پس از زایمان به خانم‌ها توجه کنید!
پس از زایمان به خانم‌ها توجه کنید!

یک روانشناس گفت: برخی خانم ها پس از بارداری دچار افسردگی می شوند اگر به خانم توجه نشود این افسردگی می تواند تا سه ماه ادامه داشته باشد.

دکتر اصغر کیهان نیا، روانشناس در گفتگو با ایونا در ارتباط با افسردگی بعد از زایمان در گفتگو با ایونا اظهار کرد: زمانی که افراد فارغ می شوند دوران سختی را می گذرانند؛ چراکه یک موجود ضعیف را تا ۹ ماه در رحم خود حمل کرده اند و در فعالیت هایی مانند خوابیدن و حرکت کردن دچار مشکل شده اند. حال، زمانی که فارغ می شوند، چون بخشی که ۹ ماه با آن زندگی کرده از بدنشان جدا می شود کمی دچار هیجان شده و افکارشان به هم می‌ریزد.

وی افزود: خانم ها پس از بارداری نگران اندام خود می‌شوند که به دلیل بارداری به‌هم خورده است. پس زمانی که این بچه از بدن جدا می شود فرد دچار افسردگی می شود. اگر به خانم توجه نشود این افسردگی می تواند تا سه ماه ادامه داشته باشد.

این روانشناس یادآور شد: نقش اول برای رهایی از افسردگی پس از زایمان برعهده شوهر است. زمانی که زن دچار افسردگی بعد از زایمان می شود شوهر باید از همسر خود حمایت کند و هوای او را داشته باشد. مراقبت و محبت از او را جدی بگیرد. حتی در برخی از نیاز های بچه داری به همسر خود کمک کند مانند خواباندن، شیر دادن، تعویض لباس های کودک. زمانی که مرد در این موارد کمک می کند، حمایت خود را نشان می دهد. ما به آقایان توصیه می کنیم بعد از وضع حمل خانم یک کادو برای همسر خود بخرند. این کادو وسیله ایست برای تشکر از همسر. این از جمله عواملی است که خانم ها را خوش حال می کند.

کیهان نیا در پایان گفت: نقش دوم بر عهده خود خانم هاست. خانم ها باید ورزش کنند. اگر پس وضع حمل به سراغ ورزش کردن بروند دو اتفاق می افتد. اول، بدنشان به سرعت به فرم اولیه برمیگردد. دوم، ورزش آندورفین و سروتونین مغز را آزاد می کند که این‌ها ضد افسردگی هستند یعنی در عین حال که تحرک آنها بهتر می‌شود این دو ماده نیز ضد افسردگی هستند و موجب شادی و نشاط می شوند.

 

نسترن شاکر