14:16 , 1401/9/4
کد خبر: 000016751
بازدید: 1155
هشدار درباره شیوع دو برابری "سرخک" در ایران/ سوغات جدید مهاجران افغان

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت از افزایش موارد ابتلا به سرخک در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار سلامت ایونا، این مسئول وزارت بهداشت با تاکید بر برنامه های وزارت بهداشت در زمینه واکسیناسیون سرخک و فلج اطفال در کودکان غیر ایرانی زیر 15 سال از ابتدای دی ماه سال جاری خبر داد.

دکتر سید محسن زهرایی همچنین اظهار کرد: در سال میلادی 2022 یعنی از اوایل دی ماه سال قبل تا کنون حدود 202 مورد ابتلای به سرخک را در کشور شاهد بوده ایم که از میان این افراد حدود 53 درصد آنها اتباع کشورهای دیگر بوده اند.

وی گفت: از میان اتباع خارجی که به این بیماری مبتلا شده اند حدود 95 درصد آنها اتباع افغانستان بوده و حدود 4 یا 5 پاکستانی و یک عراقی نیز دیگر افرادی بودند که به این بیماری دچار شده اند.

این مسئول وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه این موارد ابتلای اتباع خارجی قطعا می تواند باعث سرایت و انتقال این بیماری به ایرانیان شوند؛ گفت: در معرض خطر بالای انتشار سرخک هستیم چراکه کشورهای همسایه به ویژه همسایگان شرقی ایران وضعیت مناسبی در خصوص واکسیناسیون علیه این بیماری ندارند.

وی ادامه داد: بر همین اساس است که با توجه به شایع بودن سرخک در این کشورها هرازچندگاهی در آنها شاهد همه گیری سنگین این بیماری هستیم. سال گذشته میلادی ابتلا به سرخک در افغانستان به بیشترین میزان در 10 سال گذشته رسید و با توجه به میزان سفر اهالی این کشور به ایران طبیعی است که در صورت ابتلا، این افراد می توانند ایرانیان را نیز در معرض ابتلا قرار دهند.

زهرایی افزود: بر همین اساس در سال جاری میلادی میزان ابتلا به سرخک در ایران نیز با افزایش مواجه بوده و در شرایطی که در سال 2021 میلادی 103 مورد ابتلا به سرخک را در ایران داشتیم این رقم در سال جاری میلادی به 202 نفر رسیده است.

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با بیان اینکه در کنترل  این بیماری واکسیناسیون کامل تاثیر بسزایی دارد، اظهار کرد: در ایران این واکسن طی دو نوبت در 12 و 18 ماهگی تزریق می شود و به هنگام واکسیناسیون تفاوتی میان کودکان ایرانی و غیر ایرانی قائل نمی شویم و این واکسن به طور رایگان برای همگان تزریق می شود با این حال معمولا مطالعات چنین نشان می دهد که درصد پوشش این واکسن در میان کودکان اتباع خارجی کمتر از ایرانیان است.

زهرایی با بیان اینکه در سال جاری حدود 650 هزار تبعه غیر ایرانی در برابر این بیماری واکسینه شده اند، گفت: با این وجود برنامه ریزی کرده ایم که از ابتدای دی ماه در 27 دانشگاه علوم پزشکی برنامه واکسیناسیون اتباع برای سرخک و فلج اطفال افراد زیر 15 سال  دنبال شود.

این مسئول وزارت بهداشت در پاسخ به تاثیر مسافران جام جهانی در تشدید این وضعیت، با اشاره به اینکه ایران همواره در معرض سفر بالای اتباع کشورهایی که بالاترین میزان شیوع سرخک را دارند قرار دارد، توضیح داد: بر این اساس ما همواره با ریسک ابتلا به این بیماری مواجهیم و حال نیز در بازی های جام جهانی می توان به این نکته اشاره کرد که به هرحال از نظر تئوریک هراجتماعی ممکن است منجر به احتمال افزایش این بیماری شود.
 

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار