کشور به شفافیت اقتصادی نیاز دارد
کشور به شفافیت اقتصادی نیاز دارد

مهدی کریمی تفرشی- کارآفرین برتر جهان اسلام

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، صنعت نقش به سزایی در آغاز و تداوم رشد اقتصادی در جهان داشته است. بسیاری از کشورها، تحقق رشد و توسعه پایدار را در سایه صنعتی شدن می‌بینند. ایران نیز یکی از این کشورها است و بی‌شک نقش تاثیر گذار تولیدکنندگان در عرصه صنعت برکسی پوشیده نیست، برای تبیین این موضوع با دکتر مهدی کریمی تفرشی، عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران به گفت و گو نشستیم.

به نظر شما این افسار گسیختگی اقتصادی تماما مقصری به نام تحریم دارد یا مدیریت داخلی عامل اصلی ان است؟

هر چند تعامل با جهان و بویژه کشورهای اروپایی در مقطع کنونی برای ایران بسیار مهم و تعیین کننده است اما مسئله خروج آمریکا از برجام تنها بخشی از تاثیر گذاری در مسائل و چالش های اقتصادی کشور را عهده دار است و سهم عمده ای از مشکلات اقتصادی کشور را باید در سیستم مدیریتی و بی نظمی در نظام درونی اقتصادی کشور و اخلال های داخلی جستجو کرد.

در صورتی که محیط اقتصاد کلان در شرایط بلاتکلیفی و نااطمینانی و انتظار نسبت به تغییرات محیط بین‌المللی قرار گیرد این موضوع می‌تواند حتی رشد اقتصادی را در سال پیش رو، نزدیک به صفر و حتی در دامنه منفی قرار دهد.

بسیاری از مشکلات اقتصای کشور ریشه در درون نظام اقتصادی کشور دارد.

اقتصاد واردات محور و وابسته به نرخ ارز یکی از مشکلات ساختاری کشور است که تا زمانی که به طور جدی بازنگری و اصلاح نشود بسیاری از مشکلات اساسی درپیکره اقتصاد کشور پابرجا خواهد بود.

شفافیت اقتصادی و مبارزه با اخلالگران و سوء استفاده متخلفان و مقابله جدی با رانت خواری و قاچاق از ابزارهای مهمی است که کشور در حال حاضر بیش از هر چیز به آن نیاز دارد.

با توجه به تجربیات شما آیا یک جوان ایرانی در شرایط اقتصادی موجود میتواند به حداقل ارزوهایش برسد؟

جوان ایرانی امروز بیش از هر چیز به دیدگاه خلاقانه نیاز دارد. خلاقیت و شناخت درست از بازارهای مختلف و نیز شناخت از توانمندی ها و استعدادهای شخصی یک عامل تعیین کننده در موفقیت است.

به عنوان مثال امروزه استارتاپ ها در عرصه های مختلف بسیار در حال رشد و شکوفایی هستند و آینده خوبی برایشان پیش بینی می شود. ایده های خلاقانه ای که با شناخت درست نیاز امروز بازار ایران و مردم باشد در هر شرایطی می تواند منجر به موفقیت شود.

آیا بعد از انتخابات ۱۴۰۰ تغییرات اساسی در مطالبات اقتصادی مردم رخ خواهد داد یا همچنان با سوئ مدیریت در اقتصاد دست وپنجه نرم میکنیم؟

نباید فراموش کنیم که تا زمانی که مشکلات ساختاری اقتصاد ایران و سیستم مدیریتی ناکارآمد در کشور حاکم باشد نمی توان با تغییر دولت انتظار معجزه داشت.

در ایران متاسفانه دست رانت خواران و مفسدان اقتصادی در هر عرصه‌ای باز است و این همواره به نظام اقتصادی کشور ضربه می‌زند.

اقتصادی که به نفت و تحولات سیاسی کشوری مثل آمریکا وابسته باشد به یک درمان ریشه‌ای نیاز دارد.

نرخ تورم در صورتی که دولت برای جبران کسری بودجه خود راهی غیر از استفاده از منابع بانک مرکزی را اختیار کند می‌تواند در بازه زمانی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ به ۱۵.۵ درصد نیز کاهش پیدا کند.

از طرف دیگر بنده معتقدم با فرض اینکه آمریکا به برجام برگردد، باز هم تغییر اساسی در طبقات اجتماعی و مطالبات مردم رخ نخواهد داد؛ چراکه مطالبات آنان صرفا اقتصادی نیست.