پوسیدگی بین دندانی در کمین کودکان/ چکاپ‌های شش ماهه را جدی بگیرید
پوسیدگی بین دندانی در کمین کودکان/ چکاپ‌های شش ماهه را جدی بگیرید

مرزبان گفت: محدودیت غذایی برای کودکان جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها بی معنی است.

دکتر آتوسا مرزبان، دندانپزشک اطفال در گفتگو با ایونا در ارتباط با پوسیدگی ۸۸ درصد کودکان کشور اظهار کرد: تحقیقات انجام شده آمار ۸۸درصد پوسیدگی و خرابی دندان را نشان می دهد اما در شهرهای آبادان و خرمشهر که محل کار من است متاسفانه ۹۹ درصد کودکان با مشکل دندان های خراب و پوسیده سروکار دارند. حتی در مدارس نیز وارنیش فلورایدی که برای کودکان استفاده می شود و برای مادران جوانی که به تازگی بچه دار شده اند توضیحات لازم داده نمی شود که از بدو تولد باید چه مراقبت هایی برای دندان نوزاد خود انجام دهد.

وی افزود: زمانی که بچه های دو تا شش سال به ما مراجعه می کنند دندان های خراب و پوسیده ای دارند این نشان دهنده این است که آموزش ضعیف بوده و به دلیل اینکه مادرها سن پایینی دارند آموزش کمی دیده اند. مشارکت پدرها نیز نقش مهمی در تربیت، نگهداری و سلامت کودکان دارند که سلامت دهان و دندان کودکان از این قائده مستثنی نیست.

مرزبان در ارتباط با محدودیت غذایی برای کودکان جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها اذعان کرد: به عقیده من کودکان باید بچگی کند لیکن زمانی که به بچه ها تنقلات یا شکلات و شیرینی می‌خورند باید حتما مسواک بزنند و این آموزش هایی است که باید مشاوران شبکه های بهداشت به مادران جوان بدهند تا برای حفاظت از سلامت کودکان خود آگاهی لازم داشته باشند.

وی یادآور شد: چکاپ های شش ماهه دهان و دندان بسیار مهم است. تا در صورت نیاز جرم گیری های لازم انجام شود و این موارد باعث می شود کودکان در کنار یک تغذیه مناسبی دندان های سالمی نیز داشته باشند. باید در نظر داشت که ما نمی توانیم کودکان را از خوردن شیرینی و شکلات منع کنیم. این طبیعی است که یک کودک از زمانی که بیدار می شود مقدار قابل توجهی شیرینی و شکلات و غذاهایی که دارای کربوهیدرات است مصرف کند اما حتی یک وعده هم مسواک نزد، دندان های آن کودک نابود خواهد شد. زمانی که آموزشی نباشد سلامت دندان ها نیز حتما از بین خواهد رفت.

مرزبان در پایان گفت: بایستی مسواک زدن همراه با استفاده از نخ دندان باشد. حداقل دوبار در روز مسواک زده شود؛ قبل از خواب و صبح ها پس از بیدار شدن از خواب. اگر نخ دندان فراموش شود پوسیدگی های بین دندانی اتفاق می افتد که بسیار شایع است و تاثیر آن در دندان های شیری قابل توجه می باشد.

 

نسترن شاکر- خبرنگار پایگاه خبری نگاه ایرانیان نیوز