لایحه تجارت متناسب با تغییرات جهانی نیست
لایحه تجارت متناسب با تغییرات جهانی نیست

قاسمی کارشناس اقتصادی اظهار داشت: بزرگترین اشکال موجود در لایحه تجارت عدم توجه به مسئله تجارت در فضای مجازی است.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، احمد قاسمی کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که اگر لایحه تجارت تصویب شود چه تاثیری بر اقتصاد خواهد گذاشت، به خبرنگار ایونا گفت: با توجه به تغییراتی که در فضای کسب و کار و فضای بین الملل به صورت مستمر اتفاق می افتد، لایحه تجارت دائما باید بازنگری شود.
وی افزود: نزدیک به ۸۰سال از قانون تجارت می‌گذرد و این زمانی طولانی برای کسب و کار امروز دنیا به شمار می آید. آنچکه اکنون در لایحه تجارت است، دارای نقاط ضعف و قوت بسیاری می‌باشد. لیکن نکته مهم آن است که از نگاه بین‌الملل به حوزه تجارت نگاه نشده و از مشاوران تخصصی در حوزه بازار بین‌الملل استفاده نشده است.
قاسمی این تغییرات را خوب دانست لیکن آن را بسیار محدود و جزئی خواند، تغییراتی که متناسب با تغییرات بازار جهانی نیست.
وی در ادامه گفت: به طور مثال در تعدد بازارهای بین المللی بیش از ۳۵نوع قرارداد وجود دارد که می توان بر آنها بحث کرد. در حالیکه در این لایحه بیش از یک یا دو قرارداد بیشتر اشاره نشده و به انواع تعاملاتی که کسب و کارهای دنیا امروزه برای ورود به بازار و یا تامین منابع مالی از آن باید استفاده شود، بهره نگرفته است.
قاسمی اضافه کرد: به نظر می‌رسد بزرگترین اشکال موجود در این لایحه عدم توجه به مسئله تجارت در فضای مجازی است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۳۵درصد حوزه تجارت بر بین‌الملل در فضای مجازی اتفاق می‌افتد، پیش بینی کرد: بیش از ۷۵درصد حوزه تجارت به حوزه فضای مجازی منتقل می‌شود که قواعد و قوانین مخصوص به خود را خواهد داشت و بسیاری از مفاهیم از جمله بحث اصناف، مستندات و تعاملات ارسال کالا و بسیاری دیگر نیز تغییر پیدا خواهد کرد.
قاسمی با اشاره به اینکه لایحه تجارت زوایای پنهان و توجه نشده بسیار زیادی دارد، گفت: می‌بایست از نظر نخبگان و متخصصین حوزه تجارت و کسب و کار استفاده می‌شد و قواعد بین الملل در حوزه این قانون مورد مطالعه قرار می‌گرفت.
وی خاطرنشان کرد: لایحه تجارت مطرح شده شاید تنها ۱۰درصد از نیازهای تجاری کشور در حوزه بازار بین‌الملل را پاسخ‌گو‌ باشد و ۹۰درصد مسائل در آن لحاظ نشده است. در حالیکه با دقت و مطالعات گسترده‌تری می‌توانست که خروجی آن قانون جامع‌تری برای کمک به حوزه تجارت امروز داشته باشد.

 

معصومه عاروان

پایگاه خبری نگاه ایرانیان-ایونانیوز