10:39 , 1403/2/26
کد خبر: 000048003
بازدید: 1174
فساد وزیر رئیسی رویای ۱۴هزار زوج جوان بود

به تازگی رئیس قوه قضائیه، محکومیت جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی ابراهیم رئیسی را تایید کرده.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایونا به نقل از برترین‌ها: به تازگی رئیس قوه قضائیه، محکومیت جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی ابراهیم رئیسی را تایید کرده. تابستان دو سال پیش سازمان بازرسی کل کشور گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه سازمان تعاون روستایی در قراردادی با شرکتی خصوصی، مجوز واردات 13 میلیون و 700 هزار تن نهاده دامی را به آن اعطا کرده است. 800 هزار تن نهاده در سامانه بازارگاه به مردم، کشاورزان و اتحادیه‌ها ارائه می‌شود و مردم هزار و صد میلیارد تومان معادل 500 هزار تن نهاده را خریداری می‌کنند؛ درحالی که اصلا نهاده‌ای وارد کشور نشده بوده است. برخی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به بانک مرکزی نامه زده‌اند که 735 میلیون دلار در اختیار این شرکت گذاشته شود و همچنین قید و تصریح می‌کنند که نهاده‌ها به کشور وارد شده است. با آن نامه بیش از 700 میلیون دلار ارز و تسهیلات از بانک می‌گیرند و اختلاسی تازه را رقم می‌زنند.

خب با یک حساب سرانگشتی به خانه‌دار شدن 14000 زوج در تهران میرسیم. گفتیم تهران چون که اوج تورم مسکن در همین شهر جریان دارد. در واقع 28000 نفر با میانگین قیمتی متری 80میلیون تومان، صاحب یک خانه 40متری در مرکز پایتخت می‌شوند. حالا می‌توان حساب کرد که این تعداد در سایر شهرستان‌ها با توجه به قیمت پایین‌تر مسکن، چه اتفاق بزرگتری را رقم خواهد زد!

خب پرونده چای دبش، پاییز گذشته سر و صدای زیادی به پا کرد. رقم این اختلاس حدود ۳٫۴ میلیارد دلار (نزدیک به ۱۴۰ هزار میلیارد تومان در زمان انجام فساد) بود که از لحاظ معیار تا زمان خود در ایران بی‌سابقه بوده‌ است. درباره رویه تازه قوه قضائیه درباره برخورد با فساد هم نکاتی داریم. اولا اینکه خیلی خوشحالیم که دستگاه قضائی کشور در برخورد با مقوله فساد این قدر جدی وارد میدان شده و در برخورد با عاملان این پرونده، با کسی اعم از ضخص وزیر هم شوخی ندارد. البته چقدر خوب خواهد شد که این رویه ستایش‌آمیز دستگاه قضائی در همه حوزه‌ها با این جدیت پیگیری شود؛ مثل اقدامات کم‌شمار و خودسرانه در برخورد با مساله حجاب و یا همین خبر پذیرش دانشجوی در مقطع دکترای امر به معروف که به تازگی قرار است اجرایی شود.

فساد وزیر رئیسی رویای 14هزار زوج جوان را بر باد داد

اما نقش رسانه‌ها هم در این میان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اینکه مسائلی را یادآوری کنند تا گوش برخی صدا کند و کسی فراموش نکند که چه شد به ایجا رسیدیم. خوب یادمان است که آقای رئیسی در بررسی صلاحیت وزرای کابینه در مجلس درباره وزیر اختلاسگر گفته بود که صاحب تخصص و دانش است و با رویکرد جهادی مسائل مربوط به کشاورزی را برطرف خواهد کرد. به هر حال تاریخ چیزی نیست که قابل حذف باشد.

فروردین ماه بود که هم وزیر جهاد کشاورزی برکنار شد، هم رییس سازمان برنامه و بودجه. جواد ساداتی‌نژاد که از بهارستان خود را به پاستور رسانده بود و عملکردش در وزارت جهاد کشاورزی انتقاد بسیار را برانگیخته بود، با حکم برکناری رییسی از کابینه سیزدهم جدا شد. سید ابراهیم ییسی وعده داده بود سفره مردم را به تحریم‌ها گره نزند و در این راستا با به کارگیری ابزار دیپلماسی و بدون تکیه بر مذاکرات وضعیت اقتصادی را بهبود بخشد. این در حالی است که در شرایط کنونی نه تنها وضعیت اقصادی ایران تغییری را تجربه نکرده بلکه به گواه آمار عمق رکود سبب شده است حتی با وجود رشد مثبت اقتصادی، ارزش دلاری تولید ناخالص داخلی در ایران به گواه آمار‌های ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی کاهشی ۱۰ درصدی را تجربه نماید.

فساد وزیر رئیسی رویای 14هزار زوج جوان را بر باد داد

چرا آقای رئیسی در دوره ریاست خود بر قوه‌قضاییه و در برخورد با برخی افراد به نام سلطان سکه و دیگر عناوین مشابه از اختیارات ویژه استفاده و حتی آنان را برخلاف مقررات قانونی متعارف، اعدام کردند؛ ولی هنگامی که نوبت به حامیان‌شان در انتخابات رسید، نه‌تن‌ها کوچکترین خبری را درز ندادند بلکه به‌جای برکناری، استعفایش را پذیرفتند و همچنان از مشاورت آنان بهره می‌گیرند؟

باورتان می‌شود روزی همین آقای ساداتی‌نژاد گفته بود: «یکی دیگر از مباحث، فسادستیزی است. ما از انحصار جلوگیری می‌کنیم و شرکت‌های تعاونی و تشکل‌های صنفی را به میدان خواهیم آورد. وزارت جهاد کشاورزی را مردمی خواهیم کرد و سامانه سوت‌زنی برای گزارش فساد در وزارت جهاد راه‌اندازی خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم با رفع نواقص احتمالی قانون از زمین‌خواری جلوگیری کنیم»

البته از وزرایی که به کابینه رئیسی وارد شدند، این تنها ساداتی‌نژاد نیست که متصف به خصیصه دادن وعده‌های بزرگ توخالی بود؛ دیگران هم بودند. یکی وعده ساخت سالی یک میلیون مسکن داده، یکی وعده اشتغالزایی با یک میلیون تومان، دیگری مدعی ضعف دولت قبل برای کنترل قیمت ارز شده و گفته بود دولت بعد هیچ کاری هم که نکند، تورم 10 تا 15 درصد کم خواهد شد! بقیه هم به حد وسع خود که زیاد هم هست از این دست اظهارات و ادعاهای دهان‌پرکن اما بی‌مایه بسیار داشته‌اند و دارند.  از میان آنها اما بداقبال‌ترینشان همان وزیر کشاورزی سابق است.

نظر شما


نظرات

اخبار پر بازدید