11:50 , 1403/4/18
کد خبر: 000056857
بازدید: 1140
مهسا قربانی تاریخ‌ساز شد

مهسا قربانی، داور زن ایرانی، برای اولین بار در یک مسابقه فوتبال مردان در سطح بین‌المللی قضاوت کرد و نام خود را در تاریخ ثبت کرد.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایونا به نقل از ورزش سه ,درحالی که طی سال‌های اخیر فیفا تاکید داشت داوران زن الیت برای حضور در مسابقات جام جهانی زنان، باید تجربه قضاوت در مسابقات مردان را داشته باشند؛ مهسا قربانی دقیقا به همین دلیل نتوانست در جام جهانی ۲۰۲۳ زنان که به میزبانی مشترک استرالیا - نیوزلند، برگزار می‌شد؛ قضاوت کند و این ناکامی بزرگی برای او محسوب می‌شد.

درست سه سال قبل بود که فیفا با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران، قربانی را جزء کاندیداهای قضاوت در مسابقات جام جهانی اعلام کرد اما طی همان نامه اعلام کرد که قربانی و همه داورانی که قرار است در جام جهانی زنان قضاوت کنند؛ نیاز به دو فاکتور مهم دارند.

۱- استفاده از تکنولوژی وار و تسلط به آن 
۲- قضاوت در مسابقات فوتبال مردان به دلیل سطح بالاتر از فوتبال زنان

مهسا قربانی

اما عملی نشدن هیچکدام از این دو مورد (به رغم اینکه قربانی لایسنس وار داشت اما فیفا به استفاده از آن تاکید کرده بود)، سبب شد که کوبل داوران زن بین‌المللی ایران که مورد توجه فیفا قرار داشتند و متشکل از مهسا قربانی و انسیه خبازمافی‌نژاد می‌شدند؛ فرصت حضور در جام جهانی زنان را پیدا نکنند.

اما مدتی بعد، در دربی برگشت سال گذشته بود که فدراسیون فوتبال رسما اعلام کرد قصد دارد از مهسا قربانی و  مهناز ذکایی در اتاق وار استفاده کند تا بدین صورت مانع اول برطرف شود؛ اتفاقی که آن زمان رخ نداد اما قربانی بالاخره در دیدار سپاهان و مس‌ رفسنجان در فینال جام حذفی، در اتاق وار حضور پیدا کرد و این نخستین بار بود که یک داور زن، در کوبل داوری یک مسابقه داخلی مردان قرار گرفت.

حالا اما با گذشت کمتر از یک ماه از آن مسابقه، حالا کنفدراسیون آسیای مرکزی با انتشار یک عکس خبر از قضاوت مهسا قربانی در مسابقه بین دو تیم مردان افغانستان و مردان تاجیکستان آن هم به عنوان داور وسط داد.

پیج اینستاگرامی منتسب به کافا نوشت: «ما بسیار هیجان‌زده هستیم که یک لحظه مهم را در مسابقات قهرمانی CAFA 2024 اعلام کنیم! برای اولین بار در تاریخ، دو داور زن مسابقات مردان را در روز دوم قضاوت کردند. مهسا قربانی از ایران مسابقه مهیج بین تاجیکستان و افغانستان را قضاوت کرد و مهارت‌های استثنایی و رهبری خود را در زمین به نمایش گذاشت. همچنین ورونیکا برناتسکایا از جمهوری قرقیزستان هدایت دیدار ایران و ترکمنستان را بر عهده گرفت و مهارت قابل توجهی از خود نشان داد. کافا مفتخر است که توسعه زنان و برابری جنسیتی را در تمام زمینه‌های فوتبال ترویج می‌کند. این دستاورد تاریخی بر تعهد ما به توانمندسازی زنان در ورزش و شکستن موانع تاکید دارد.»

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید