15:34 , 1403/4/18
کد خبر: 000056915
بازدید: 1135
مردم ایران پیش از نوروز چه کارهایی انجام میدهند: شور و شوق ایرانیان برای استقبال از بهار طبیعت

از دیرباز مردم با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال با شور و شوق زیادی به استقبال نوروز می‌روند و زیباترین آداب و رسوم ایرانیان در این زمینه مواردی است که در ادامه مقاله به آنها می‌پردازیم.

به گزارش تیم وبگردی ایونا به نقل از مهر، عید نوروز آئین خاص خود را دارد و روزهای آغاز بهار در این عید توسط ایرانیان گرامی داشته می‌شود. از دیرباز مردم با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال با شور و شوق زیادی به استقبال نوروز می‌روند و زیباترین آداب و رسوم ایرانیان در این زمینه مواردی است که در ادامه مقاله به آنها می‌پردازیم. پس با ما همراه شوید.

خانه تکانی

خانه تکانی یکی از رسوم قدیمی و سنتی ایرانی‌ها برای ورود به سال جدید است. این کار برای استقبال زیباتر از بهار انجام می‌شود و اولین مشخصه نو شدن سال است. برای ورود به عید نوروز، با استفاده از خانه تکانی روح و تن مادی انسان‌ها هم برای شروع نوروز ۱۴۰۱ و ورود به سال نو تمیز و پاکیزه می‌شود. در خانه تکانی ایرانیان همه قسمت‌های خانه را که پیش از این و در طی سال تمیز نکرده‌اند به کلی تمیز کرده و سعی می‌کنند تا با تمیزی کامل وارد سال جدید شوند.

سفره هفت سین

آشنایی با زیباترین آداب و رسوم ایرانیان برای ورود به سال جدید

یکی دیگر از مشخصه‌های آداب و رسوم ایرانی برای ورود به سال جدید استفاده از سفره هفت سین است. مردم ایران برای تحویل سال سفره هفت سین می‌چینند و در لحظه تحویل سال همه به دور آن جمع می‌شوند و برای خود و خانواده‌دعا می‌کنند. چیدن سفره نوروزی یکی از آئین‌های باستانی ایرانیان است که در بین مردمی که نوروز را جشن می‌گیرند مشترک است. وسایل سفره هفت سین همگی نمادین هستند. سیر، سیب، سرکه و غیره هر کدام نمادین بوده و جنبه خوراکی دارند. سیب در سفره هفت سین نماد زیبایی و تندرستی، سنجد، نماد عشق و محبت، سکه نشان از رفاه و خیر و برکت، سبزه نشان از پیوند انسان و طبیعت، سیر، نماد اهورا مزدا و سماق نماد باران و سمنو نام فرشته شهریور است.

چهارشنبه سوری

آشنایی با زیباترین آداب و رسوم ایرانیان برای ورود به سال جدید

در همه تقویم‌ها، تقویم ۱۴۰۰ و تقویم روز ۱۴۰۱ با عنوان چهارشنبه سوری وجود دارد که در این تقویم روز که شما به صورت آنلاین هم می‌توانید این تاریخ را در سال پیدا کنید، در غروب روز سه شنبه و شب آخرین چهارشنبه سال مردم آتش روشن کرده و از روی آن رد می‌شوند و شعرهای باستانی مانند زردی من از تو، سرخی تو از من را می‌خوانند. با این کار ایرانیان اعتقاد دارند که بدی‌ها و بیماری‌ها را به دور ریخته و دور هم جمع شده و خوراکی‌های نوروزی می‌خورند. مراسم قاشق زنی هم از جمله مراسم این شب است که درب منازل اقوام و همسایه‌ها رفته و از آنها عیدی می‌گیرند و به استقبال سال جدید می‌روند.

پوشیدن لباس‌های نو

یکی دیگر از آداب و رسوم در میان ایرانیان برای ورود به سال جدید خرید لباس نو است. مردم قبل از شروع عید نوروز برای خرید لباس نو به بازار می‌روند. بسیاری از افرادی که توانایی مالی بیشتری دارند برای نیازمندان هم مقداری لباس تهیه می‌کنند تا آنها هم در سال نو با لباس نو باشند و بتوانند با دل خوش نوروز را جشن بگیرند.

صلح و آشتی

از آداب دیگر ایرانیان برای ورود به سال جدید آن است که با افراد و یا اقوامی که قهر بوده‌اند یا کدورتی میان آنها بوده است؛ آشتی کرده و این آداب در کنار ایرانی بودن اسلامی نیز هست و بسیار ارزشمند تلقی می‌شود.

دید و بازدید عید نوروز

یکی دیگر از آئین‌ها و آداب و رسوم ایرانیان برای ورود به سال جدید، دید و بازدیدهای نوروزی است. این کار از سنت‌های بسیار ارزشمند در فرهنگ اسلامی نیز به شمار می‌رود. در این سنت اقوام به دیدن هم رفته و کوچک‌ها به دیدن بزرگ‌های فامیل می‌روند.

رفتن به سفر

سفر رفتن هم یکی دیگر از آداب عید نوروز است که لازمه زندگی بشر به خصوص در هیاهوی زندگی شهری است. سفرها در طول ایام نوروز با اهداف زیادی مانند صله رحم، تفریح و زیارت و غیره انجام می‌شود که افراد را برای شروع مجدد کارها و زندگی آماده می‌کند.

عیدی دادن به دیگران

یکی دیگر از مراسم عید نوروز در ایران که همیشه و از دیرباز وجود داشته است؛ عیدی دادن به دیگران است. عیدی دادن به خصوص به کوچک‌ترها یکی از سنت‌های شایسته ما ایرانی‌ها است که بزرگترها آن را انجام می‌دهند. این عیدی‌ها با هدف یادبود به صورت نقدی و پول یا هدیه داده می‌شوند.

سیزده بدر

روز سیزدهم فرودین هم روز دیگری است که در آن آئین سیزده بدر انجام می‌شود. در این روز همه اهل خانواده به دامن طبیعت می‌روند و هر چه از آجیل و خوراکی‌های عید باقی مانده را در دامن طبیعت آماده می‌کنند و به همراه خوراکی‌های خاص دیگر در این روز مانند کاهو و سرکه و یا سکنجبین و آش می‌خورند. این روز اغلب افراد به دامن طبیعت مانند کوه و باغ‌های اطراف می‌روند و به طبیعت احترام می‌گذارند. در تقویم این روز با نام روز طبیعت شناخته می‌شود. از دیر باز ایرانیان اعتقاد داشتند که این روز نحس است و نباید در خانه ماند و به همین دلیل هم آن را روز طبیعت می‌دانند.

نظر شما


نظرات

اخبار پر بازدید