر عوامل انسانی در ایجاد آسیب در آبراهه‌های ما نقش دارند و درک تعامل پیچیده بین آب وهوا، استفاده از زمین و عوامل انسانی که با هم بر منابع و انتقال آلاینده‌ها تاثیر می‌گذارند، بسیار مهم است.

این مطالعه که در مجله Nature Reviews Earth and Environment منتشر شده است، تصویری تاریک از تأثیرات تغییرات آب‌وهوایی بر آبراه‌های جهانی ترسیم می‌کند اما امید نیز وجود دارد. امید است که این تحقیق باعث افزایش تلاش و همکاری بیشتر در سطح جهانی برای درک اثرات شدید کیفیت آب شود.

منبع: ایسنا

نظر شما


نظرات