14:08 , 1401/11/3
کد خبر: 000019129
بازدید: 1146
ظرفیت های پایانه های صادراتی و مناطق آزاد تجاری

به قلم دکتر مهدی کریمی تفرشی

بعد از جنگ جهانی دوم ایده ایجاد مناطق آزاد تجاری با هدف رسیدن به اقتصاد آزاد و گسترش صادرات در میان کشورهای جهان شکل گرفت.

تاسیس مناطق آزاد تجاری در ایران نیز با هدف کمک به توسعه صادرات، ارز آوری، اشتغال آفرینی و گسترش فعالیت های اقتصادی با کشورهای منطقه صورت گرفت.

ایجاد پایانه ­های صادراتی در کشور را قطعاً می­توان گام مثبتی در تسهیل صادرات غیرنفتی دانست.

بیشتر بخوانید: مناطق آزاد شاهرگ توسعه صادرات غیرنفتی

در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی تلاش شد تا از حداکثر ظرفیت های داخلی و بین المللی مناطق آزاد تجاری بهره برداری شود و با شکل گیری این مناطق، صادرات کشور بویژه صادرات مجدد کالا از ناحیه مناطق آزاد کشورها رشد 30 درصدی را در دولت یازدهم تجربه کرد.

به دلیل گستردگی کشور و اینکه توانمند­های صادراتی در مناطق مختلف پراکنده شده­اند وجود پایانه های صادراتی باعث تمرکز خدمات و امکانات برای صادرکنندگان در مناطق مختلف و سهولت دسترسی به این خدمات در نقاط مختلف کشور است.

باید پتانسیل­های صادراتی در کلیه مناطق کشور بررسی و نیازهای هر استان به ایجاد یا عدم ایجاد پایانه­های صادراتی شناسایی گردد و محدوده جغرافیایی این پایانه ها با توجه به مزیت نسبی این مناطق تعیین شود.

لازم است این پایانه ها مراکزی جهت ارائه خدمات ارزش افزوده باشند. این خدمات می تواند شامل کنترل کیفیت، بسته­بندی، فرآیندهای پردازش پیش از صادرات و حتی خدمات مشاوره ای از جمله تحقیقات بازار علاوه بر خدمات گمرک، بیمه و حمل و نقل باشند و مزیتی که بر این صادرکنندگان دارد شامل حفظ کیفیت مطلوب محصولات بویژه محصولات کشاورزی و دسترسی یکسان به خدمات با هزینه مناسب است و این خود از عوامل ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان برای افزایش سطح کیفی محصولات است.

هدف و برنامه دولت، ایجاد مناطق آزاد در جوار کشورهای همسایه بوده است تا باعث تقویت و بهبود روابط اقتصادی و اجتماعی بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای همسایه گردد به نحوی که برای تعامل موثر با هر کشور حداقل یک منطقه آزاد داشته باشیم.

 

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید