واکسن کرونا عوارض جدی برای مادران شیرده ندارد
واکسن کرونا عوارض جدی برای مادران شیرده ندارد

محققان دریافتند مادران شیردهی که واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده اند همان علائم موضعی یا سیستمیک را گزارش کرده اند که قبلاً در زنان غیرشیرده گزارش شده، اما عوارض جانبی جدی در نوزادان مشاهده نشد.

به گزارش گروه خبری نگاه ایرانیان نیوز Ivna، «کریستینا چمبرز»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، می‌گوید: «اولین نگرانی مادر ایمنی فرزندش است. مطالعه ما به همراه تحقیقات قبلی نشان می‌دهد واکسن‌های کووید ۱۹، ممانعتی برای مادران شیرده و نوزادان آنها ندارد.»

نتایج نشان داد که بیش از ۸۵ درصد از ۱۸۰ زن شیرده در مطالعه که واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده بودند علائم موقتی موضعی مانند درد، قرمزی، تورم یا خارش در محل تزریق و عوارض جانبی سیستمیک از جمله لرز، درد عضلات / بدن، تب و استفراغ، را پس از دوز دوم گزارش کردند.

فقط بخش کوچکی از زنان بعد از دریافت واکسن شاهد کاهش میزان شیرشان بودند.

چمبرز ادامه می‌دهد: «ما تأکید می‌کنیم که کاهش میزان شیر در زیرمجموعه کوچکی از زنان بوده و طی ۷۲ ساعت پس از واکسیناسیون به طور کامل برگشته است. ما نمی‌توانیم مطمئن باشیم که کاهش میزان شیر از عوارض جانبی واکسن باشد. آنچه می‌دانیم این است که این واکسن در محافظت از کووید ۱۹ بسیار مؤثر است.»

تحریک پذیری و بدخوابی در برخی از کودکان گزارش شده است، اما عوارض جانبی جدی گزارش نشده است.

به گفته چمبرز، «نتایج ما باید زنان شیرده را تشویق کند تا واکسن کووید ۱۹ را دریافت کنند و به نوزادان خود شیر دهند. آنها مجبور نیستند یکی را بر دیگری ترجیح دهند. هر دو بسیار مهم هستند.»

 

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر