16:59 , 1403/3/22
کد خبر: 000051009
بازدید: 1189
وزیر جهاد کشاورزی از اتفاقات جدید در بازار گوشت، مرغ،برنج و گندم خبر داد

خبر مهم وزیر جهادکشاورزی درباره گوشت، مرغ، برنج و گندم/ نیکبخت: اتفاقات جدید در راه است

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایونا به نقل از خبر آنلاین، وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به مشکلات و وضعیت تولیدات محصولات کشاورزی و پروتئینی در سال‌های گذشته به بهبود روند تولید محصولات استراتزیک کشور اشاره کرد و گفت: طی یک سال از واردکننده مرغ و تخم‌مرغ به صادرکننده تبدیل شدیم.

محمدعلی نیکبخت در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، ۲۲ خردادماه) مجلس شورای اسلامی، در تشریح گزارش خود پیرامون نحوه اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی و آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ و اقدامات حمایتی در خصوص برنج‌کاران کشور گفت: در ابتدا لازم می‌دانم از نمایندگان مردم در مجلس یازدهم به ویژه اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس برای همکاری با بنده و کشاورزان تشکر و قدردانی کنم. تشخیص می‌دهم که نمایندگان مجلس دوازدهم نیز به دلیل ارتباطی که با کشاورزان دارند، دغدغه‌ای کمتر از من برای این حوزه ندارند. انتظار دارم در ادامه مسیر هم بنده را همانند گذشته همراهی کنید تا در تأمین غذای سفره مردم و امنیت غذایی موفق باشید.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کمتر از یک سال از حضور بنده در وزارت کشاورزی می‌گذرد، عنوان کرد: در همین روزهای سال گذشته بود که بنده برای رأی اعتماد در مجلس حضور پیدا کردم؛ با توجه به وضعیتی که بخش کشاورزی در آن زمان داشت و همچنین پتانسیل‌های تولید و اهمیت آن، راهبردها و جهت‌گیری‌هایی در وزارت جهاد کشاورزی برای کل این وزارتخانه و زیربخش‌ها ترسیم کردیم که بنده در این گزارش به بخشی از این راهبردها اشاره می‌کنم.

عضو کابینه دولت سیزدهم گفت: راهبرد سومی که در جهاد کشاورزی در پیش گرفتیم توازن‌بخشی در تولید بود، رشد تولید بر اساس منابع و سهم‌وری حوزه‌ها در اختیار دارد، به عنوان مثال هم اکنون سهم شیلات و آبزی‌پروری و صید و صیادی از کل تولیدات کشاورزی حدود یک درصد بوده و با توجه به منابعی که در اختیار داریم می‌توانیم به حداقل ۱۰ درصد برسیم و این به معنی ۱۵ میلیون تولید با توجه به ظرفیت‌هایی که در کشور وجود دارد. دریای شمال و جنوب و منابع آبی فرصت‌های بی‌نظیری است که در اختیار آن برای توسعه شیلات قرار دارد.

نیکبخت بیان کرد: راهبرد چهارم تولید صادرات‌محور است، این امر موجب توسعه و حمایت از تولیدکنندگان شده و ارزآوری و اشتغال را در کشور افزایش می‌دهد. همچنین پنجمین راهبرد کشاورزی دانش‌بنیان و افزایش بهره‌وری بوده که بر اساس آن تحقیق و پژوهش، آموزش، ترویج ۳ رکن اساسی به شمار می رود که با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و موسسات علمی و دانشکده‌های کشاورزی و نخبگان می‌توانیم عملکرد را در واحدهای تولیدی افزایش دهیم.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید