15:48 , 1402/6/26
کد خبر: 000033395
بازدید: 1218

شهردار تهران خبر داد؛

قابلیت عملیاتی شدن احداث «تراموا» در سال جاری

شهردار تهران گفت: بودجه تراموا به صورت مشارکتی با سایر بخش‌ها تأمین می‌شود. این اقدام مقدمه‌ای است تا زمانی که طرح تراموا توسط شورای شهر تصویب شود و طبق برنامه‌ریزی ما، اجرای آن امکان پذیر باشد. اما ابتدا باید مصوبه شورا به دست آید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایونا، شهردار تهران، علیرضا زاکانی، در پایان یکصد و هفتاد و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران اظهارات خود را در مورد توسعه حمل و نقل عمومی و پروژه‌های مختلف در حوزه حمل و نقل اعلام کرد. او اشاره کرد به سرعت چشمگیر توسعه مترو در تهران و شروع احداث خطوط جدید متروی ۹ و ۱۰ در سال جاری. همچنین تکمیل خطوط هفتگانه در سطح شهر و به بهره‌برداری رساندن حدود ۲۰ کیلومتر خط مترو با ۱۴ ایستگاه در سال جاری اشاره کرد.

وی افزود: امسال در حوزه تأمین واگن مترو نیز ۲۹ رام قطار را وعده بازسازی داده بودیم که ۱۱ واگن آن آماده است و قرارداد ۶۳۰ دستگاه واگن که از سال ۹۶ معطل مانده بود به لطف خدا با همکاری دولت ۱۵ درصد پیش پرداخت آن انجام شده و ما وعده تحویل ۷۹۱ واگن را در شهرداری تهران به مردم می‌دهیم.

شهردار تهران ادامه داد: از سوی دیگر  از ۱۱۳ دستگاه واگن ملی نیز در حال حاضر عملا هشت واگن آن آماده و مهیا شده و مابقی نیز در حال پیگیری است.

وی در خصوص احداث تراموا در تهران نیز گفت: موضوع تراموا به شکل جدی پیگیری شده و مطالعات آن یک دهه است که در حال انجام است. بسیاری کشورهای جهان امروز به سمت تراموا حرکت کردند. چرا که سهل الوصول است و امکان بهره برداری خوبی را فراهم می‌کند. در همین راستا سه محور برای تهران پیشنهاد شده که روز سه شنبه مجموعه مشاور در این طرح در هم اندیشی، طرح را برای شورای شهر تهران تشریح خواهد کرد.

زاکانی تاکید کرد: بخش دیگری از حوزه حمل و نقل مربوط به تامین ناوگان اتوبوس است. هنگامی که در دوره ششم کار را تحویل گرفتیم ۱۸۷۶ اتوبوس فعال وجود داشت که در دو بخش اتوبوس‌های شاغل و غیر شاغل فعالیت می‌کردند؛ اما امروز این عدد به ۲۸۳۲ دستگاه اتوبوس فعال افزایش پیدا کرده، همچنین قرارداد ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس منعقد شده که در تاریخ شهرداری تهران بی نظیر است.

وی ادامه داد: در دوره چهار ساله گذشته در مجموع ۲۶۳ دستگاه اتوبوس و ون توسط مدیریت شهری خریداری شده و دولت نیز هیچ کمکی در این راستا نکرده بود ولی در دو ساله گذشته بیش از ۲۷۰ دستگاه اتوبوس از سوی دولت تحویل شده و ما نیز ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس را قرارداد بسته‌ایم. البته این به جز اتوبوس‌هایی است که در سال گذشته قرارداد بستیم و تحویل گرفتیم که در مجموع در سال گذشته ۲۹۲ دستگاه به ناوگان اتوبوسرانی اضافه شد.

شهردار تهران تاکید کرد: پیش پرداخت اتوبوس‌ها محقق شده و برای ۷۵۰ دستگاه نیز منتظر ضمانت‌نامه هستیم. همچنین تلاش می‌کنیم که از ۵۰۰ دستگاه اتوبوسی که فعال نیستند در سال جاری بازسازی اساسی روی آنها انجام و تا پایان سال به ناوگان اضافه شود تا به رکوردی از اتوبوس‌های فعال در مدیریت شهری برسیم.

زاکانی در ادامه به حوزه تاکسیرانی در شهر تهران اشاره کرد و افزود: به همت دولت و وزارت صمت و همکاری مدیریت شهری تفاهم ۵۰ هزار دستگاه تاکسی برقی محقق شده که در حال حاضر در مرحله انتخاب خودرو هستیم تا به تقاضای رانندگان و تسهیلاتی که پرداخت می‌شود برای سال جاری ۲۰ هزار دستگاه محقق شود. در کنار آن به موضوع موتورسیکلت‌های برقی توجه ویژه‌ای داریم تا ۴۰۰ هزار موتورسیکلت کار به عنوان اولویت تبدیل شوند که در مرحله اول با تفاهم با پست ۵۰۰ دستگاه موتورسیکلت عملیاتی شد.

وی افزود: در مورد ون نیز ۲۵ هزار دستگاه ون که در قانون برنامه تدوین شده در تلاشیم که تحقق آن را عملیاتی کنیم. به این ترتیب امسال سال جهش حمل و نقل عمومی است که با مشارکت مردم محقق خواهد شد. اگر مطلوبیت بخش حمل و نقل عمومی را بالا ببریم می‌توانیم گام بلندی را برای شهروندان برداریم.

شهردار تهران در واکنش به اظهار نظر محسن هاشمی رئیس پیشین شورای اسلامی شهر تهران در خصوص ساخت واگن در تهران نیز گفت: این صحبت‌ها اصلا قابل فکر کردن به آن نیست. آنقدر که این حرف سطحی است، خودشان نیز بهتر از هر کسی می‌دانند که چه می‌گویند. شیب رشد استفاده از تراموا در کشورهای پیشرفته در حال افزایش است. چرا که جزو حمل و نقل سهل الوصول قلمداد می‌شود. در این دو سال یاد گرفتیم به جای اینکه ببینیم چه می‌گویند بهتر است که بیشتر کار کنیم.

وی ادامه داد: بودجه تراموا به صورت مشارکتی با سایر بخش‌ها تأمین می‌شود؛ البته این مقدمه‌ای است تا تصویب طرح توسط شورا و طبق برنامه ما امسال احداث تراموا قابلیت عملیاتی شدن دارد؛ اما پیش از آن مصوبه شورا لازم است.

زاکانی در خصوص برگزاری نمایشگاه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران (سئول) نیز گفت: رویه درست انتقال نمایشگاه به شهر آفتاب است که با وزارت صمت در این خصوص صحبت می‌کنیم که این اتفاق بیفتد تا یکی از گره‌های ترافیکی تهران حل شود ولی برای اول مهر نیز تلاش کرده‌ایم که اشکالات موجود از گذشته را حل و فصل کنیم و این اقدام نیز با بهره گیری از ظرفیت‌های موجود در مدیریت شهری محقق خواهد شد.

منبع: ایسنا

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید