15:40 , 1402/8/30
کد خبر: 000036661
بازدید: 1183
فرم، محتوا و تکنیک، بستر خلق یک اثر هنری

به قلم دکتر مهدی کریمی تفرشی

محتوا سوژه یا ایده ای است که یک فیلم سینمایی در صدد بیان آن است هر آن چیزی که خالق هنر قصد دارد از طریق فرم اثر هنری خود به مخاطب ارائه کند محتوا تلقی می شود.

فرم به مجموعه ابزارهایی گفته می شود که فیلمساز برای به تصویر کشیدن محتوای فیلم استفاده می کند. فرم در جهت چگونگی رساندن محتوای فیلم  به مخاطب استفاده می شود.

انتخاب فرم مناسب برای محتوای مورد نظر، یا برگزیدن محتوای ایده آل برای فرم انتخابی است که هوش، توانایی یا عیار سینماگر را مشخص می کند و دست ما را هم برای تصمیم گیری درباره کیفیت فیلم باز می گذارد.

فرم و محتوا به عنوان عناصری تلقی می شوند که به نحو جدایی ناپذیری به هم گره خورده اند.

بهترین و متعالی ترین محتواها بدون انتخاب فرم مناسب نمی توانند شکلی جذاب بر پرده سینما بگیرند. محتوای بدون فرم، اثر را شعار‌زده و سطحی می کند.

گاهی زاویه یک دوربین، اندازه نما، لحن دیالوگ ها و حتی میزان رنگ و نور نماها می تواند تاثیراتی تعیین کننده بر ایده های مد نظر فیلمساز بگذارند

فرم، ظرف و لایه بیرونی است که محتوا در آن ریخته شده و محتوای آن چیزی است که به قالب معنا می‌بخشد

محتوا فرم را می‌سازد و فرم محتوا را.

 اما در این میان تکنیک عامل بسیار مهمی است که می تواند فرم و محتوا را به زیبایی در هم ترکیب کند. و بستری است که می تواند اثری زیبا خلق کند. هرچه تکنیک قوی‌تر و ظریف‌تر، اثر نهایی زیباتر می شود.

تکنیک قوی می تواند بر قدرت فیلمنامه اثر بگذارد.

 فرم، محتوا و تکنیک سه ضلع مثلث خلق یک اثر هنری است.

اما نکته بسیار مهم و درخور توجه اینست که فرم ، محتوا، تکنیک و معنی همه و همه به مخاطب بستگی دارد. این ناخودآگاه مخاطب است که تعیین کننده تاثیر گذاری هریک از این عوامل در ساخت یک اثر هنری است.

 

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید