۳۰۰ هزار تن برنج در بنادر هندوستان و پاکستان آماده حمل هستند
۳۰۰ هزار تن برنج در بنادر هندوستان و پاکستان آماده حمل هستند

دبیر انجمن واردکنندگان برنج یادآور شد: سیصد هزار تن برنج در بنادر هندوستان و پاکستان آماده حمل هستند که در صورت ورود از قیمت برنج ها کاسته می شود.

مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج در خصوص گرانی ادامه دار برنج در بازار به مواردی که در دولت قبل و دولت فعلی اعلام شده اشاره کرد و گفت: یکی از مواردی که منجر به ملتهب شدن بازار برنج می شود عدم حذف دوره ممنوعیت یا عدم کاهشی شدن دوره ممنوعیت است. از سویی دولت از اول مهرماه باید اجازه دهد تا واردات برنج در کشور آغاز شود. امسال باید واردات برنج را داشته باشیم؛ زیرا به اندازه کافی قیمت برنج ایرانی به قیمت واقعی خود رسیده و بیشتر از این قیمت بازار را ملتهب می کند و مصرف کننده، تولید کننده و کشاورز متضرر می شوند. همچنین با واردات برنج که با ارز آزاد صورت می گیرد فاصله معنادار بین برنج ایرانی و خارجی وجود ندارد که تهدید باشد، بلکه یک فرصت است.

وی افزود: در دولت قبل در ستاد تنظیم بازار استدلال های مورد قبول واقع شد که حذف دوره ممنوعیت مصوب شد اما متاسفانه در وزارت جهاد کشاورزی اجرایی نشد. امروز شاهد التهاب بازار هستیم که واردات قطع و ممنوعیت آغاز شد، در نتیجه شاهد کمبود برنج خارجی و گرانی آن در بازار هستیم.

کشاورز با انتقاد از عملکرد مسئولان در این حوزه یادآور شد: صد هزار تن از ذخایر احتیاطی کشور از سوی شرکت بازرگانی دولتی تزریق شد که به دست مصرف کننده برسد که تاثیری در بازار ندارد با فرض اینکه مردم بتوانند خرید کنند که این موضوع مقطعی است و روی قیمت ها تاثیری ندارد.

او می گوید: همچنان این سیاست به ضرر بخش خصوصی است. به این معنا که این برنج هایی که وارد می شوند و اختلاف قیمت آنها با برنج ایرانی به بیست هزار تومان می رسد مدتی بازار را دچار رکود می کند از طرفی با قیمت آزاد به واسطه دلالان به بازار مصرف کننده می رسد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج تاکید داشت: اگر با ورود برنج خارجی به بازار در دوره ممنوعیت افزایش قیمت برنج ایرانی به وجود نمی آید چرا به بخش خصوصی اجازه داده نمی شود تا ورود کند؟

کشاورز به سیصد هزار تن برنج در بنادر هندوستان و پاکستان آماده حمل اشاره کرد و گفت: در صورت ورود برنج به کشور ضمن ایجاد جو روانی مستمر از قیمت برنج های ایرانی کاسته خواهد شد و از رشد صعودی آن جلوگیری خواهد شد، متاسفانه هیچ گوش شنوایی وجود ندارد. کاهش ۱۸ درصدی تولید کشور که امسال پیش بینی آن به دو میلیون و دویست هزار تن رسید در واقع یک میلیون و هشتصد هزار تن بوده اگر ما فرض کنیم که سه میلیون و دویست هزار تن نیاز کشور باشد یک میلیون و چهارصد هزار تن کسری داریم.

وی بیان داشت: با ارقام و اعدادی که آمار به ما نشان می دهد و مد نظر دولتی هاست حدود ۶۶ درصد کسری داریم وقتی خشکسالی، سیلاب و کمبود آب داریم قطعا در بازار ایرانی شاهد این التهابات خواهیم بود.

او افزود: تولیدکنندگان بر این باورند که این ۱۸ درصد کاهش نیست بلکه ۳۰ درصد کسری است؛ به این علت که برنج آسیب دیده از ۱۸ درصدی که اعلام شده ۱۲ درصد آن در سورتینگ و بوجاری به نیم دانه تبدیل می شود و از رده برنج مصرفی خارج شده و در کل این رقم به سی درصد می رسد. همه این موارد ما را دچار کمبود می کند. اگر این کمبود به موقع جبران نشود و از محل کسری و تامین برنج وارداتی تامین نشود تاثیر گرانی آن را در برنج ایرانی خواهیم دید.

معصومه عاروان