09:28 , 1403/2/26
کد خبر: 000047994
بازدید: 1133
صنایع معدنی، پیشرو در درآمد زایی غیرنفتی

به قلم دکتر مهدی کریمی تفرشی

تقاضای داخلی برای مواد معدنی بسیار منقبض شده و به همین دلیل حدود نیمی از ظرفیت کارخانه‌های مصرف‌کننده مواد معدنی بیکار هستند. این کارخانه‌ها سرمایه بسیار بزرگی برای کشور محسوب می‌شوند که عملا استفاده‌یی از آنها نمی‌شود.

از طرفی حجم نقدینگی که می‌توانست همانند موتور محرکه، بطرف کارخانه‌های تولیدی مواد معدنی سوق داده شود، در عمل به طرف بانک‌ها و موسسات مشابه سرازیر شده است.

این بازارهای داخلی هستند که بایستی بیشتر تولیدات معدنی را جذب کنند. اما با شرایط موجود بازار داخلی برای تولید‌کنندگان کافی نبوده و جوابگوی هزینه‌های نقدی و ضروری آنها نیست بنابراین مجبور شده‌اند به بازار‌های خارجی پناه ببرند که این باعث رکود بی سابقه در صنایع معدنی کشور شده است.

شرکت هایی بزرگ با افزایش تقاضا و رشد تولید، می توانند رشد تقاضا در شرکت های کوچک را رقم بزنند که خود عاملی برای رونق تولید محسوب می شود.

 ذخایر عظیم معدنی کشور و تعداد معادن فعال و پتانسیل‌های معدنی استان‌ها می تواند عاملی باشد برای اینکه اهداف اقتصادی دولت ضمانت اجرایی بالاتری داشته باشد. زیرا صنایع پیشران محرک های اقتصادی هستند که می‌توانند رکودزدایی را سرعت بخشند.

اقتصاد ایران ظرفیت‌های فراوانی دارد که یکی از مهمترین این ظرفیت ها در بخش صنایع معدنی است. به طوریکه میتوان صنایع معدنی را به عنوان یکی از جایگزین های مهم و جدی صادرات و درآمدهای غیرنفتی کشور در نظر گرفت.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید