علت رشد نرخ رب گوجه فرنگی، صادرات آن به کشورهای اوراسیاست
علت رشد نرخ رب گوجه فرنگی، صادرات آن به کشورهای اوراسیاست

دبیر اتحادیه بنکداران مطرح کرد: عوامل ده گانه ای در قیمت رب گوجه فرنگی دخیل هستند، یکی از عوامل رشد قیمتی رب گوجه فرنگی صادرات به کشورهای اوراسیاست.

قاسمعلی حسنی، دبیر اتحادیه بنکداران از ورود تخم مرغ های ترکی به بازار خبر داد و افزود: این تخم مرغ ها به صورت تجاری از ترکیه وارد شده که شانه ای ۴۰ هزار و ۵۰۰ تومان به بنکدارن داده می شود و باید به قیمت ۴۱ هزار به فروش برسد با این احتساب که تحویل و توزیع از سوی بنکداران باشد و مصرف کننده باید شانه ای ۴۳ هزار تومان بابت خرید آن به خوابارفروش ها پرداخت کند.

وی هدف از توزیع تخم مرغ های ترکی را کاهش قیمت تخم مرغ دولتی دانست و ادامه داد: در حال حاضر نرخ شکر برای صنف صنعتی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و برای مصرف کننده ۱۵ هزار می باشد، در حالی که در بازار آزاد نرخ شکر از ۱۳ هزار و ۲۰۰ تا ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان به صورت عمده خرید و فروش می شود.

دبیر اتحادیه بنکداران در خصوص نرخ برنج به خبرنگار اقتصادی ایونا گفت: ۴ نوع نرخ برنج داریم؛ برنج تایلندی که از طرف شرکت های بازرگانی دولتی به دست ما می رسد حدود ۱۱ هزار تومان و نرخ مصرف کننده آن از ۱۳ هزار الی ۱۴ هزار تومان در بازار موجود است.

او ادامه داد: نرخ برنج هندی بر اساس مصوبه ای که اعلام شده به ۱۸ هزار تومان رسیده اما در بازار بین ۱۵ هزار الی ۲۷ هزار تومان است و نرخ برنج ایرانی از ۳۲ هزار الی ۴۸ هزار تومان به فروش می رسد.

حسنی در ادامه به رشد رب گوجه فرنگی اشاره داشت و خاطرنشان کرد: قیمت رب گوجه فرنگی از اول سال تا به امروز چندین مرتبه افزایشی شده؛ در ۱۵ فروردین نرخ مصرف کننده ۸۰۰ گرمی، ۲۲ هزار بوده از ۱۵ تیر به ۲۷ هزار تومان رسید و در اول شهریور ماه ۳۰ هزار تومان در ۱۰ آبان به ۳۵ هزار تومان رسیده است.

به گفته حسنی؛ عوامل ده گانه ای در قیمت رب گوجه فرنگی دخیل هستند از جمله: مواد اولیه، کود، بذر، سم، کرایه حمل و نقل، قوطی، کم آبی، گرمای زیاد، بسته های قوطی، پلاستیکی، درب ایزوپن و در نهایت نرخ گوجه فرنگی که همگی از عوامل رشد قیمت در بازار است، ناگفته نماند صادرات رب گوجه فرنگی به کشورهای اوراسیا یکی دیگر از عوامل رشد قیمتی رب گوجه فرنگی بوده است.

معصومه عاروان