کتاب«مدیریت انبار و موجودی قطعات یدکی»/انتخابی از میان ده‌ها کتاب
کتاب«مدیریت انبار و موجودی قطعات یدکی»/انتخابی از میان ده‌ها کتاب

سعید رمضانی عضو هیت علمی دانشگاه امام حسین (ع) یکی از مترجمان این کتاب می‌گوید: این کتاب از بین ده‌ها کتاب مدیریت موجودی قطعات یدکی به منظور ترجمه به زبان فارسی انتخاب گردید.

«مدیریت قطعات یدکی از مباحثی در نگهداری و تعمیرات (نگهداشت) است که اهمیت آن در کشور به خوبی درک شده است. امروزه در بسیاری از سازمان‌ها خرابی قطعات مختلف دستگاه‌ها و نبود قطعه یدکی مربوطه در زمان مناسب موجب بروز مشکلات حادی در تحویل به موقع، محصولات و خدمات به مشتریان شده است. در بسیاری از سازمان‌ها، تقریباً همیشه جدال بر سر قطعات کلیدی و حساسی که در زمان مورد نیاز در دسترس نیستند، وجود دارد و تمامی تلاش‌ها در جهت برنامه‌ریزی و زمانبندی فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات، در صورت در دسترس نبودن این قطعات، بی‌حاصل و بی‌ارزش خواهند بود. به همان میزان که در دسترس بودن مواد و قطعات صحیح، در زمان مورد نیاز حائز اهمیت است، متعادل بودن و تحت کنترل بودن هزینه‌ها نیز مهم است؛ یعنی از طرفی سرمایه‌گذاری بیش از حد بر روی مواد و قطعات مصرفی، سرمایه‌ی در حال کار و در نتیجه سود حاصله را محدود میکند و از طرف دیگر سرمایه گذاری کم باعث عدم نگهداری و تعمیرات کارآمد و موثر و در نتیجه شکست در کسب و کار مربوطه خواهد شد. کاهش هزینه‌های نگهداری و سفارشات قطعات یدکی همراه با افزایش قابلیت اطمینان دستگاه‌ها دو دستاورد عمده مدیریت بهینه قطعات یدکی است.»

این بخشی از کتاب «مدیریت انبار و موجودی قطعات یدکی» به نویسندگی «فیلیپ اسلیتر» و ترجمه و گردآوری «عباسی شریفی»، «هانی شاهمرادی مقدم» و «سعید رمضانی عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع)» می‌باشد که شرکت چاپ و نشر بازرگانی آن را منتشر کرده است.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، سعید رمضانی عضو هیت علمی دانشگاه امام حسین (ع) درباره این کتاب به خبرنگار ایونا گفت: «مدیریت انبار و موجودی قطعات یدکی» اولین کتاب تخصصی در زمینه‌ی مدیریت موجودی قطعات یدکی به زبان فارسی است که ترجمه‌ی کتاب«Smart Inventory Solutions. Industrial press Inc» می‌باشد.
وی افزود: کتاب فوق‌الذکر از بین ده‌ها کتاب مدیریت موجودی قطعات یدکی به منظور ترجمه به زبان فارسی انتخاب گردید. این کتاب بنا بر نظر کارشناسان به خوبی با شرایط موجود در کشور ایران تطبیق دارد و از طرفی فیلیپ اسلیتر از برجسته‌ترین مشاوران مدیریت انبار و موجودی قطعات یدکی، در سطح جهان به شمار می‌رود و پروژه‌های بسیار زیادی را در این زمینه انجام داده است.
رمضانی خاطرنشان کرد: معمولاً در سازمان‌ها، مساله میزان نگهداری و سطح سرویس قطعات یدکی، به‌طور اثربخش پاسخگوی برنامه‌های نگهداری و تعمیرات نیست. سوال اینجاست که چگونه باید سطح موجودی و میزان سفارش را طوری بهینه تنظیم نمود که بیشترین سطح دسترسی را به ما بدهد؟
وی درباره ویژگی‌های این کتاب گفت: ویژگی منحصربه‌فرد این کتاب بیان روان و ساده مفاهیم انبار و موجودی قطعات یدکی در کنار نگرشی کاربردی به مفاهیم پیچیده آن و شرح این‌ها در قالب مطالعات موردی است. همچنین برای درک بهتر برخی از مفاهیم فصلی از کتاب مرجع علمی و کاربردی نگهداری و تعمیرات پروفسور کرسپو مارکز در پیوست الف آورده شده است که به فراگیری بهتر برخی مفاهیم کمک خواهد کرد.
رمضانی در پایان گفت: امید است که این کتاب به دلیل پوشش جنبه‌های مختلف انبار و موجودی قطعات یدکی بتواند نقش موثری در ارتقاء دانش مدیریت قطعات یدکی در کشور ایفا نماید و مورد استقبال هر دو گروه دانشگاهیان و صنعت قرار گیرد.

سیده‌ایمان مسئله‌گو
پایگاه خبری ایرانیان-ایونانیوز