22:08 , 1402/11/22
کد خبر: 000041400
بازدید: 1186
فروش اف-۱۶ به ترکیه قطعی شد

با پایان یافتن دوره بررسی و اعتراض کنگره آمریکا به قرارداد فروش ۴۰ فروند جنگنده اف-۱۶ و ۸۰ کیت مدرن سازی این جنگنده‌ها به ترکیه، این قرارداد نهایی شد.

به گزارش خبرنگار بین الملل ایونا به نقل از فارس، با پایان دوره بررسی و اعتراض کنگره آمریکا به قرارداد فروش ۴۰ فروند جنگنده اف-۱۶ و ۸۰ کیت مدرن سازی این جنگنده‌ها به ترکیه، این قرارداد به صورت نهایی اجرا شد.

روزنامه ترکیه‌ای "دیلی صباح" در گزارشی نوشت که فروش جنگنده‌های اف-۱۶ به ترکیه، به دلیل پایان یافتن روند بررسی و اعتراض در کنگره آمریکا، به صورت نهایی انجام شده است.

دولت "جو بایدن"، رئیس جمهور آمریکا، در تاریخ ۲۶ ژانویه به صورت رسمی به کنگره اعلام کرد که قصد دارد ۴۰ فروند جنگنده اف-۱۶ لاکهید مارتین و حدود ۸۰ کیت مدرن سازی جنگنده‌های اف-۱۶ را به ترکیه بفروشد.

پس از اعلام رسمی دولت، کنگره ۱۵ روز فرصت دارد تا به آن اعتراض کند و پس از آن، موضوع نهایی در نظر گرفته می‌شود.

این دوره زمانی، تا آخر وقت روز شنبه به پایان رسید و هیچ مانعی برای آغاز روند مربوط به فروش این جنگنده‌ها به ترکیه وجود نخواهد داشت.

«جفری فلیک» سفیر آمریکا در آنکارا در خصوص تحول اخیر اعلام کرد: «تصمیم این هفته کنگره در موافقت با دستیابی ترکیه به ۴۰ فروند جنگنده جدید و ۷۹ کیت ارتفای جنگنده‌های اف-۱۶، گامی بزرگ رو به جلو به شمار می‌آید».

فلیک اضافه کرد: «ناوگان اف-۱۶ ترکیه برای قدرت ناتو ضروری بوده و عملیات آتی میان متحدان را تضمین می‌کند».

موافقت دولت آمریکا به فروش جنگنده‌های اف-۱۶ به ترکیه پس از آن گرفته شد که آنکارا با عضویت سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام موافقت کرد.

پارلمان ترکیه با ۲۸۷ رای موافق در مقابل ۵۵ رای موافق عضویت سوئد را تایید کرد. مجارستان اکنون تنها کشور عضو ناتو است که ورود سوئد به این ناتو را امضا نکرده است.

ترکیه به دنبال خرید آخرین نمونه از جنگنده‌های اف-۱۶ بلاک و همچنین ۷۹ کیت نوسازی جنگنده‌های اف-۱۶ خود است.

یونان و ترکیه در زمینه نظامی به شدت با هم رقابت دارند. ارتش یونان به شدت در حال توسعه و تقویت خود است و حتی سفارش خرید جنگنده‌های «اف-۳۵» را هم به آمریکا داده و در صورت دریافت آن‌ها ناوگان نیروی هوایی ترکیه به شدت از رقیب همیشگی‌  خود عقب می‌افتد.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید