13:41 , 1402/1/30
کد خبر: 000023469
بازدید: 1227
چالش های واردات خودروهای خارجی

به قلم دکتر کرمی تفرشی

 واردات خودروهای خارجی در سال های اخیر با مسائل، چالش ها و فراز و فرودهای زیادی مواجه بوده است. زمانی واردات خودرو آزاد بود و معمولا به طور روتین خودروهایی با سقف قیمتی حدود 20 هزار دلار وارد کشور می شدند. اما در شرایط فعلی واردات خودروهایی با این سقف قیمت، واردات خودروهای لوکس محسوب می شوند.

نظر اخیر وزارت صمت بر واردات خودروهای اقتصادی است که توان رقابت با خودروهای داخلی را داشته و بازار خودرو را تنظیم کنند.

اما با توجه به نرخ بالای ارز و تعرفه واردات نمیتوان انتظار داشت که نظر وزارت صمت تامین شود چون خودرویی که تا سقف قیمتی 20 هزار دلار و بالاتر وارد شود حداقل قیمت آن 500 میلیون تومان به بالاست که البته مالیات و عوارض نیز بر این قیمت می افزاید. چیزی که برای اکثریت افراد جامعه مقرون به صرفه نیست.

البته که واردکنندگان همواره تمایل شدیدی به واردات خودروهای لوکس داشته اند چرا که این خودروها همیشه مشتریان خاص خود را دارد. اما این فرایند اگر هم اتفاق بیفتد قطعا نمی تواند به تنظیم بازار خودروهای داخلی کمک کند.

 اگر سقف قیمت دلاری برای واردات خودرو برداشته شود و واردات خودرو صرفا با تعرفه واردات کنترل شود می توان انتظار داشت که خودروها با قیمت های متفاوت وارد کشور شوند و محدودیتی وجود نداشته باشد و به این ترتیب امکان واردات خودروهای نسبتا اقتصادی نیز فراهم می شود.

هر چند بانک مرکزی مخالف واردات خودروهای خارجی است چرا که تامین منابع ارزی برای این واردات، خود از چالش های مهم و جدی بانک مرکزی است و باعث خروج حجم بالایی ارز از کشور می شود.

سال هاست سخن از کیفی سازی خودروهای داخلی در میان است. اما آمار سالانه هفده هزار نفر تلفات جاده ای نشان از اینست که هنوز اقدام عملیاتی در بحث کیفی سازی خودروهای داخلی که قیمتشان گاها دوبرابر قیمت برخی خودروهای وارداتی است انجام نشده و هنوز جاده های کشور جولانگاه ارابه های مرگ است.

حال اینجا یک سوال اساسی مطرح است. بهتر نیست وزارت محترم صمت به جای اینکه به فکر واردات خودروهای اقتصادی باشد آنهم در شرایطی که همچنان کشور با نوسانات و مشکلات ارزی مواجه است اقدامی عملی و اساسی برای ترغیب خودروساز داخلی به تولید خودروهای با کیفیت منطبق بر استانداردهای جهانی در پیش گیرد؟

بیشتر بخوانید:

تلاطم در بازار خودرو

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار