کهرم: باید با دیپلماسی کاری کنیم تا کسی نتواند حق ما را بخورد
کهرم: باید با دیپلماسی کاری کنیم تا کسی نتواند حق ما را بخورد

یک بوم شناس و فعال محیط زیست گفت: متاسفانه دیپلماسی ما ضعیف است. بنابراین ما باید با دیپلماسی یا نقشه راهبردی و استراتژی‌مان کاری کنیم تا کسی نتواند حق ما را بخورد.

ابرپروژه های آبی ترکیه و سدسازی روی رودهای بین المللی به زودی رود ارس را هم به سرنوشت هیرمند و هریرود دچار خواهد کرد.

دکتر اسماعیل کهرم، بوم شناس و فعال محیط زیست در گفتگو با خبرنگار ایونا در ارتباط با ابر پروژه های سد سازی ترکیه و تاثیر آن روی رود ارس اظهار کرد: در این باره از دست مردم کاری ساخته نیست. یکسری پروژه هایی هستند که ایرانی های می‌توانند روی آن تاثیر بگذارند مانند ساخت بنایی عام المنفعه. زمانی که ما نمی‌توانیم راه آهن در ایران تاسیس کنیم یا برای انتقال آب اقدامی انجام دهیم، حل این موضوع را باید از دولت درخواست کنیم تا اقدامات لازم را انجام دهند. انتقال آب پروژه ای عظیم است.پروژه ای که حتی اگر هزاران نفر از مردم هم جمع شوند کاری از دست‌شان ساخته نیست. به همین جهت باید به دولت مراجعه کرد تا با امتیازاتی که دارند یا با نقشه های راهبردی اقداماتی انجام دهند.

وی افزود: ترکیه تا به حال نشان داده که آب کشورها را می‌خورد و هیچ توجهی نمی‌کند. طبق مشاهدات من یازده بند سد روی رود دجله و فرات ساخته و گفته است که من چهار سال تمام از این آب استفاده می‌کنم تا دریاچه های پشت سد پر آب شود و بعد از آن هرچه که آمد به عراق می دهیم. درحالی که قبلا آنچه که در رود دجله و فرات بود به عراق می داند اما حالا می‌گوید زمانی که دریاچه سدها پر شد ما به عراق آب می دهیم.

این بوم شناس در پایان گفت: متاسفانه دیپلماسی ما ضعیف است. بنابراین ما باید با دیپلماسی و یا نقشه راهبردی و استراتژی ‌مان کاری کنیم تا کسی نتواند حق ما را بخورد.

 

نسترن شاکر

پایگاه خبری نگاه ایرانیان نیوز

  • منبع خبر : ایسنا