13:54 , 1402/11/24
کد خبر: 000041498
بازدید: 1154
چالش های صنعت مرغ

به قلم دکتر مهدی کریمی تفرشی

صنعت مرغ یکی از بزرگترین صنایع در ایران است که گردش مالی آن بیش از 200 هزار میلیارد در سال است و با فعالیت 20 هزار واحد صنفی در کشور یک اشتغال آفرینی 200 هزار نفری در کشور ایجاد کرده است. بنابراین بحران در این صنعت به نوعی ضربه به بخش عظیمی از تولید و اشتغال در کشور و ضربه به اقتصاد است.

مسئله تامین نهاده ها همواره مسئله ای چالش زا برای مرغ داران بوده و یکی از دلایل گرانی قیمت مرغ.

مرغدار از یک طرف باید نهاده هایی مانند واکسن، دارو، پروتئین و خوراک مورد نیاز را که اغلب وارداتی است با قیمت بالا تهیه کند و از طرفی چون این خوراک ها معمولا پروتئین کافی را به بدن مرغ نمی رسانند کارایی پایینی در پرورش مرغ دارند. همین مسئله مرغدار را به مخاطره می اندازد. چون ناگزیر به واردات خوراک و نهاده هایی با قیمت بالا اما کیفیت نامناسب است. و همین امر منجر به بالارفتن هزینه های تولید می شود

 از طرفی وقتی مرغ توسط مرغداران به کشتارگاه تحویل داده می شود هیچ نظارتی بر نحوه و برنامه ریزی توزیع مرغ وجود ندارد و به همین دلیل امکان سوء استفاده های احتمالی وجود دارد.

 وقتی هزینه های تولید مرغدار بالا می رود و مرغدار مجبور است نهاده های مورد نیاز را با قیمتی تهیه کند که قیمت تولید را به قیمتی بالاتر از نرخ مصوب دولت می رساند، طبیعی است که مرغدار انگیزه تولید را از دست می دهد چرا که تولید دیگر برای مرغدار مقرون به صرفه نیست.

 نمی توان تاثیر این کاهش تولید و بی انگیزگی را بر وضعیت اشتغال در این حوزه و روی آوردن مرغ داران به مشاغل غیر مرتبط برای کسب درآمد را نادیده گرفت که جمیع این عوامل به نوعی ضربه به اقتصاد کشور محسوب می شود. آن هم در شرایطی که باید بر رشد و توسعه تولید داخلی با تمام قوا صحه گذاشته شود.

 از طرفی ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا از عوامل مهم کنترل بازار است که دولت باید بر آن نظارت داشته باشد.

دولت و نهادهای نظارتی باید بر توزیع و عرضه مرغ از کشتارگاه به خرده فروشی ها نظارت جدی داشته باشند و از سوء استفاده های احتمالی و احتکار جلوگیری کنند.

 با توجه به اینکه مرغداران بشدت از وضعیت تامین نهاده ها مانند پروتئین موردنیاز و خوراک مرغ، واکسن، دارو و دیگر نهاده ها به علت قیمت بالای نهاده های وارداتی، کیفیت نامناسب و ضعف این نهاده ها و متعاقب آن افزایش هزینه های تولید گله مند هستند، دولت اولین قدمی که باید برای کاهش قیمت مرغ بردارد کمک به مرغداران برای دسترسی به نهاده های با قیمت مناسب و کیفیت مطابق با استانداردهای جهانی است. کاری که بوِیژه با توجه به آزادسازی قیمت نهاده ها و نرخ بالای ارز اگر انجام نشود و اگر بسته حمایتی جدی از طرف دولت برای مرغداران فراهم نشود باید منتظر بروز یک بحران اساسی در بازار مرغ باشیم.

 اینکه در آینده ای نه چندان دور به واردات مرغ وابسته شویم اتفاق خوشایندی برای وضعیت اقتصادی کشور نیست و دولت باید برای پیشگیری از این بحران تدبیری جدی بیاندیشد.

 

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید