09:59 , 1401/9/2
کد خبر: 000016717
بازدید: 1204
مراقبت های بعد از عمل بینی چیست؟ چگونه انجام دهیم؟

جراحی بینی شما تمام شده است. بنابراین، اکنون چه کاری باید انجام دهید، چه چیزی می توانید در طول روند بهبودی تجربه کنید. مراقبت های بعد از عمل بینی را چطور باید انجام داد؟ به موارد زیر نگاهی بیندازید.

به گزارش پایگاه خبری نگاه ایرانیان نیوز Ivna، زیبایی بینی، یعنی جراحی زیبایی بینی، یک عمل کم خطر و مکرر است که برای اصلاح ناهنجاری های مادرزادی یا اکتسابی در بینی اعمال می شود. عمل زیبایی بینی که با تکنیک های مختلف انجام می شود، فرآیندی تقریبا بدون درد است که فرد به سرعت با زندگی اجتماعی سازگار می شود. پس از عمل جراحی، مراقبت های بعد از عمل بینی برای روند بهبودی سریع مهم است. به طور خاص، موضوع شستن بینی یا به طور کلی تمیز کردن بینی، وضعیتی است که باید با دقت به آن رسیدگی شود. در مورد روند کلی بعد از جراحی بینی و قوانینی که باید در مورد تمیز کردن بینی رعایت کنید صحبت کرده ایم.

بیشتر بخوانید: توصیه های بسیار مهم بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی چیست؟ چگونه انجام دهیم؟
مراقبت های بعد از عمل بینی چیست؟ چگونه انجام دهیم؟

مراقبت های بعد از عمل بینی چگونه انجام می شود؟

 1. خارج شدن مایع قرمز روشن از سوراخ بینی در هفته اول پس از جراحی طبیعی است.
 2. کبودی اطراف چشم و تورم صورت در هفته اول طبیعی است. برای جلوگیری از این امر و مراقبت های بعد از عمل بینی باید دراز بکشید و سر خود را بالا نگه دارید. در طول روز به جای دراز کشیدن ترجیح دهید بنشینید یا بایستید. می توانید تلویزیون تماشا کنید و وقت خود را جلوی کامپیوتر بگذرانید، اما مراقب باشید آنقدر نباشد که چشمان شما را خسته کند. همچنین، اگر احساس خوبی دارید، بد نیست بیرون بروید.
 3. برای مراقبت های بعد از عمل بینی یخ را به صورت خود نزنید مگر اینکه خلاف آن گفته شود.
 4. لطفاً 48 ساعت پس از جراحی دوش بگیرید مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری بدهد. مطمئن شوید که آب خیلی گرم یا سرد نباشد. از صابون و شامپو استفاده کنید. دست زدن به اسپلینت بینی با آب ضرری ندارد. بعد از حمام می‌توانید با آن را با حوله خشک کنید یا آتل خود را با سشوار خشک کنید.
 5. در مراقبت های بعد از عمل بینی هنگام تمیز کردن بینی ابتدا بینی خود را با اسپری که به شما داده شده است بشویید. سپس، درزهایی را که پزشک روی بینی شما نشان داده است، با کرم چرب کنید. لطفاً بدون اینکه پزشک به شما گفته باشد، قسمت پایین بینی خود را تمیز نکنید.
 6. عطسه به بینی شما آسیبی نمی رساند. با این حال، می تواند باعث خونریزی بینی شود. اگر بیش از حد عطسه می‌کنید، می‌توانید با بستن چشم‌ها، کمی سر خود را به سمت جلو خم کنید و زبان خود را محکم روی کام خود فشار دهید. اگر احساس عطسه از بین نرفت، از طریق دهان عطسه کنید.
 7. به مدت 6 تا 8 هفته پس از جراحی، پوسته های خونی و خشک ممکن است تکه تکه از سوراخ های بینی شما بیرون بیاید. برای مراقبت های بعد از عمل بینی و تمیز کردن آنها کار اضافی انجام ندهید. استفاده از کرم و اسپری خود را ادامه دهید. قبل از رفتن به رختخواب در شب، مقداری از کرم را به اندازه یک نخود در هر دو سوراخ بینی فشار دهید و به شدت استنشاق کنید. وقتی صبح از خواب بیدار می شوید، بینی خود را با دمیدن آرام و بدون فشردن آن تمیز کنید.
 8. ممکن است بویایی شما 6 تا 12 هفته پس از جراحی یکسان نباشد. به طور خودکار به حالت عادی باز خواهد گشت. با این حال، اگر خیلی ناراحت هستید، می توانید تمرینات بوییدن قهوه ترک آسیاب شده را 1-2 بار در روز انجام دهید.
 9. تا 6-3 ماهگی ممکن است عدم تقارن در سوراخ های بینی، بی حسی در نوک بینی و پوست اضافی در محل برداشته شدن استخوان بینی (پشت بینی) وجود داشته باشد. برای ماساژهای لازم برای این موارد با پزشک خود مشورت کنید. لطفاً ماساژهای توصیه شده توسط پزشک خود را انجام دهید، نه ماساژهایی که توسط دوستان و بستگان شما توصیه می شود. اگر پزشک شما ماساژ را توصیه نکرده به این دلیل است که به آن نیاز ندارید.
 10. در 3 ماه اول بعد از عمل ممکن است هر از چند گاهی دچار گرفتگی بینی و مشکلات تنفسی، خشکی بینی، تورم و بی حسی نوک بینی خود در زمان بیدار شدن شوید.
 11. برای استفاده از عینک آفتابی یا هر عینک دیگری، در 3 ماه اول بعد از جراحی بینی با پزشک خود مشورت کنید. اما این بدان معنا نیست که می توانید در ماه سوم از آن استفاده کنید.
 12. در مراقبت های بعد از عمل بینی اگر پزشکتان چیز دیگری به شما نگفت، می توانید بعد از هفته دوم شنا کنید و آفتاب بگیرید.
 13. با خیال راحت به بینی خود دست بزنید. جوش ممکن است 3-6 هفته پس از عمل روی پوست شما ظاهر شود. لطفا آنها را با صابون های PH مناسب و ژل های پاک کننده صورت تمیز کنید. 

بیشتر بخوانید: بعد  از عمل بینی چه بخوریم؟

مراقبت های بعد از عمل بینی چیست؟ چگونه انجام دهیم؟

بعد از جراحی بینی چه کارهایی را نباید انجام داد؟

 1. در مراقبت های بعد از عمل بینی تا 2 هفته بعد از عمل ورزش نکنید.
 2. پدهای بینی و پانسمان بیرونی خود را خیس نکنید. 
 3. به مدت 1 هفته از خنده بیش از حد و حرکات اغراق آمیز خودداری کنید. 
 4. به مدت 2 ماه از خود در برابر نور خورشید و اشعه خورشید محافظت کنید، در غیر این صورت مدت زیادی طول می کشد تا ورم صورت شما بهبود یابد. این یکی از مراقبت های بعد از عمل بینی است
 5. به مدت 1 ماه شنا نکنید.
 6. در مراقبت های بعد از عمل بینی غذاهای خیلی سفت نخورید، غذاهای نرم را ترجیح دهید.
 7. در هفته اول غذاهای خیلی گرم مصرف نکنید.

بیشتر بخوانید: علائم پولیپ بینی که نمی‌دانستید + پیشگیری و نحوه درمان

بیشتر بخوانید: 9 علامت نشان دهنده شکستگی بینی

بیشتر بخوانید: درمان خانگی و فوری آبریزش بینی در سه شماره

بیشتر بخوانید: روش‌های طبیعی برای درمان آبریزش بینی چیست؟

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید