میراث فرهنگی

آخرین اخبار

تصاویر تازه‌ای از معین زد (زندی) با استایل خاص و در کنسرت شخصی او منتشر شده است.

عزت‌الله ضرغامی اظهار کرد: به اتفاق آمریکایی‌ها، زمینه بازگشت الواح هخامنشی باقی‌مانده مشخص شده و این تخته‌ها طی سال جاری به تدریج به ایران بازگردانده می‌شوند.

در تازه‌ترین ماموریت اضطراری در تپه تیلینۀ کرمانشاه، باستان‌شناسان به کشف آثار فراوانی از دوره آغاز عیلامی در این منطقه پرداختند.

کمیته چهل و پنجم میراث جهانی یونسکو، پس از پایان دادن به کارهای خود در شهر ریاض عربستان، مجموعاً ۴۲ منطقه تاریخی، فرهنگی و طبیعی را به فهرست میراث جهانی یونسکو افزود.

به علت وقوع رانش زمین در شمال اسپانیا، دو گردنبند طلایی از عصر آهن که به احتمال زیاد بیش از ۲۰۰۰ سال پیش دفن شده بودند، کشف شده‌اند.

دقایقی پیش؛

چند لحظه پیش در جلسه میراث جهانی یونسکو، منطقه حفاظت شده دیزمار بدون هیچ مخالفتی به فهرست جنگل‌های هیرکانی به عنوان یک منطقه میراث جهانی پیوست.

توسط دستگاه فلزیاب، یک گروه از افراد مجموعه‌ای از سکه‌های باستانی دوهزارساله را در منطقه «ولز» کشف کردند و این گنجینه را به محققان باستان‌شناسی تحویل دادند.

اگرچه «نفروسوبک» مشهوریتی مانند «کلئوپاترا» ندارد، اما با این حال با عنوان اولین زنی که در قلمرو مصر باستان حکومت کرد، به خود افتخار می‌کند.

مجسمه «آمن‌هوتب سوم»، پادشاه هجدهمین سلسله فراعنه مصر، در هنگام بررسی خانه یک دلال سلاح و مواد مخدر در روستای «النخل» شهر «ادفو»‌ی مصر کشف شد.

استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری فراطیفی، شیمیایی و اشعه ایکس، یک رویکرد نوین برای بررسی نقاشی‌های مصر باستان فراهم می‌کند.

پلیس ژاپن، یک گردشگر کانادایی هفده ساله را به اتهام تخریب یک معبد باستانی ۱۲۰۰ ساله در ژاپن دستگیر کرد. این نوجوان نام خود را روی یکی از ستون‌های چوبی این معبد برجسته کرده بود.

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران اعلام کرد: در حین کاوش‌های زیرآبی در منطقه رامسر، باستان‌شناسان به دنبال کشف کشتی‌های قدیمی و آثار مربوط به دریانوردی و روابط تجاری بودند. در این کاوش‌ها، یک کشتی دوره صفوی کشف شد.

جواهرات و آثار باستانی بسیاری درون مقبره توت عنخ آمون، که قرنی پیش کشف شده بود، نگهداری می‌شدند. اما بعضی از این جواهرات، بلافاصله پس از کشف مقبره فرعون ناپدید شدند.

تصویری از طواف حجاج اهل ترکیه خبرساز شد.

باستان‌شناسان اسپانیایی قصد دارند بقایای یک کشتی ۲۵۰۰ ساله را پیش از نابود شدن از اعماق دریا خارج کنند.

نمایشگاهی از تصاویر موزه هنر ایران در حال حاضر در دو ایستگاه متروی تهران برگزار می‌شود. اجرای این طرح برای نمایش در ایستگاه‌های دیگر مترو نیز در دست اجرا است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت:‌ بیت‌المال یک ریال هم اهمیت دارد. فرش های سعدآباد باید پیدا و حفظ شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛

معاون وزیر راه و شهرسازی از اعطای وام چند صد میلیون تومانی برای حفظ و مرمت آثار تاریخی خبر داد.

در این تصویر عجیب، یک کودک آفریقایی ۸۰ هزار ساله را مشاهده می‌کنید که با بالش و کفن به خاک سپرده شده است.

اخیرا یک تابوت باستانی در مصر کشف شده است که این تابوت باستانی از گرانیت سیاه ساخته شده و به صورت یک تکه است.