مسئولیت اجتماعی هنر و بحران کوئید-۱۹
مسئولیت اجتماعی هنر و بحران کوئید-۱۹

بشیری پژوهشگر هنر اظهار داشت: هنر عمومی می‌‏تواند به‏‌عنوان ابزاری جهت‏‌دهنده در شرایط بحرانی مورد استفاده قرار گیرد تا به نفع رفاه عمومی باشد.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، نصیر بشیری پژوهشگر هنر در رابطه با مسئولیت اجتماعی هنر و بحران کوئید- ۱۹به خبرنگار ایونا گفت: از زمان شیوع بیماری همه‏‌گیر ویروس کرونا، بخش فرهنگ و هنر یک وضعیت متناقض را تجربه کرده است. در حالی که تقاضا برای محتوای فرهنگی و خلاقانه در طول دوره اعمال قرنطینه شدت یافته است؛ و دسترسی دیجیتال بیش از هر زمان دیگری حیاتی شده است؛ شاخص‏‌های اقتصادی پیش‏‌بینی می‏‌کنند که بخش فرهنگی یکی از مواردی است که بیشتر تحت تأثیر قرار گرفته و احتمالاً یکی از کندترین دوره‏‌های بهبود را سپری خواهد نمود.
وی افزود: بیماری همه‏‌گیر کوئید-۱۹ بحران جهانی بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی ایجاد کرده است که مستلزم همکاری و تعهد همه عوامل، به‏‌ویژه بخش فرهنگ و هنر، برای مواجهه با عواقب ناشی از این همه‌‏گیری است. در این شرایط نامساعد، تعهدی که شرکت‏‌ها برای اهداف توسعه پایدار دارند، باعث شده است که آنها استراتژی مسئولیت اجتماعی خود را برای مبارزه با کوئید-۱۹ گسترش دهند. در این شرایط هنر این امکان را می‏‌دهد که معنای انسان بودن، آزادی در بیان عقاید و نظرات را بررسی کنیم. ما همچنان همه‏‌گیری جهانی کوئید-۱۹را تجربه می‌‏کنیم. درگیر بی عدالتی نژادی هستیم که با مرگ جورج فلوید و اعتراضات اخیر در سراسر جهان مشهودتر شده است. لذا در مواقع بحران‏‌ها، به انسانیت، آزادی بیان و جامعه‌‏ای نیاز داریم که هنرها آن را ایجاد می‏‌کنند.
بشیری خاطرنشان کرد: بحران کوئید-۱۹ در سراسر جهان، سبب شفافیت در سیستم‏‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی شده است. مشاهده می‏‌شود که نابرابری نژادی سیستماتیک چگونه افراد رنگارنگ را در طی همه‌‏گیری در معرض خطر بیشتری قرار می‌‏دهد. در حال پی بردن به پیامدهای اقتصادی اتکا به مشاغل “ضروری” با حداقل دستمزد می‏‌باشیم. همچنین شاهد سیاسی شدن بیماری و تبدیل آن به یک بحران رو به رشد بهداشت روانی به‌‏عنوان واکنشی به همه‏‌گیری کوئید-۱۹ می‏‌باشیم.
وی همچنین گفت: هنر با کمک به انسان‏ها در پردازش زندگی فردی به آنها اجازه می‏‌دهد که دور هم جمع شوند، و در زندگی روزمره آنها سلامتی ایجاد می‌‏کند. هنر امکان برقراری ارتباط از دور، ایجاد حس مثبت، قدردانی و امید در طول بحران کوئید-۱۹را می‌‏دهد. در زمان بی‏‌عدالتی، بحران و ناآرامی‏‌های اجتماعی، هنر صداها و پیام‌‏های مهم را تقویت می‏‌کند.

هنر بیان معنای انسان بودن است
بشیری همچنین عنوان کرد: کار هنر و مشاهده هنر به ما امکان می‏‌دهد تجربیات خود را پردازش کنیم. هنر به ما در بیان و درک دنیای اطراف کمک می‏‌کند. ما در انگیزه انسانی خود برای ایجاد و تعامل با هنر بی نظیر هستیم. تاریخ ساخت آثار هنری موجود حدود ۷۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است. انسان‏‌های باستان نه تنها زندگی خود را از طریق هنر ثبت می‏‌کردند، بلکه از هنر برای بیان عقاید و نظرات خود استفاده می‏‌کردند. امروز نیز این کار را می‏‌کنیم؛ هنرها با به تصویر کشیدن رویدادهای مشترک و بیان دیدگاه‏‌های فردی ما جامعه را ایجاد می‏‌کنند.
وی اضافه کرد: ما تجربه انسانی خود را با فرهنگ‏‌هایی که ایجاد می‏‌کنیم و در آنها مشارکت می‏‌نماییم تعریف می‏‌کنیم. فرهنگ، متشکل از آداب و رسوم، تعاملات اجتماعی و فعالیت‏‌ها، توسط هنر تأمین می‏‌شود. موسیقی، غذا یا هنرهای تجسمی، فرهنگ و هنر جدایی‏‌ناپذیر هستند. در طی همه‏‌گیری کوئید-۱۹ شاهد افزایش گرایش به هنر هستیم. در سطح جهانی، به فعالیت هنری به‏‌عنوان منبع ایجاد آسایش و قدرت توجه شده است. مشارکت در هنر و مشاهده آن باعث می‏‌شود که با یک تجربه جهانی‏‌تر انسانی ارتباط برقرار کنیم. هنر اعم از هنرآفرینی در خانه، نقاشی دیواری عمومی، تماشا و گوش دادن به نمایشنامه‌‏ها و موسیقی، یا علایق تازه پیدا شده در هنرهای آشپزی، بیان معنای انسان بودن است.

هنر و تقویت شناخت بین جوامع
بشیری اظهار داشت: همان‏طور که در سطح جهانی با نابرابری‏هایی روبرو هستیم که همیشه وجود داشته‏‌اند اما در سال گذشته (۲۰۲۰) بارزتر و برجسته‌‏تر هستند، شاهد هستیم که از هنر به‌عنوان ابزاری برای ایجاد جوامع قوی‏تر استفاده می‏‌شود. هنر می‌‏تواند به ما اجازه دهد نه تنها خودمان را درک کنیم، بلکه در سطح عمیق‌‏تری همدیگر را درک نماییم. می‏‌توانیم با هنرهای آنلاین ارتباط برقرار کنیم تا ارتباط عمیق‌‏تری با مسائل و رویدادهای روز داشته باشیم. روش‏‌های زیادی وجود دارد که در طول همه‏‌گیری کوئید-۱۹ می‏توانید هنرها را به‏‌صورت مجازی تجربه کنید. موزه‏‌ها مشغول برگزاری نمایشگاه‏‌ها به‌صورت آنلاین هستند. گالری‏‌های مجازی میزبان افتتاحیه‏‌های نمایش آنلاین و گفتگوهای هنرمندان هستند. امروزه موزه‏‌ها نیز تلاش می‏‌کنند تا از جامعه بیشتر آگاه شوند، اما در چارچوب‏‌های سنگین گذشته خود کار می‏‌کنند. دسترسی به اینترنت، دسترسی به هنر و آثار هنری را تسهیل نموده و ساده‏‌تر کرده است.

مفید بودن هنر برای سلامت عمومی
وی توضیح داد: در حالی که از تماشای هنر و درگیر شدن با دیدگاه‏‌های مختلف از خانه لذت می‏‌برید، از این که سلامت هستید، لذت ببرید! هنر ابزاری اثبات شده برای کاهش استرس و رفاه است. مطالعات بی‏‌شماری در مورد فواید جسمی و ذهنی ایجاد آثار هنری و مزایای حتی دیدن یک اثر هنری وجود دارد. ساختن و نگاه کردن به هنر دارای تأثیرات بلند مدت مانند تقویت عملکرد مغز و سیستم ایمنی بدن و همچنین کمک مثبت به سلامت روحی و روانی است. هنر کمک می‏‌کند تا آسیب‏ها را پردازش کنیم، احساسات دشوار را بیان کنیم و از طریق به اشتراک‏‌گذاری تجربیات، اقدام کنیم. به دلیل خلاقیت خانواده‌‏ها در خانه، هنر در طول بحران کوئید-۱۹ باعث ارتقای سلامت در خانه‏ شده است. همان‏طور که در طی این همه‏‌گیری بیشتر وقت خود را با خانواده می‌‏گذرانیم، هنر و صنایع دستی به سرعت مورد توجه قرار گرفته است. هنر عمومی این امکان را می‌‏دهد تا در جامعه بزرگتر و هویت خود را مشاهده نموده و در محیط پیرامون خود احساس راحتی کنیم. وقتی محیط تجربیات و اجتماعات ما را نشان داده و منعکس می‏کند، از سلامتی و شادی بیشتری برخوردار می‏شویم.

هنر را ابزاری برای ترویج بهداشت عمومی در طول همه‏‌گیری کوئید-۱۹
بشیری افزود: هنر به برقراری ارتباط سریع ایده‏‌ها از طریق تصاویر به یادماندنی کمک می‏‌کند. هنر عمومی می‌تواند به‏‌عنوان ابزاری جهت‏‌دهنده در شرایط بحرانی مورد استفاده قرار گیرد تا به نفع رفاه عمومی باشد. هنگامی که هنرمندان با استفاده از ماسک، هنرهای عمومی را ایجاد می‌‏کنند تا تجربیات فعلی را منعکس کنند، پیامی قدرتمند به مردم می‏‌فرستند. هنر راهنمایی و نشانه‌‏هایی از نحوه تعامل و رفتار افراد در یک محیط است. نشانه‌‏های بصری کمک می‏‌کند تا بفهمیم چگونه در محیط قرار گرفته و درمورد آنچه جامعه به آن اهمیت می‏‌دهد اظهاراتی ارائه دهیم. شاهد هستیم مردم مداخلات هنری را به دست خود گرفته و برای پخش پیام‏‌های ایمنی عمومی و فاصله‏‌گذاری اجتماعی بر روی مجسمه‏‌ها در سراسر جهان ماسک می‌‏زنند. مجسمه‏‌های ماسک‌دار یادآوری دوستان‌ه‏ای برای استفاده از ماسک و ایجاد همبستگی عمومی است.
وی در ادامه گفت: اکنون که برای کمک به کاهش شیوع کوئید-۱۹ در سطح جهان از ماسک استفاده می‏‌کنیم، ماسک‏ها نوآورتر می‏شوند. طیف وسیعی از ماسک‏ه‌ای خلاقانه به ما امکان می‏‌دهد که نظرات و عقاید خود را بیان نموده و در وهله اول جامعه را به استفاده از ماسک ترغیب کنیم. طراحی ماسک، چه سرگرم‏‌کننده و چه کاربردی، ممکن است باعث افزایش استفاده و ارتقای سلامت عمومی شود و به‌‏عنوان تجلی و ایفای مسئولیت اجتماعی هنر و هنرمندان است. هنر نه تنها از طریق تماشا و مشارکت کمک می‌کند تا سالم بمانیم، بلکه برخی از سازمان‏های هنری نیز به طور فعال برای کمک به مراقبت‏‌های بهداشتی در طول بحران کوئید-۱۹ به جمع‏‌آوری کمک‌‏های مالی می‏‌کنند.
هنر ابزاری برای قدردانی در زمان سختی‏‌هاست

بشیری گفت: در حالی که نمی‏‌توانیم همان‏طور که معمولاً در زمان بیماری با دوستان و خانواده‏‌های خود جمع می‏‌شدیم دور هم باشیم، هنر اجازه می‏‌دهد تا از دور پیام قدردانی ایجاد و ارسال کنیم. در طی شیوع این بیماری شاهد هستیم، هنرمندان از هر نوع و از سراسر جهان در حال خلق آثار هنری هستند که از کارکنان بخش بهداشت و سلامت تشکر می‏‌کنند.

هنر و امکان مستندسازی و پردازش رویدادها
وی اذعان کرد: وقایع جهان را اغلب از طریق آثار هنری شاخص به یاد می‏‌آورند. “خدای من، مرا در زنده ماندن این عشق مرگبار یاری کن” یکی از شناخته شده‌‏ترین آثار هنری در دیوار برلین است. صحنه نقاشی دیمیتری وروبل در سال ۱۹۹۰ که لئونید برژنف و اریش هونکر در آغوش یک بوسه برادرانه سوسیالیستی را پذیرفتند، امروز همچنان پابرجا است، به‌‏عنوان روشی که مردم از دوره قبل از سقوط دیوار برلین درک می‏‌کنند. در نزدیکی نقاشی وروبل بر روی دیوار برلین ، اثر جدیدی وجود دارد که به سرعت در نمایاندن هفته‏‌های اولیه و عوامل تنش‌‏زای بحران کوئید-۱۹ به نمادی از تلاش همگانی بخش سلامت برای کنترل این همه‏‌گیری اشاره دارد. هنر کمک می‏‌کند تا عدالت اجتماعی قابل مشاهده باشد و جنبش‌‏ها را مستند می‌کند؛ و این توانایی را دارد که از جنبش‌های اجتماعی حمایت نموده و احساس جامعه را در مواقع بحرانی شکل دهد.

نیاز به هنر در دوران سختی
بشیری اذعان کرد: هنر مزایای شخصی و اجتماعی بی‏اندازه‏ای به جامعه و افراد می‏‌دهد. لذا برای کمک به جامعه در دوران دشوار به هنرها اعتماد می‏‌کنیم. هنر به ما یادآوری می‌‏کند که تنها نیستیم و یک تجربه جهانی انسانی را به‌‏اشتراک می‏‌گذارد. از طریق هنر، احساسات عمیق را به‏‌صورت جمعی احساس می‏‌کنیم و قادر به پردازش تجربیات، یافتن ارتباطات و ایجاد تأثیر هستیم. هنر به ما کمک می‌‏کند تا چیزی بیش از تجربیات فردی را ثبت و پردازش کنیم.

سیده‌ایمان مسئله‌گو
پایگاه خبری نگاه ایرانیان-ایونانیوز