12:18 , 1402/6/27
کد خبر: 000033460
بازدید: 1211
هشدار وقوع طوفان در فرانسه

سازمان هواشناسی فرانسه در روز گذشته هشدار نارنجی را در ۳۳ منطقه اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار حوادث ایونا، این اعلام هشدار به دلیل آمادگی برای توفان‌ها و بارندگی‌های شدید در کشور صورت گرفته است. هشدار نارنجی یک درجه کمتر از بالاترین سطح خطر است و در پاسخ به خطر سیل و شرایط آب و هوایی نامساعد صادر شده است. توفان‌ها، رگبارها و بارندگی‌های شدید در برخی مناطق از فرانسه به وقوع پیوسته و خساراتی را به همراه داشته است. از کل تعداد ۹۶ منطقه در فرانسه، ۳۳ منطقه به ویژه در معرض باران و توفان قرار دارند.

روز شنبه منطقه «ارو» در این کشور شاهد وقوع سیل شدید بود. در همین حال حومه پاریس، پایتخت این کشور نیز با توفان‌های شدید دست و پنجه نرم می‌کند.

سازمان هواشناسی فرانسه از ساکنان این ۳۳ منطقه خواسته است احتیاط کنند و فعالیت‌های خود را در فضای باز کاهش دهند.

این کشور در حالی برای مقابله با سیل و توفان آماده می‌شود که هفته پیش نیز در پی وقوع سیل مرگبار و بی‌سابقه ناشی از توفان مدیترانه‌ای موسوم به «دانیل»، دست‌کم ۱۱ هزار و ۳۰۰ نفر در لیبی کشته شدند و هزاران نفر دیگر نیز همچنان مفقود هستند.

توفان دانیل پیش از رسیدن به سواحل لیبی، هفته گذشته یونان، بلغارستان و ترکیه را درنوردیده و ضمن تخریب مناطقی بر اثر باران‌های سیل‌آسا دستکم ۲۷ کشته در این مناطق نیز بر جای گذاشته بود.

کارشناسان و دانشمندان علوم آب و هوایی، شکل‌گیری سامانه‌های شدید و غیرمعمول جوی نظیر توفان و سیل که به ویژه در تابستان امسال (۲۰۲۳) بسیاری از نقاط جهان را تحت تاثیر قرار داده و ادامه دارد، ناشی از تغییرات اقلیمی و به طور مشخص، گرم شدن کره زمین می‌دانند که به تشدید توفان‌ها، بارش‌ها و سیلاب‌ها در فصل جاری دامن زده است.

دمای زمین از زمان شروع عصر صنعتی تاکنون ۱.۱ درجه گرمتر شده و اگر کشورها به شدت از تصاعد گازهای گلخانه‌ای کم نکنند، روند گرمایش ادامه خواهد یافت.

دانشمندان مدت‌هاست هشدار داده‌اند که تغییرات آب و هوایی ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای که عمدتا خود ناشی از سوختن سوخت‌های فسیلی است، توالی موج‌های گرما را بیشتر، شدید و کشنده‌تر می‌کند. این دانشمندان سال‌هاست که می‌گویند دولت‌ها باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اقدامات جدی انجام دهند.

هشت سال گذشته داغ‌ترین سال‌های ثبت شده در تاریخ کره زمین بوده است. همچنین طبق گفته کارشناسان سازمان جهانی هواشناسی و اداره هواشناسی انگلیس، یکی از پنج سال آینده نیز تقریبا به طور قطع گرم‌ترین سالی بوده که تاکنون ثبت شده است و در همین حال دوره بین سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ میلادی گرم‌ترین دوره ثبت‌شده خواهد بود.

منبع: آناتولی

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید