نکات طلایی در تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابله با کرونا/مثلث سلامت را بشناسیم
نکات طلایی در تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابله با کرونا/مثلث سلامت را بشناسیم

اکبری دانشیار آسیب شناسی و نویسنده کتاب کرونا و مثلث سلامت گفت: راه پیشگیری و درمان کوید 19، تقویت سیستم ایمنی، بالاتر از قدرت بیماری زایی ویروس است.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، دکتر حسن اکبری دانشیار آسیب شناسی و نویسنده کتاب کرونا و مثلث سلامت به خبرنگار ایونا گفت: برای مبارزه با هر عاملی باید در ابتدا به شناسایی عامل پرداخت پس از آن می‌توان، بر علیه آن به درستی برنامه‌ریزی و اقدام کرد.
وی افزود: آنچکه برای مقابله با کرونا در دنیا تاکید شده است، فاصله‌گذاری اجتماعی می‌باشد. در کنار آن سایر پروتکل‌های بهداشتی از جمله ماسک زدن، عدم حضور در مجامع شلوغ و حتی جمع های کوچک تاکید شده است، لیکن گاهی برخی افراد از تاثیر تغذیه مناسب در تقویت سیستم ایمنی بدن غافل می‌شوند.
اکبری درباره نظریه‌هایی که کتاب «کرونا و مثلث سلامت» مطرح شده است، گفت: تقویت سیستم ایمنی از طریق تغذیه و تغییر سبک زندگی از حالت صنعتی به سبک زندگی ایرانی اسلامی در کتاب کرونا و مثلث سلامت مطرح شده است.
وی اضافه کرد: مسلما رعایت تدابیر بهداشت فردی و اجتماعی مفید است ولی تنها راه مبارزه با این بیماری نیست؛ بلکه راه اساسی، پیشگیری و درمان کوید ۱۹، تقویت سیستم ایمنی، بالاتر از قدرت بیماری زایی ویروس است که این مهم با تغییر سبک زندگی مردم و رعایت کامل دستورات مثلث سلامت امکان پذیر می‌باشد. از مهمترین این دستورات می‌توان، مصرف مواد غذایی با SDA پایین (غذاهای با برآیند انرژی بالاتر)، خواب بموقع (ساعت ۲۱ واقعی) و ورزش منظم را نام برد.

روغن زیتون و روغن ارده کنجد جایگزینی مناسب برای روغن های صنعتی
اکبری خاطرنشان کرد: ۷۰درصد از دیواره سلول‌های بدن از روغن‌های حیوانی تشکیل شده است. بنابراین؛ سخن بر استفاده از روغن نیست بلکه باید بدانیم که روغن‌های صنعتی که اصطلاحا از آن با عنوان روغن مایع و جامد نام برده می‌شود، می‌تواند با سلامت سلول‌های ایمنی بدن منافات داشته باشد.

وی اضافه کرد: یکی از روغن‌های بسیار خوبی که می‌تواند در جامعه جایگزین روغن صنعتی شود روغن زیتون و روغن ارده کنجد است.
اکبری در رابطه با طریقه مصرف گوشت توضیح داد: از گوشت‌ها به عنوان سلطان غذاها یاد می‌شود، عمده خانواده‌ها از گوشت‌های چرخ کرده گاو یا مخلوطی از گاو و گوسفند در غذاها استفاده می‌کنند، در حالیکه در این کتاب تاکید شده است که به جای استفاده از گوشت گاو در گوشت چرخ کرده به صورت دو سوم گوشت شتر و یک سوم گوشت گوسفند استفاده شود. گوشت شتر به دلیل خاصیت گرمی، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده در حالیکه گوشت گاو سرد و سودازا است و انرژی سلول‌های ایمنی بدن را کاهش می‌دهد. جالب است که بدانید گوشت گاو و گوشت شتر تقریبا هم قیمت هستند و حتی در برخی از شهرها کمی ارزان‌تر هم می‌باشد.
وی با تاکید بر اینکه با جایگزین کردن عادات غذایی مناسب در تغذیه می‌توان سیستم ایمنی بدن را افزایش داد، گفت: مخلوطی از قلوه‌گاه گوسفندی و قسمت عضلانی گوشت شتر برای گوشت چرخ کرده مناسب است.

آب سرد بیماری و آب گرم دارو

اکبری همچنین به مصرف آب اشاره کرد و گفت: مرسوم است که گفته می شود آب فراوان بنوشید، در حالیکه مناسب‌تر این است که بگویم مایعات فراوان مصرف شود. از گذشته هم همواره گفته شده است که آب سرد بیماری و آب گرم دارو ست. بنابراین؛ به جای مصرف روزانه ۸لیوان آب سرد باید از ۸لیوان آب جوشیده ولرم و اندکی گرم میل شود. آب منتقل‌کننده انرژی به سلول‌های ایمنی بدن است و بهتر است که گرم نوشیده شود.

روزه درمانی یکی از راه‌های تقویت سیستم ایمنی
وی در پاسخ به این سوال که آیا روزه گرفتن باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود، پاسخ داد: این موضوع بسیار میان مردم باب شده است در حالیکه کاملا غیرعلمی است و از نظر علمی ثابت شده که روزه درمانی یکی از راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن است. بنابراین؛ از روزه گرفتن به هیچ عنوان نباید هراسی داشت.
اکبری در خصوص مثلث سلامت توضیح داد: در کتاب قانون بوعلی سینا، آمده است که « إن أمر العلاج يتم من أشياء ثلاثة: أحدها التدبير و التغذية، و الآخر استعمال الأدوية، و الثالث استعمال أعمال اليد». مثلث سلامت از قول بوعلی سینا، اول. اصلاح تغذیه دوم. استفاده از گیاهان دارویی و سوم روغن‌مالی و بادکش‌ساده و هجامت‌های بهداشتی می‌باشد.

سیده‌ایمان مسئله‌گو
پایگاه خبری ایرانیان-ایونانیوز