10:46 , 1403/4/20
کد خبر: 000057302
بازدید: 1165
قلبی سالم در سایه دیابت نوع 1: رژیم غذایی برای غلبه بر دو بیماری

چگونه با رژیم غذایی مناسب، ریسک بیماری‌های قلبی عروقی را در دیابت نوع 1 کاهش دهیم؟

به گزارش خبرنگار سلامت ایونا به نقل از مهر، محققان گزارش دادند افرادی که رژیم مدیترانه ای یا رژیم غذایی DASH مصرف می‌کردند سطوح پایین‌تری از نشانگرهای خونی داشتند که در محیط‌های بالینی برای ارزیابی خطر سلامت قلب استفاده می‌شود.

محقق ارشد «آرپیتا باسو»، دانشیار علوم حرکتی و تغذیه در دانشگاه نوادا، گفت: «هر دو رژیم غذایی DASH و مدیترانه ای ارتباط‌های محافظتی را نشان دادند، به این معنی که این الگوهای غذایی می‌توانند در صورت مصرف منظم تفاوت ایجاد کنند.»

مطالعه جدید مبتنی بر مطالعه قبلی است که در آن محققان رژیم‌های DASH و مدیترانه‌ای را با تجمع کمتر چربی در اطراف قلب و سخت شدن کمتر شریان‌ها مرتبط کردند.

برای این مطالعه، ۱۲۵۵ بزرگسال به مدت شش سال پیگیری شدند که ۵۶۳ نفر از آنها دیابت نوع ۱ داشتند.

محققان رژیم غذایی افراد را با استفاده از پرسشنامه ارزیابی کردند تا ببینند چه کسی به روشی مشابه رژیم غذایی مدیترانه ای یا DASH غذا می‌خورد.

آنها دریافتند که بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۱ تمایل به مصرف رژیم‌های غذایی پرچرب دارند، زیرا شرایط آنها مستلزم کاهش کربوهیدرات است. آنها تمایل دارند پروتئین حیوانی را جایگزین کنند که می‌تواند چربی اشباع شده و کلسترول بالایی داشته باشد.

باسو گفت: «نیاز فوری برای رسیدگی به کیفیت رژیم غذایی در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۱ وجود دارد.»

وی افزود: «غذاهای خاصی که بخشی از این الگوهای غذایی هستند، مانند زیتون و آجیل در رژیم غذایی مدیترانه ای، می‌توانند به رژیم غذایی اضافه شوند، حتی اگر کل رژیم غذایی قابل تغییر نباشد.»

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید