13:45 , 1403/4/19
کد خبر: 000057114
بازدید: 1131
طلا به قله رفت؛ جیب شما چطور؟ قیمت جدید طلا را ببینید!

با افزایش خوشبینی‌ها مبنی بر کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، طلا در روز جمعه به روند مثبت روزهای قبل ادامه داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایونا به نقل ازشبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» طلا (XAU/USD) در روز جمعه افزایش یافت و به روند مثبت روزهای قبل ادامه داد. 

در این بین، خوشبینی پیرامون کاهش نرخ بهره زودتر از آنچه قبلاً تصور می‌شد در بین سرمایه‌گذاران افزایش می‌یابد و در نتیجه از ارزش دلار آمریکا (USD) کاسته می‌شود که رشد قیمت طلای دلاری را رقم می‌زند.

افزون بر آن، در پی انتشار گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده (NFP) در روز جمعه که حکایت از افزایش نرخ بیکاری به 4.1 درصد از 4.0 درصد قبلی داشت و در واقع سطوح بی‌سابقه‌ای به شمار می‌رفت، مسیر رشد قیمت طلا را هموار می‌کند. البته این نتایج مطابق با انتظار اقتصاددانان نبود و در واقع، از سردشدن بازار کار خبر می‌دهد که می‌تواند احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را به منظور تحریک بخش استخدام افزایش دهد.

و اما سایر داده‌های گزارش NFP چندان منفی نبودند: گزارش سرفصل حقوق و دستمزد غیرکشاورزی حکایت از افزایش 206 هزار کارمند جدید در ژوئن به نیروی کار داشت، در حالی که انتظارات بر تعداد 190 هزار نفر از 272 هزار نفر قبلی بود.

در عین حال، میانگین درآمد ساعتی، معیاری که می‌تواند بر فشارهای تورمی و سیاست فدرال رزرو در مورد نرخ بهره تأثیر بگذارد، به صورت ماهانه بدون تغییر باقی ماند و رشد 0.3 درصدی را همانطور که انتظار می‌رفت به تصویر کشید. بر اساس داده‌های اداره آمار کار ایالات متحده، تورم دستمزدها از 4.1 درصد به 3.9 درصد کاهش یافت.

با افزایش انتظارات مبنی بر کاهش نرخ بهره و تضعیف دلار، طلا افزایش می‌یابد

طلا در روز جمعه به قیمت 2360 دلار معامله شد که نمایانگر بیش از یک سوم درصد رشد در روز است، و علت این امر افزایش شرط‌بندی‌ها مبنی بر این مطلب است که فدرال رزرو در نشست سپتامبر خود شروع به کاهش نرخ بهره خواهد کرد.

مجموعه‌ای از داده‌های ضعیف‌تر از انتظار ایالات متحده، که منجر به کاهش اعتماد به رشد اقتصادی شد، این گمانه‌زنی‌ها را تقویت کرد که فدرال رزرو در تلاش برای تحریک رشد، به سمت کاهش نرخ بهره پیش خواهد رفت. ناگفته نماند که داده‌های ضعیف بازار کار و بخش خدمات بر این انتظارات تأثیرگذار بوده است.

مطابق با ابزار نظارت بر نرخ CME، احتمال کاهش 0.25 درصدی نرخ سیاستی اصلی توسط فدرال رزرو تا سپتامبر از 60 در ابتدای هفته، به 72 درصد در روز جمعه افزایش یافته است. آنچه مسلم است وعده‌ی کاهش نرخ بهره، از آنجا که از هزینه‌ی فرصت نگهداری دارایی‌های بدون بهره می‌کاهد، به نوبه‌ی خود جذابیت طلا را به عنوان یک سرمایه‌گذاری افزایش می‌دهد.

در چشم‌انداز سایر ارزها، پس از پیروزی قاطع حزب کارگر در انتخابات عمومی 4 ژوئیه که نوید رشد و ثبات را می‌داد، پوند استرلینگ (GBP) روز جمعه رو به افزایش رفت. و اما یورو (EUR) با کاهش ریسک سیاسی در حال بهبود است، چرا که به طور فزاینده‌ای محرز شد که حزب راست افراطی فرانسه احتمالاً در دور دوم انتخابات روز یکشنبه اکثریت را به دست نخواهد آورد.

رشد طلا در پس‌زمینه‌ی گسترده‌تر جهانی

بدیهی است که عوامل ژئوپلیتیکی و کلان گسترده‌تر، که تقاضا برای طلا را تقویت می‌کنند، به فلز زرد سود می‌رسانند.

در حال حاضر، درگیری‌های جاری در خاورمیانه و اوکراین، و همچنین افزایش ریسک ریاست جمهوری ترامپ، عواملی هستند که سرمایه‌گذاران مضطرب را به ذخیره‌ی ثروت خود در طلا هدایت می‌کنند.

گذشته از آن، توسعه‌ی بلوک تجاری بریکس و هدف اعلام‌شده‌ی آن برای دلارزدایی از تجارت جهانی، بر میزان تقاضا برای طلا افزوده است و این فلز گرانبها را برای کشورهایی که به دلیل تحریم‌ها از دسترسی به بازارهای دلاری محروم هستند، به واقعی‌ترین جایگزین تبدیل کرده است.

با این حال، تقاضای بالای بانک مرکزی که تقریباً یک چهارم بازار طلا را تشکیل می‌دهد، ممکن است کاهش یابد. گفتنی است بسیاری از خریدها توسط بانک‌های مرکزی آسیایی انجام شد که از طلا به عنوان پوششی برای حمایت از ارزهای داخلی خود استفاده کردند.

تحلیل تکنیکال: طلا به مقاومت می‌رسد

طلا هم‌اکنون به راحتی خود را بالاتر از میانگین متحرک ساده 50 روزه (50-SMA) تثبیت، و بر یک نقطه عطف فنی بزرگ غلبه کرده است.

با این حال، فلز زرد به یک سطح مقاومت در 2368 دلار در 21 ژوئن رسیده است. وقفه بالاتر از این سطح اعتماد به نفس بیشتری را به چشم‌انداز صعودی اضافه می‌کند.

نمودار روزانه طلا

نمودار روزانه طلا XAU/USD

شکستی بالاتر از اوج 21 ژوئن، راه را به هدف بعدی در 2388 دلار، یعنی بالاترین سطح 7 ژوئن، و به دنبال آن بالاترین رکورد تاریخ 2451 دلار باز می‌کند.

الگوی تاپینگ سر و شانه‌ی نزولی (Head & Shoulders) که بین آوریل و ژوئن شکل گرفت، با بهبود اخیر خنثی شده است، با این حال، هنوز احتمال کمتری وجود دارد که الگوی تاپینگ پیچیده‌تری به جای آن تشکیل شود. اگر چنین چیزی روی دهد، قیمت به طور ناگهانی به خط گردن الگو در 2279 دلار سقوط می‌کند و در آن می‌شکند و باز هم ممکن است یک کاهش معکوس را به دنبال داشته باشد که با هدف محافظه کارانه در 2171 دلار همراه است.

این روند هم‌اکنون در کوتاه‌مدت و میان‌مدت منحرف شده است. در بلندمدت، طلا همچنان در یک روند صعودی قرار دارد.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید