11:33 , 1403/1/15
کد خبر: 000044377
بازدید: 1185
عجیب اما واقعی؛ افزایش سایز مغز انسان در نسل های جدید

مطالعه‌ای تازه نشان می‌دهد که جوانان ممکن است دلایل موجهی داشته باشند تا فکر کنند والدین یا پدربزرگ و مادربزرگشان باهوش‌تر هستند.

به گزارش خبرنگار سلامت ایونا به نقل از ایسنا، محققان به این نتیجه رسیدند که مغز انسان با گذشت زمان، هر نسل به طور بزرگتری می‌شود و احتمالاً ذخیرهٔ بیشتری از مغز اضافه می‌شود که این موضوع باعث کاهش خطر کلی زوال عقل می‌شود.

بر اساس نتایج این مطالعه ۷۵ ساله، افراد متولد دهه ۱۹۷۰ تقریباً ۷٪ حجم مغز و تقریباً ۱۵٪ سطح مغز بزرگ‌تر از افراد متولد دهه ۱۹۳۰ هستند.

دکتر «چارلز دی کارلی»، محقق ارشد و مدیر مرکز تحقیقات بیماری آلزایمر دانشگاه کالیفرنیا، اظهار کرد: «به نظر می‌رسد دهه‌ای که یک فرد به دنیا می‌آید بر اندازه مغز و سلامت مغز در درازمدت تأثیر می‌گذارد.»

برای این مطالعه، محققان اسکن‌های مغزی شرکت‌کنندگان در مطالعه قلب فرامینگهام را تجزیه و تحلیل کردند، پروژه‌ای چند نسلی که در سال ۱۹۴۸ برای تجزیه و تحلیل الگوهای بیماری در میان مردم شهر فرامینگهام، ماساچوست راه‌اندازی شد.

به گفته محققان، این مطالعه به مدت ۷۵ سال ادامه داشته و اکنون شامل شرکت کنندگان نسل دوم و سوم است. MRI از مغز شرکت کنندگان بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۹ انجام شد.

محققان با مقایسه شرکت کنندگان متولد شده در دهه ۱۹۳۰ و متولدین دهه ۱۹۷۰ متوجه افزایش تدریجی اما ثابت در چندین ساختار مغز شدند.

نتایج نشان می‌دهد که ماده سفید، ماده خاکستری و هیپوکامپ مغز- ناحیه‌ای که در زبان و حافظه نقش دارند- همگی در متولدین دهه ۱۹۷۰ بزرگ‌تر بودند.

به گفته محققان، این شرایط می‌تواند با روند بیماری آلزایمر مرتبط باشد.

دی کارلی در بیانیه خبری دانشگاه گفت: «ساختارهای مغزی بزرگ‌تر مانند آنچه در مطالعه ما مشاهده شد ممکن است منعکس کننده بهبود رشد مغز و بهبود سلامت مغز باشد. ساختار مغز بزرگ‌تر نشان‌دهنده ذخیره مغزی بزرگ‌تر است و ممکن است اثرات اواخر عمر بیماری‌های مغزی مرتبط با افزایش سن مانند آلزایمر و زوال عقل‌های مرتبط را از بین ببرد.»

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید