09:39 , 1403/4/11
کد خبر: 000055283
بازدید: 1147
کامبوزیا پرتوی کیست؟

کامبوزیا پرتوی متولد ۱۹ آبان ۱۳۳۴ در رشت ، فیلمنامه نویس و کارگردان است. بیوگرافی کامبوزیا پرتوی را در این مطلب مطالعه کنید.

بیوگرافی کامبوزیا پرتوی

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایونا، دانشجوی انصرافی دانشکده هنر دراماتیک دانشگاه هنر می باشد که تجربه بازیگری هم دارد و تابحال ۴ سیمرغ بلورین گرفته و همسرش نیز بازیگر است.

شروع فعالیت  کامبوزیا پرتوی

از سال ۱۳۵۳ وقتی ۱۹ ساله و دانشجو بود شروع به ساخت فیلم کوتاه کرد تا اینکه  بصورت حرفه ای از سینمای آزاد دماوند ساخت فیلم کوتاه را ادامه داد.

درخشش با فیلم بلند

سال ۱۳۶۶ در ۳۲ سالگی اولین فیلم بلند داستانی خود بنام عینک را برای شبکه دو ساخت سپس در همین سال با فیلم ماهی وارد سینما شد.

فیلم ماهی جایزه های معتبری چون جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم جیفونی ایتالیا ، جایزه یونیسف جشنواره برلین و بهترین فیلم آدلاید استرالیا را بدست آورد.

بهترین فیلمنامه

کامبوزیا پرتوی در سال ۱۳۸۰ فیلمنامه من ترانه ۱۵ ساله دارم را نوشت که به کارگردانی رسول صدر عاملی ساخته شد.

این فیلم که با استقبال خوبی مواجه شد اولین جایزه سیمرغ را برایش در قامت فیلمنامه نویس به ارمغان آورد.

افتخارات جهانی

سال ۱۳۸۳ برای کارگردانی کافه ترانزیت جایزه جشنواره بین‌ المللی فیلم ماردل پلاتا و جایزه فیپرشی جشنواره بین‌ المللی فیلم داکا و همچنین سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را از جشنواره فیلم فجر و تندیس زرین جشن خانه سینما را کسب کرد.

 

نامزد هوگو طلایی جشنواره بین ‌المللی فیلم شیکاگو ، نامزد جایزه بالن طلایی جشنواره سه قاره در سال ۲۰۰۵ و بهترین کارگردانی از دیگر افتخارات او می باشد.

حضور در پرده

ایشان در سال ۱۳۹۱ فیلم پرده را بصورت مشترک با جعفر پناهی ساخت ، فیلمی که خود او نقش اول آنرا بازی کرد و در بسیاری از فستیوال های جهانی درخشید.

 

ازدواج اول

کامبوزیا پرتوی اولین بار با خانم فرشته صدرعرفایی بازیگر و عروسک گردان شناخته شده ازدواج کرد که طولی نکشید این زندگی به جدایی و طلاق ختم شد.

ازدواج دوم

در بهمن ۱۳۹۶ نسرین مرادی با انتشار عکسی از خود و کامبوزیا پرتوی در اینستاگرام با متن عاشقانه برای همسرش این خبر را رسانه ای کرد.

خانوم مرادی بازیگر فیلم کامیون به کارگردانی همسرش در سال ۹۶ بود.

نویسندگی

شاید جالب باشد بدانید آقای پرتوی نویسنده سریال پامچال به کارگردانی محمدعلی طالبی در سال ۱۳۷۰ بود که هنوز هم در ذهن بسیار ازعلاقمندان مانده است

علاوه بر گل پامچال ، نویسندگی فیلم گروهبان در سال ۱۳۶۹ به کارگردانی مسعود کیمیایی از دیگر اثر موفق و بیاد ماندی او می باشد.

خانواده در فیلم هایم

توجه به خانواده در فیلم هایم به ریشه های سنتی درون من بر می گردد

اهمیت خانواده در جامعه بیش از هر عامل دیگری است و به همین خاطر اصول سینمای آمریکا هم رعایت خانواده است و برعکس ، محوریت فیلم های اروپایی بر این پایه نیست

هر موضوعی را پرورش دهیم در نهایت به خانواده می رسیم ، بنابراین تاکید بر این عامل لازمه فیلمنامه های سینمایی است.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید