13:45 , 1403/4/18
کد خبر: 000056883
بازدید: 1151
نقش حاکمیتی دولت ضربه به فروشگاه های زنجیره ای

به قلم دکتر مهدی کریمی تفرشی

آنچه مسلم است تجربه موفق فروشگاه‌های زنجیره‌ای با شیوه‌های مدیریتی اقتصاد دولتی جواب نمی‌دهد و امروز می بینیم که مردم درصد کمی از نیازشان را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای تامین می‌کنند.

در صورتیکه دولت تسهیلات ویژه‌ای برای این بخش قائل شود شاید بتوان چشم انداز قابل قبول تری را برای این عرصه پیش بینی کرد. اما در عین حال اگر دولت خود بخواهد این بخش را در دست گرفته و وارد عرصه راه‌اندازی و گرداندن این فروشگاه‌ها شود، می توان پیش بینی کرد که رقابت در عرصه اقتصاد بیش از پیش مختل شده و با ورود دولت به عرصه‌ای که در حیطه وظایف و مسئولیت های دولت نیست چشم اندازی جز تصدی‌گری در اقتصاد و عواقب ناشی از آن را نمی توان متصور بود.

متاسفانه تجربه نشان داده ریشه اغلب اختلالات به وجود آمده در بخش تولید و بازار‌ از جمله نوسانات قیمت، عدم تناسب عرضه و تقاضا و نهایتا نابودی تولید داخلی، سیاست‌های اشتباه مسئولان بوده است..

برای افزایش کیفیت کالاها و بالابردن رقابت پذیری در بازار دولت نیاز به شفاف سازی دارد و برای این شفاف سازی باید زیرساخت های لازم فراهم شود.

در این میان اتجادیه فروشگاههای زنجیره ای به عنوان نماینده بخش خصوصی باید متصدی جدی پیگیری اصلاح این زیرساخت ها و تریبون بخش خصوصی برای مطالبه نیازهای این بخش باشد و تا زمانی که عملکرد آن متاثر از ضعف های موجود باشد نمی تواند کارنامه قابل قبولی از عملکرد موثر در این عرصه ارائه دهد.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید