10:06 , 1402/8/29
کد خبر: 000036501
بازدید: 1247
چرا ایران پشت حماس را خالی کرد؟/ نامه های خوانده نشده فرماندهان

رویترز به نقل از یک مقام پشت پرده نوشت رهبر ایران از حماس دلخور است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجه ایونا به نقل از مشرق نیوز، رویترز در میان اهالی رسانه در غرب به تولید فیک‌نیوز معروف است و بسیاری از تحلیل‌گران این خبرگزاری را منبع محافل امنیتی غربی برای تولید اخبار جعلی و جهت‌دار معرفی می‌کنند. این ادعا قابل‌تحلیل و بررسی است، زیرا خود خبرگزاری انگلیسی حدود یک هفته پس از آغاز عملیات طوفان الاقصی در گزارش ویژه‌ای و با گفتگو با ۹ تحلیل‌گر امنیتی ادعا کرده بود که "ایران پشت عملیات حماس ایستاده است".

رویترز به نقل از یک مقام پشت پرده نوشت رهبر ایران از حماس دلخور است. در این خبر ساختگی آمده که «آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با هنیه گفته شما به ما خبر ندادید می‌خواهید دست به حمله در ۷ اکتبر بزنید و ما برای شما وارد جنگ نمی‌شویم و به افرادتان بگویید از ایران و حزب‌الله نخواهند که وارد جنگ شویم.»

تحلیل اخبار پرتناقض از سوی رسانه‌های غربی در مورد طوفان الاقصی نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها هنوز در درک واقعیت تحولات در فلسطین عاجز مانده‌اند و فرصت آنالیز را از دست‌داده‌اند. این وضعیت باعث شده تا آن‌ها همچنان در میانه میدان به دنبال مقصر سازی گشته و گاهی تهران، گاهی حماس و برخی اوقات حزب‌الله در جنوب لبنان را به عنوان محرک اصلی صحنه ارزیابی کنند.

سردرگمی در تحلیل ابعاد عملیات هفت اکتبر باعث شده است که ارتش اسرائیل در غزه با قدم‌هایی سخت و لرزان گام بردارد. منوشه امیر سردبیر رادیو اسرائیل در توصیف این وضعیت اظهار کرده است که ایران نیروهای مقاومت را در عمق خاورمیانه به‌گونه‌ای چیده که بتواند اسرائیل را به محاصره درآورد. اسرائیل نمی‌تواند در جبهه‌های مختلف بجنگد و جنگ مزمن و درازمدت بزرگ‌ترین خطر برای صهیونیست‌ها است.

نشریه نشنال اینترست، نگاه امنیتی و واقع‌بینانه‌ای به تحولات سیاسی دارد و در تشریح وضعیت فعلی اظهار کرده است که حمایت طولانی‌مدت ایران از حماس به‌وضوح مقدمات کارزار اخیر آن را فراهم کرده است. اقدامات حماس کاملاً با اهداف استراتژیک ایران همخوانی دارد که شامل بهبود وضعیت داخلی و از بین بردن همگرایی اعراب و اسرائیل می‌شود.

سردرگمی در غرب در شناخت ابعاد عملیات طوفان الاقصی و دل‌نگرانی از فرسایش ارتش صهیونیستی در غزه باعث شده است که سرویس‌های اطلاعاتی غربی با تولید اخبار جعلی و جهت‌دار سعی کنند تا میان ارکان مقاومت در منطقه اختلاف‌افکنی کنند و دل‌های استوار مردم فلسطین در این جنگ نابرابر را بلرزانند.

تاکتیک انگلیسی، اما قدیمی، خیلی زود شکست خورده و پیام روشن و بدون تعارف از سوی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خطاب به فرمانده نظامی حماس تمامی راهبردهای جاری را دچار شکست کرده است. سردار اسماعیل قاآنی به ابوخالد محمدالضیف گفته است: اطمینان داشته باشید که برادرانتان که در محور قدس و مقاومت با شما متحد هستند، اجازه نخواهند داد که دشمن و حامیانش، غزه و مردم آن را در یک‌گوشه تحت‌فشار قرار دهند. برادران شما که در محور قدس و مقاومت با شما متحد هستند، نمی‌گذارند دشمن به اهداف کثیف خود در سطح غزه و فلسطین دست یابد. ما به شما اطمینان می‌دهیم که به‌عنوان بخشی از حفاظت و حمایت مؤثر و مستمر از مقاومت، هر کاری را که باید در این نبرد تاریخی انجام دهیم، انجام خواهیم داد.

پیام راهبردی از سوی فرمانده نیروی قدس نشان از برنامه منسجم جبهه مقاومت دارد. هماهنگی در جبهه مقاومت به گونه‌ای است که دشمن تنها نمایی کوچک از حمایت‌های مردمی، رسانه‌ای، سیاسی، دیپلماتیک و اطلاعاتی را مشاهده کند. هر کدام از این ارکان در سطحی از هماهنگی مشغول به کار هستند که دستگاه رصد آمریکایی‌ها عاجز شده و تنها گزینه‌ای که دارد، تولید شایعات است. به‌عنوان‌مثال، وزیر امور خارجه با دفاع دیپلماتیک از فلسطینیان موفق عمل کرده است، به گونه‌ای که برخی رسانه‌ها مجبور به تولید خبرهای دروغین درباره استیضاح او شده‌اند. در واقعیت، امیر عبداللهیان در سطح وزیر خارجه غزه درخشش دارد.

تلاش دشمن برای استیصال از هماهنگی جبهه مقاومت منجر به ایجاد راهبرد تولید فیک نیوز و انتشار گمانه‌ها مانند خالی کردن پشت حماس شده است. هدف این تلاش این است که دل‌های استوار رزمندگان مقاومت در تونل‌های زیرزمینی لرزانده شده و روحیه جبهه مقاومت پایین آورده شود. آنچه قابل توجه است، این است که اساس رسانه‌ای شدن خبر سفر اسماعیل هنیه به تهران و دیدار او با رهبر انقلاب نیز، بعد از تلاش دشمن پس از سخنرانی اول سید حسن نصرالله برای القاءِ این بود که مقاومت پشت حماس را خالی کرده است. در غیر این صورت، این دیدار هم قرار نبود رسانه‌ای شود و حتی عکس دیدار هم قدیمی است.

نامه‌نگاری علنی از سوی فرمانده نیروی قدس با فرمانده گردان‌های القسام نشان می‌دهد که فرمانده عملیات طوفان الاقصی، یعنی محمد ضیف، فردی است که در سال ۲۰۰۷ همسر و دو فرزند خود را از دست‌داده و طی ۲۰ سال گذشته تنها یک صوت ۹ ثانیه‌ای از آرمان فلسطین از او منتشرشده و بعد از طوفان الاقصی یک نامه مبسوط نوشته است. در این نامه ذکر شده است که صهیونیست‌ها به بهانه مقبره حضرت سلیمان زیر مسجد الاقصی را حفاری می‌کردند و جریان افراطی روزهای جمعه شهرک‌نشین‌ها را به مسجد آورده و یک‌بار حریم مسجد را به خون خوک آغشته کردند. این اقدامات موجب اقامه نماز در مسجد شده و مسلمانان را از قدس شرقی اخراج کردند. بر اساس این نامه، عملیات طوفان الاقصی به منظور مقابله با این اقدامات شکل گرفته است.

ضیف در پایان نامه نوشته بود که یک‌بار بمیریم بهتر است که هر روز بمیریم، که این پیام روشن از سوی فرمانده شاخه نظامی حماس نشان می‌دهد که نگاه انقلاب اسلامی بر بیان فرمانده میدانی حماس حاکم شده و ادبیات او نمایندگی مقاومت را در هفت اکتبر بر عهده دارد. این ادبیات در نامه فرمانده نیروی قدس دوباره مشهود بوده و به‌نظر می‌رسد برند مقاومت به شایستگی تبلیغ‌شده است.

اخیراً، محافل خبری و اطلاعاتی غربی تلاش می‌کنند با طرح مسئله انشقاق میان گروه‌های مقاومت، دوباره معادله بازدارندگی را برای خود تعریف کنند. آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که هرچه هماهنگی ارکان در غزه بیشتر باشد، قدرت مقاومت نیز افزایش خواهد یافت. دور جدید از عملیات صهیونیست‌ها نشان داده که دشمن سعی دارد هم‌زمان زیرساخت‌های فکری، سخت‌افزاری و دفاعی را با هم بر هم بزند. ارتش صهیونیست تازه متوجه شده است که دو سال بدون هیچ درز اطلاعاتی، مقاومت زیر گوش آن‌ها به‌شدت رشد کرده و حالا با تولید فیک‌نیوز سعی دارد این عقب‌افتادگی را جبران کند.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید