08:43 , 1403/4/21
کد خبر: 000057532
بازدید: 1227
پیش ثبت نام اربعین سامانه سماح

بنا بر اعلام سازمان حج و زیارت، ثبت‌نام از متقاضیان زیارت اربعین حسینی (ع) از امروز و هم‌زمان با آغاز ماه محرم از ساعت ۱۰ صبح در سامانه سماح به نشانی samah.haj.ir آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مذهبی ایونا به نقل از ایمنا، بنا بر اعلام سازمان حج و زیارت ثبت‌نام از متقاضیان زیارت اربعین حسینی (ع) از امروز _یکشنبه هفدهم تیر_ و هم‌زمان با آغاز ماه محرم از ساعت ۱۰ صبح در سامانه سماح به نشانی samah.haj.ir آغاز شد.

آن دسته از افراد که قصد تشرف برای زیارت اربعین دارند حتماً باید در سامانه سماح ثبت نام کنند و با انتخاب بسته بیمه‌ای مورد نظر و پرداخت حق بیمه، خود را تحت پوشش خدمات بیمه قرار دهند و از سویی زائران توجه داشته باشند که خروج از مرز به قصد زیارت اربعین مشروط به داشتن گذرنامه معتبر است.

همچنین زائران باید قبل از شروع ثبت نام تاریخ رفت و برگشت، نوع وسیله نقلیه جهت عزیمت تا مرز و مرز خروجی و مرز ورودی خود را تعیین و در ثبت اطلاعات دقت کنند.

جزئیات بیمه زائران اربعین

بنا به مصوبه ستاد مرکزی اربعین همه زائران باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند و مبلغ ۲۰ هزار تومان هم به منظور جبران هزینه‌های ارائه خدمات درمانی جمعیت هلال احمر پرداخت نمایند، بدین منظور بیمه زائرین در قالب سه بسته متنوع با پوشش‌های مالی متفاوت در نظر گرفته شده است و حق بیمه هر یک از بسته‌ها با احتساب سرانه مربوط به خدمات درمانی جمعیت هلال احمر با قیمت‌های ۸۰،۰۰۰ و ۹۰،۰۰۰ و ۱۰۰،۰۰۰ تومان می‌باشد که هر یک از زائران می‌بایست بنا به تمایل خود الزاماً یکی از پوشش‌های بیمه‌ای را انتخاب و با پرداخت هزینه مربوطه ثبت نام خود را در سامانه سماح تکمیل نمایند.

با توجه به استعلام‌ها و بررسی‌های صورت پذیرفته، شرکت بیمه معلم به عنوان بیمه‌گر زائرین اربعین ۱۴۰۳ انتخاب شده و پوشش تعهدات مالی هر یک از بسته‌ها به شرح ذیل است:

در بسته اول پوشش غرامت فوت به هر علت ۱۰۰ میلیون تومان و غرامت فوت در اثر حادثه ۷۰۰ میلیون تومان، غرامت نقص عضو یا از کار افتادگی دائم کلی یا جزئی در اثر حادثه تا سقف ۷۰۰ میلیون تومان، پوشش هزینه‌های درمان سرپایی تا ۱۰ میلیون تومان و هزینه‌های درمان جراحی و بستری تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تعیین شده است.

در بسته دوم پوشش غرامت فوت به هر علت ۱۵۰ میلیون تومان و غرامت فوت در اثر حادثه ۸۵۰ میلیون تومان، غرامت نقص عضو یا از کار افتادگی دائم کلی یا جزئی در اثر حادثه تا سقف ۸۵۰ میلیون تومان، پوشش هزینه‌های درمان سرپایی تا ۱۲ میلیون تومان و هزینه‌های درمان جراحی و بستری تا سقف ۱۲۰ میلیون تومان تعیین شده است.

در بسته سوم پوشش غرامت فوت به هر علت ۲۰۰ میلیون تومان و غرامت فوت در اثر حادثه یک میلیارد تومان، غرامت نقص عضو یا از کار افتادگی دائم کلی یا جزئی در اثر حادثه تا سقف یک میلیارد تومان، پوشش هزینه‌های درمان سرپایی تا ۱۵ میلیون تومان و هزینه‌های درمان جراحی و بستری تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان تعیین شده است.

اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام

ثبت نام متقاضیان اربعین آغاز شد + نحوه ثبت نام و مدارک لازم برای سامانه سماح

شرایط ثبت نام متقاضیان اربعین حسینی (ع) در سال ۱۴۰۳

۱. با عنایت به سیل مشتاقان زیارت اربعین حسینی و با توجه به محدودیت‌های موجود و به منظور امکان بهره‌مندی سایر زائرین از این فرصت ارزشمند، خواهشمند است زائرین گرامی برنامه برگشت خود را حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ اعزام تعیین و برنامه ریزی نمایند.

۲. پس از اتمام ثبت نام، کارت شناسایی چاپ شود و در طول سفر همراه زائرین به خصوص افراد مسن و کودکان باشد. همچنین بارکد (QRcod) تولید شده نیز به تعداد نیاز چاپ و به وسایل همراه چسبانده شود. کارت شناسایی همراه زائرین و بارکد الصاق شده به وسایل، در امور گمشدگان بسیار راه‌گشا خواهد بود.

۳. طبق نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مصوبه ستاد مرکزی اربعین و با توجه به شرایط خاص ایام اربعین:

الف) بیماران ذیل از تشرف به عتبات در این ایام منع شده‌اند و تاکید می‌شود از ثبت نام خودداری کنند:

 • بیماران دیابتی با زخم و یا عفونت اندام
 • بیماران دیابتی که مشکل کلیوی دارند
 • بیماران مبتلا به رتینوپاتی پیشرفته
 • بیماران دارای عوارض و علائم قلبی و عروقی
 • بیمارانی که کنترل نامطلوب قند دارند یا قند ناشتای ۲۵۰ و بالاتر دارند
 • بیماران مبتلا به سرطان که در حال درمان هستند
 • بیماران مبتلا به سرطان که وضعیت جسمانی نامطلوب دارند
 • بیماران مبتلا به آسم و COPD شدید و یا کنترل نشده
 • افرادی که بنا به نظر پزشک دارای بیماری واگیر می‌باشند (بالاخص بیماری‌های تنفسی، گوارشی و پوستی)
 • افرادی که دارای بیماری حاد تب دار می‌باشند تا حداقل ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از قطع تب بدون استفاده از داروهای تب بر، بالاخص بیماری‌های تنفسی و گوارشی و پوستی با انجام معاینه مجدد

ب) افراد مذکور نیز حتی‌الامکان از ثبت نام و تشرف به زیارت اربعین خودداری کنند:

 • زنان باردار
 • سالمندان بالای ۶۵ سال
 • افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای صعب‌العلاج
 • افراد دارای فشارخون بالای کنترل نشده
 • افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده
 • افراد چاق با ضریب توده بدنی بیش از ۴۰
 • افراد دارای ضعف یا نقص سیستم ایمنی
 • افرادی که در حال طی دوران درمان شیمی درمانی هستند

نحوه ثبت نام در سامانه سماح

۱-و رود به سامانه https://samah.haj.ir/ و انتخاب بخش ثبت نام:

۲-و ارد کردن کد ملی و شماره همراه

۳- تکمیل مشخصات فردی

۴- انتخاب مرز و تاریخ ورود و خروج

 

۵- پرداخت هزینه بیمه و دریافت کد پیگیری

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید