نقشه راه مناسبی برای صنعت لوازم خانگی نداریم
نقشه راه مناسبی برای صنعت لوازم خانگی نداریم

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اذعان کرد: یکسال و نیم است که قیمت‌گذاری صنف لوازم خانگی رها شده است.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna‌، اکبر پازوکی رئیس اتحادیه  فروشندگان لوازم خانگی در پاسخ به سوال خبرنگار ایونا مبنی بر اینکه چه زمانی قاچاق لوازم خانگی به پایان می‌رسد، گفت: در این رابطه چندین مقوله را باید مدنظر داشت، تا یک مسیر خراب، اصلاح شود، مبارزه با قاچاق یک روزه صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: قبل از سال ۹۶، که واردات لوازم خانگی ممنوع شود همواره قاچاق انجام می‌شد، قاچاق کالا برای دیروز و امروز نیست و برای فردا هم نخواهد بود.

پازوکی درباره جلوگیری از قاچاق گفت: از سال ۹۶ تا کنون حداقل ۵۰درصد واردات کالای قاچاق کاهش و تولیدات لوازم خانگی داخلی افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در حوزه لوازم خانگی داخلی از توان خوبی برخوردار هستیم و باید فرهنگ‌سازی مناسبی صورت بگیرد، در ادامه گفت: قبل از سال ۹۶باید راجب به استفاده از کالاهای داخلی فرهنگ‌سازی انجام می‌شد.

پازوکی با اشاره به اینکه نقشه راه مناسبی برای صنعت لوازم خانگی نداشتیم، گفت: یکسال و نیم است که قیمت‌گذاری صنف لوازم خانگی رها شده است. اگر کالای قاچاق به قیمت کمتر از کالای ایرانی و تولید داخل عرضه شود، خریدار سمت کالای قاچاق خواهد رفت.

وی تاکید کرد: به جای واردات کالای قاچاق باید تکنولوژی وارد کشور شود. اگر امروز رقابت در صنعت خانگی نباشد روند همین طور پیش خواهد رفت.

پازوکی افزود: سه سال است که آشتی میان صنعت خانگی و شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها صورت گرفته است، لیکن متاسفانه هنوز نمی توانیم نخبگان خود را وارد کارخانجات کشور کنیم.

 

سیده‌ایمان مسئله‌گو

پایگاه خبری نگاه ایرانیان-ایونانیوز