11:49 , 1401/8/30
کد خبر: 000016675
بازدید: 1203
چرا همیشه خسته هستم؟ 5 دلیل اصلی برای خستگی

چرا همیشه احساس خستگی می کنید. در این مطلب 5 دلیل عمده که می تواند باعث خستگی شود را بررسی می کنیم.

به گزارش پایگاه خبری نگاه ایرانیان نیوز Ivna، خستگی مزمن می تواند دلایل زیادی داشته باشد. خستگی گاهی اوقات اولین نشانه مشکلات جدی سلامتی مانند کم خونی، عفونت، نارسایی کبد، قلب و کلیه، کمبود ویتامین و مواد معدنی، اختلالات متابولیک (هیپوگلیسمی)، مشکلات هورمونی (کم کاری تیروئید، نارسایی غده فوق کلیوی)، سرطان است. 

چگونه بفهمیم که خسته هستیم؟

ضعف جسمانی به عنوان ضعف عضلانی یا کمبود قدرت نیز شناخته می شود. در خستگی ذهنی، تمرکز و توجه روی یک موضوع خاص دشوار است، هنگامی که علائم شدید می شود، ممکن است فرد احساس بی میلی برای بلند شدن از رختخواب یا انجام فعالیت های روزانه خود داشته باشد. عمدتا در زمان خستگی فرد خواب آلود و متفکر است.

خستگی ذهنی یعنی چه؟

خستگی ذهنی؛ به موقعیت هایی اطلاق می شود که در آن فرد به شدت احساس بی انرژی بودن و فرسودگی می کند و این احساس حتی پس از استراحت نیز بی وقفه ادامه پیدا می کند.

5 دلیل عمده برای احساس خستگی کدام است؟

در ادامه مطلب به 5 دلیل اصلی که می تواند باعث احساس خستگی در شما شود اشاره خواهیم کرد.

احساس خستگی به دلیل کم خونی

کم خونی که رهبری را در این زمینه به کسی واگذار نمی کند، ممکن است نقش اصلی را در احساس خستگی دائمی داشته باشد. زیرا مهم ترین وظیفه هموگلوبین حمل اکسیژن گرفته شده از ریه ها به سلول های بدن است. وقتی مقدار هموگلوبین حمل شده توسط گلبول های قرمز کاهش پیدا کند، اکسیژن نمی تواند با سرعت لازم به سلول ها برسد. در نتیجه احساس خستگی و سستی شروع می شود.

فرد با همان تلاش قبلی به سرعت از کاری که انجام داده خسته می شود. ضعف، تپش قلب، کاهش ظرفیت تلاش و مشکلات تنگی نفس رخ می دهد. علاوه بر این، با کاهش میزان هموگلوبین، این علائم شدیدتر می شوند. زمانی که کم خونی به مراحل پیشرفته تری می رسد، فرد حتی در هنگام استراحت نیز شروع به خستگی می کند. علاوه بر این، تعداد علائمی که کیفیت زندگی را کاهش می دهند مانند سیاهی چشم، سرگیجه و وزوز گوش افزایش می یابد. برای غلبه بر همه این مشکلات، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. اگر علت خستگی کم خونی باشد، می توان با روش های درمانی لازم این حالت را برطرف کرد.

خستگی در بیماری های تیروئید 

کم کاری تیروئید زمانی است که غده تیروئید کم کار است. انعکاس این وضعیت در بدن ما به صورت کند شدن متابولیسم است. با کاهش متابولیسم، تعادل عمومی بدن شروع به تغییر کردن می کند. این موارد منجر به خستگی، ضعف، بی میلی، فراموشی و عدم تمرکز می شود.

دلیل اینکه بیماران کم کاری تیروئید توسط محیطشان به تنبلی معروف می شوند در واقع بیماری آنهاست.. خلق و خوی کلی آنها این است که مدام خسته هستند.

علت خستگی; افسردگی و استرس

وقتی صحبت از بیماری های روانی به میان می آید، بسیاری از افراد نمی توانند آن قدرت را حتی در هنگام غذا خوردن پیدا کنند. استرس و افسردگی از جمله این بیماری ها هستند. زیرا افسردگی و استرس میل به انجام فعالیت هایی را که بخشی از برنامه روزانه هستند و انرژی می گیرد کمتر می کند. افسردگی و استرس به خودی خود خسته کننده هستند. اگر اختلال خواب ناشی از افسردگی نیز به آن اضافه شود، خستگی دو چندان می شود. اگر مشکلاتی مانند فراموشی، مشکلات خواب، تحریک پذیری بی دلیل، واکنش بیش از حد، گریه کردن آسان، میل به خواب، زود بیدار شدن نیز می تواند در ایجاد خستگی تاثیرگذار باشد. با توجه به موارد گفته شده احتمال اینکه مشکل خستگی شما با افسردگی مرتبط باشد، افزایش پیدا می کند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره اسید فولیک/ از اسپینا بیفیدا نوزادان تا کم خونی

بیماری قلبی, علت مهم خستگی

اغلب موارد اولین علامت بیماری قلبی خستگی است که از بین نمی رود. علاوه بر این، بسیاری از افرادی که به دلیل کم خونی به عنوان علت خستگی به پزشک مراجعه نمی کنند، با افزایش زمان با وضعیتی مرتبط با بیماری قلبی مواجه می شوند. به همین دلیل، برای بیماران در معرض خطر حمله قلبی ضروری است در صورت تجربه خستگی مداوم با پزشک مشورت کنند.

آپنه خواب، دلیل خستگی شما 

خواب رابطه مستقیمی با احساس انرژی و آرامش دارد. زیرا فردی که نمی تواند خواب کافی و باکیفیت داشته باشد در طول روز احساس خستگی و سستی می کند. مهم ترین دلیل این امر این است که خواب، که مرحله استراحت روز است، به میزان لازم برای بدن مصرف نمی شود. علاوه بر این، فردی که نمی تواند بخوابد با علائمی مانند خلق و خوی پرخاشگرانه، تندخویی و افسردگی همراه است. از آنجایی که تاثیر خواب بر خستگی غیرقابل انکار است، فردی که چنین مشکلی دارد حتما باید به پزشک مراجعه کند.

کدام ویتامین برای رفع خستگی مفید است؟

ویتامین های مفید برای خستگی و ضعف؛ تمام ویتامین های B و ویتامین D. غذاهای حاوی ویتامین های B1، B2، B3، B5، B6، B7، B9، B12 و ویتامین D برای رفع خستگی و خستگی مفید هستند.

ویتامین B12 در کدام غذاها بیشتر است؟

جگر، گوشت قرمز، ماهی، شیر، پنیر، ماست، کفیر، تخم مرغ (به ویژه زرده تخم مرغ)، صدف‌ها و کله پاچه‌ها حاوی مقدار زیادی ویتامین B12 هستند.

بیشتر بخوانید:  چند نکته جالب درباره ویتامین D

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره ویتامینD

چرا زود خسته می شوم؟

برخی از علل خستگی سریع عبارتند از نارسایی قلبی، کمبود آهن، کمبود ویتامین B12، تنگی نفس، بیماری های تنفسی، آسم و از همه مهمتر این احساس خستگی ممکن است به دلیل سرطان رخ دهد.

علت بیدار شدن از خواب با خستگی چیست؟

خستگی یکی از مهم ترین و شایع ترین مشکلات سلامتی زندگی مدرن است. بیدار شدن با خستگی در صبح می تواند ناشی از زندگی فعال روزانه، ساعت کاری طولانی و استرس باشد حتی ممکن است منادی هر بیماری نیز باشد.

فردی که از خستگی رنج می برد ممکن است مشکل قلبی تشخیص داده نشده، آریتمی، فشار خون پایین، بی نظمی در غدد فوق کلیوی، کم کاری تیروئید یا حتی سرطان در هر اندامی داشته باشد. به طور خلاصه، خستگی صبحگاهی چیزی نیست که بتوان آن را ساده گرفت. در مورادی که خستگی صبحگاهی بیش از دو هفته به طول انجامد، علیرغم تمام احتیاط ها و خستگی که در طول روز ادامه دارد، باید هرچه سریعتر به یک پزشک مراجعه کرد.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار