11:28 , 1402/6/27
کد خبر: 000033452
بازدید: 1177
چند نشانه خطرناک برای سلامت کلیه/ احتیاط کنید!

مراقبت از کلیه‌ها برای حفظ سلامت کلی از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا این اعضای حیاتی نقش اساسی در حفظ سلامت ایفا می‌کنند.

به گزارش خبرنگار سلامت ایونا، غفلت از مراقبت از کلیه‌ها ممکن است منجر به مشکلات متنوعی شود، از جمله اختلال در عملکرد کلیه، وجود خون در ادرار، و افزایش فشار خون.

با توجه به اینکه بیماری‌های مرتبط با کلیه می‌توانند افراد را در هر رده‌ی سنی تحت تأثیر قرار دهند، شناسایی علائم ممکنه مشکلات کلیه و جستجوی به موقع مراقبت‌های پزشکی جهت پیشگیری از تشدید وضعیت بسیار حیاتی است.

چند نشانه خطرناک برای سلامت کلیه/ احتیاط کنید!

پنج علامت هشدار دهنده برای کلیه

در ذیل پنج علامت هشداردهنده وجود دارد که نشان می‌دهد کلیه‌های شما ممکن است دچار اختلال در عملکرد شده باشند:

پوست خشک

خشکی و خارش پوست می‌تواند نشانه‌ای از بیماری معدنی و استخوانی باشد که اغلب با اختلال عملکرد کلیه همراه است. این مورد زمانی اتفاق می‌افتد که کلیه‌ها دیگر قادر به حفظ تعادل مناسب مواد معدنی و مواد مغذی در جریان خون نیستند.

آپنه خواب

خواب کافی شبانه ندارید؟ کلیه‌های خود را چک کنید زیرا نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که این مشکل نشانگر یک بیماری کلیوی در مرحله پیشرفته است.

گرفتگی عضلات

نتایج یک تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که افراد مبتلا به بیماری کلیوی مزمن پیشرفته (CKD) به طور معمول با درد مزمن اسکلتی عضلانی (CMP) روبرو می‌شوند که تأثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی و رفاه کلی آنان دارد.

کاهش اشتها

کاهش ناگهانی اشتها ممکن است به عنوان یک علامت از بیماری کلیوی در نظر گرفته شود. بر اساس نتایج یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۲۱ در نشریه PubMed، در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی مزمن، سطوح گرلین آسیله پایین و سطوح بالای سایتوکین‌های پیش التهابی مانند TNF-α و IL-۶ مشاهده شد که این موضوع ممکن است دلیل اصلی کاهش ناگهانی اشتها و عدم تمایل به مصرف غذا در این بیماران باشد.

تکرر ادرار

بیماری کلیوی ممکن است باعث افزایش تکرر ادرار نشود، اما در صورت ابتلا به این بیماری، فرد ممکن است در شب همراه با مشکلات دیگری مانند فشار خون بالا و دیابت، تغییرات در تعداد مرات ادرار آوری داشته باشد. افزایش تکرر ادرار ممکن است نشان دهنده وجود مشکلات پروستات در مردان نیز باشد.

باید توجه داشت که بیماری‌های کلیوی همیشه کشنده نیستند، اما پزشکان توصیه می‌کنند که در مراحل اولیه بیماری کلیوی، مراقبت‌های پزشکی مناسب را دریافت کنید. برای تشخیص آسیب کلیوی، آزمایشات خون و ادرار می‌توانند مفید باشند. همچنین، مدیریت دیابت و کنترل سطح قند خون نیز برای حفظ عملکرد خوب کلیه از اهمیت بالایی برخوردار است.

منبع: مدیکال

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید