17:32 , 1402/11/24
کد خبر: 000041551
بازدید: 1148
پربورات سدیم

پربورات سدیم چیست و چه کاربردی دارد؟ اطلاعات تکمیلی را در این مطلب مشاهده کنید.

پربورات سدیم، نوعی ماده جامد بدون بو است که در زمینه های مختلف، دارای کاربردهای بسیار است. این پودر سفید رنگ، دارای پایداری بالایی است و به راحتی در آب حل می شود. با ترکیب پربورات سدیم در آب، هیدروژن پراکسید تولید می گردد که باعث از بین رفتن میکروب ها می شود. جهت اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه نمایید.

پربورات سدیم چیست؟

پربورات سدیم، یک منبع مهم از اکسیژن فعال است. پایداری بالای آن باعث شده که خیلی مورد توجه قرار بگیرد. امروزه بسیاری از صنایع تولید کننده برای فعال ماندن چرخه تولید خود نیازمند این ماده معدنی هستند. سمیت پربورات بالا است به همین خاطر باید در استفاده از آن نکات ایمنی و بهداشتی رعایت شوند. از مهم‌ترین خصوصیات این ماده باید به خاصیت گند زدایی، سفید کنندگی و درخشندگی آن اشاره کرد. همچنین یک ترکیب پایدار است و عمر کاربری آن نیز بالا می باشد.

در مقابل باید گفت این ترکیب در برابر مایعاتی مانند آب، مقاومتی از خود نشان نمی دهد و فورا در آن حل می شود. حلالیت بالای این ماده سبب شده که به آسانی بتواند آلودگی های روی سطوح مختلف را از بین برد. کاربردهای تجاری بالای آن نیز باعث رونق بازار این ماده شده است؛ و دائما بازار خرید آن با افزایش تقاضا همراه است. خوشبختانه تولید انبوه این ماده، دسترسی به آن را آسان کرده است.

پربورات سدیم

کاربردهای پربورات سدیم

از پربورات سدیم، به عنوان یک پراکسید معدنی بدون بو، استفاده های زیادی می شود. یکی از مهمترین کاربردهای آن مربوط به تولید مواد شوینده است. این ترکیب به عنوان یک اکسیژن فعال عمل می کند؛ و از این جهت بهترین محلول پاک کننده به شمار می آید. سفید کردن ، تمیز کردن، روشن شدن و گرفتن بو از مهمترین ویژگی های پربورات سدیم است. به همین خاطر از این ترکیب، برای تولید بسیاری از مواد پاک کننده و شوینده استفاده می کنند. همچنین این ماده دارای خاصیت ضد عفونی کننده است و به راحتی میکروب ها را از بین می برد؛ همین ویژگی باعث کارآیی فراوان آن در زمینه تولید پودر و مواد شوینده شده است. علاوه بر تولید مواد شوینده، از این ترکیب برای تولید برخی از داروها و مواد آرایشی هم استفاده می کنند.

همچنین باید دانست که این ماده در ترکیب برخی از پاک کننده های دندان مصنوعی، خمیردندان های سفید کننده، سفید کننده های مو، قطره های چشمی، پاک کننده های زخم، اشک مصنوعی و محلول های لنز تماسی استفاده می شود. از دیگر کاربردهای این ماده، باید به استفاده از آن در صنایع شیمیایی اشاره کرد. همچنین برای تولید باتری و سلول سوختی برای پرورش آبزیان هم به کار گرفته می شود. برای تولید نیروی محرکه در ماهواره ها هم از آن استفاده می کنند. همانطور که در قسمت فوق بیان شد از پربورات سدیم به منظورهای مختلفی استفاده می شود. اما از بین سایر کاربردهایی که دارد باید دانست که بیشترین میزان کاربرد آن مربوط به صنعت تولید مواد شوینده است.

غلظت مصرفی پربورات سدیم

گفته شد که پربورات سدیم در تولید بسیاری از محصولات مختلف کارآیی دارد؛ و به عنوان یک ماده اولیه مهم از آن استفاده می شود. غلظت مصرفی این ماده برای تولید مواد شوینده معمولی حدودا بین 8 تا 15 درصد است؛ اما در تولید برخی از مواد سفید کننده تا حدود 80 درصد از آن استفاده می کنند. در واقع با توجه به نوع ترکیبی که صنایع مختلف قصد تولید محصولات مورد نظر خود را دارند باید مناسب ترین غلظت از این ماده استفاده شود. اگر پربورات سدیم به میزان کافی مورد استفاده قرار نگیرد بدون شک، محصولات تولیدی از کیفیت مناسبی برخوردار نخواهند بود. باید طبق استانداردهای مشخص شده در تولید مواد مختلف، از پربورات در درصد مشخصی استفاده شود. در صنایع تولید کننده، ابتدا آزمایش های فراوانی روی میزان مصرف این ماده صورت می گیرد؛ سپس با توجه به استانداردهای به دست آمده آن را در درصد لازم، به کار می برند. در واقع اثرات خوب این ماده زمانی نشان داده می شوند که از آن به میزان مناسب استفاده شده باشد.

پربورات سدیم

مقررات و موارد ایمنی

به هنگام استفاده از پربورات سدیم برای تولید محصولات آرایشی و دارویی، میزان آن باید توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده کنترل ‌شود. همچنین برای تولید مواد تمیز کننده نیز باید استاندارد آن توسط آژانس حفاظت از محیط زیست کنترل ‌شود. باید دانست که پربورات سدیم، نوعی ترکیب اکسید کننده و سمی  است که از عنصر بور تشکیل می شود. این ترکیب علیرغم داشتن مزایای بسیار، دارای معایبی هم می باشد پس باید نکات ایمنی در مورد استفاده از آن رعایت شود. این ماده در مطالعات حیوانی بر روی عوامل رشد و تولیدمثلی، تاثیرات قابل توجهی دارد. ماده ‌ای قابل احتراق است لذا ممکن است باعث آتش سوزی شود؛ پس بهتر است نگهداری از آن با رعایت نکات ایمنی صورت گیرد. بلعیدن این پودر سفید رنگ بدون بو، مضر است و سلامت جسمانی شما را به خطر می اندازد؛ لذا هرگز نباید بلعیده شود. استنشاق آن هم خطرناک و سمی است؛ پس آن را در محیطی قرار دهید که بوی آن در فضا پخش نشود. موجب تحریکات سیستم تنفسی در افراد می شود و بر اساس تحقیقات انجام گرفته سمیت آن باعث آسیب جدی به چشم می شود. استفراغ، خونریزی و درد شکم هم از دیگر مضرات این ترکیب محسوب می شوند. اتحادیه اروپا، این ماده را در لیست مواد سرطان زا قرار داده است؛ به همین خاطر استفاده از آن در تولید لوازم آرایشی در این کشور ممنوع اعلام شده است. همچنین استفاده از آن باعث ایجاد حساسیت های پوستی می گردد. رعایت نکات بهداشتی و ایمنی برای پربورات سدیم همیشه باید در دستور کار افراد قرار داشته باشد. در صورتی که به این ماده حساسیت داشته باشید نباید در تماس با آن قرار بگیرید.

تاثیرات محیطی پربورات سدیم

مطالعات صورت گرفته روی این ماده ثابت کرده که ریختن آن در آب فاضلاب، باعث ایجاد مشکلاتی می شود. به عنوان مثال این ماده می تواند به ارگانیسم های آب شور و شیرین آسیب بزند؛ به همین خاطر نباید آن را در آب بریزیم. البته در حال حاضر تنها این مورد از تاثیرات محیطی پربورات اثبات شده است و به غیر از این مورد، تاثیرات منفی از آن وجود ندارد.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید