طرح تعالی جمعیت، دنبال حذف کلی غربالگری نیست
طرح تعالی جمعیت، دنبال حذف کلی غربالگری نیست

لباف، متخصص و جراح زنان و زایمان و پژوهشگر حوزه جمعیت گفت: طرح تعالی جمعیت در نظر دارد که غربالگری را قانونمند کند و اینطور نیست که شبکه های اجتماعی آن را مطرح کرده‌اند.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna‌، دکتر طاهره لباف، متخصص و جراح زنان و زایمان و پژوهشگر حوزه جمعیت درباره غربالگری و طرح تعالی جمعیت به خبرنگار ایونا گفت: غربالگری مجموعه‌ای از آزمایش‌ها و سونوگرافی است که در مراحل مختلف حاملگی انجام می‌شود که سه آنومالی کروموزومی را نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه غربالگری، همه ناهنجاری‌های جنین را نشان نمی‌دهد، افزود: غربالگری فقط سه مورد از اختلالات کروموزومی را که شاید در جنین وجود داشته باشد نشان می‌دهد.
متخصص و جراح زنان و زایمان ادامه داد: دو مورد از این اختلالات کروموزومی با حیات جنین منافات دارد یعنی اگر جنین این دو اختلال را داشته باشد خود به خود سقط می‌شود و از بین می‌رود که بنابراین؛ ارزشی ندارد و مورد سوم هم اختلال کروموزمی «سندروم داون» است.
لباف اظهارکرد: در مواردی که جنین سندروم داون داشته باشد دو حالت وجود دارد؛ ممکن است این بچه در زندگی خود با انواع مشکلات طبی تنفسی دست و پنجه نرم کند و یا ممکن است این مشکلات در او خیلی کم باشد و بتواند زندگی عادی خود را ادامه دهد.
وی با بیان اینکه ۹۴٫۴ دهم درصد زنان حامله در ایران غربالگری می‌شوند، گفت: اگر نتیجه غربالگری خانم باردار مشکوک به سندروم داون در جنین باشد طبیعتاً پدر و مادر دچار اضطراب و نگرانی زیادی می‌شوند و تا وقتی که مراحل مختلف این غربالگری را انجام دهند استرس و فشار زیادی را تحمل می‌کنند.
متخصص زنان و زایمان تصریح کرد: با توجه به استرس و هزینه زیاد غربالگری تا مرحله آخر یعنی آمینیوسنتز (کشیدن آب دور جنین) خیلی از خانواده‌ها در همان مرحله اول که احتمال سندروم داون داده می شود جنین را سقط می‌کنند.
لباف اضافه کرد: نتیجه آزمایشات غربالگری ۱۶ تا ۱۸ درصد و حتی در برخی گزارش‌ها تا ۲۵ درصد مثبت کاذب است.

وی یادآور شد: «طرح تعالی جمعیت» به هیچ وجه به دنبال حذف کلی غربالگری نیست بلکه در نظر دارد که غربالگری را قانونمند کند و اینطور نیست که شبکه‌های اجتماعی آن را مطرح کرده‌اند.
پژوهشگر حوزه جمعیت با بیان اینکه غربالگری در کشور انگلیس فقط برای ۳۰ درصد از زنان باردار آن هم فقط برای افراد پرریسک انجام می‌شود، گفت: در انگلیس فقط زنانی که بالای ۴۰ سال سن دارند و یا اینکه یک نفر از اعضای درجه یک خانواده آنها سندروم داون دارند باید این آزمایش‌ها را انجام دهند.
وی در پاسخ به این سوال که زنان باردار فقیر و یا معتادی که قادر نگهداری از فرزند نیستند و ناخواسته باردار می شوند آیا به دنیا آوردن کودکان آنها برای جامعه مفید است یا مضر؟ گفت: حتی اگر بچه ای از روابط نامشروع هم حاصل شود اسلام اجازه سقط آن را نمی دهد چرا که بچه، یک موجود بی گناه است.
لباف با بیان اینکه وسایل پیشگیری از بارداری در ایران با قیمت ارزان و توسط مراکز بهداشت به صورت رایگان توزیع می‌شود، گفت: در گذشته بدون هیچ محدودیتی این وسایل در اختیار مردم قرار می‌گرفت اما الان قرار است که قانونمند شود.
وی در پایان گفت: طرح «تعالی جمعیت» نه تنها غربالگری را حذف نمی‌کند بلکه با تأکید بر لزوم ثبت شدن آن را قانونمند کرده و جلوی سوءاستفاده‌های احتمالی را نیز گرفته است.

سیده‌ایمان مسئله‌گو
پایگاه خبری نگاه ایرانیان-ایونانیوز