10:43 , 1402/11/23
کد خبر: 000041424
بازدید: 1382
صفر تا صد عیدی کارگران در سال جدید

فرمول محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲ برای کارگران با کارکرد کمتر از دوازده ماه را در ادامه این مطلب بخوانید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایونا به نقل از سانا پرس، به‌طور متداول، در نیمه دوم سال، موضوع افزایش حقوق کارگران به مراتب بیشتر مورد بحث قرار می‌گیرد. طبق پیش‌بینی‌ها، قرار است افزایش حقوق کارگران به تناسب سبد معیشت تعیین شود و در سال آینده، این افزایش حقوق به بیش از ۵۰ درصد خواهد بود. در حال حاضر، وزیر کار اعلام کرده است که در حال بررسی ترمیم حقوق کارگران هستند و در هفته آینده اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

عیدی کارکنان دولت در پایان هر سال توسط دولت تعیین می‌شود، اما عیدی کارگران مشمول قانون کار بر اساس فرمول مشخصی تعیین می‌شود که دو برابر آخرین حقوق آن‌هاست، با شرط آنکه از سه برابر حداقل حقوق سال مربوطه بیشتر نباشد. میزان حداکثر و حداقل عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ به ترتیب ۱۵.۹۲۴.۸۵۲ تومان و ۱۰.۱۶۵.۶۸۰ تومان است.

همچنین اعلام شده که میزان افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ درصد است.

 بر اساس تبصره ۱ ماده واحده قانون مذکور، برای کارکنانی که سابقه کارشان در کارگاه کمتر از یک سال است، مبلغ پرداختی عیدی بر اساس ایام کارکرد در سال و با در نظر گرفتن شصت روز مزد به عنوان مبنای محاسبه، تعیین می‌شود. در این مورد، مبلغ پرداختی در هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده تجاوز کند.

با توجه به این تبصره، فرمول محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲ برای کارگران با کارکرد کمتر از دوازده ماه، به شرح زیر است:

جدول عیدی سال ۱۴۰۲ به ۱۴۰۳

(مبلغ به ریال) حداکثر عیدی
(مبلغ به ریال)

یک ماه ۸,۸۴۷,۱۴۰ ۱۳,۲۷۰,۷۱۰

دو ماه ۱۷,۶۹۴,۲۸۰ ۲۶,۵۴۱,۴۲۰

سه ماه ۲۶,۵۴۱,۴۲۰ ۳۹,۸۱۲,۱۳۰

چهار ماه ۳۵,۳۸۸,۵۶۰ ۵۳,۰۸۲,۸۴۰

پنج ماه ۴۴,۲۳۵,۷۰۰ ۶۶,۳۵۳,۵۵۰

شش ماه ۵۳,۰۸۲,۸۴۰ ۷۹,۶۲۴,۲۶۰

هفت ماه ۶۱,۹۲۹,۹۸۰ ۹۲,۸۹۴,۹۷۰

هشت ماه ۷۰,۷۷۷,۱۲۰ ۱۰۶,۱۶۵,۶۸۰

نه ماه ۷۹,۶۲۴,۲۶۰ ۱۱۹,۴۳۶,۳۹۰

ده ماه ۸۸,۴۷۱,۴۰۰ ۱۳۲,۷۰۷,۱۰۰

یازده ماه ۹۷,۳۱۸,۵۴۰ ۱۴۵,۹۷۷,۸۱۰

دوازده ماه ۱۰۶,۱۶۵,۶۸۰ ۱۵۹,۲۴۸,۵۲۰

حداقل دستمزد روزانه * ۶۰ =حداقل عیدی سال ۱۴۰۲

حداقل دستمزد روزانه * ۹۰ =حداکثر عیدی سال ۱۴۰۲

فرمول محاسبه عیدی و پاداش کارگران، عیدی سال ۱۴۰۲ چگونه محاسبه می‌شود؟

با توجه به اینکه طبق قانون، هیچ کارگری نباید کمتر از حداقل حقوق دریافت کند، بنابراین عیدی به هیچ وجه از دوبرابر حداقل حقوق کمتر نخواهد بود. مبلغ اعلام شده در مورد کارگرانی است که یک سال در کارگاه به کار اشتغال دارند. کسانی که کمتر از یک سال کار کرده‌اند به نسبت مدت کارکرد از عیدی برخوردار می‌شوند.

عیدی کارگران

به کلیه مستمری بگیران ازکارافتاده کلی، بازنشسته و مستمری بگیران بازمانده سازمان تأمین اجتماعی نیز همانند بازنشستگان و موظفان مشمول مقررات استخدام کشوری عیدی پرداخت می‌شود، که میزان آن توسط هیئت دولت تعیین می‌شود. میزان عیدی سال ۱۴۰۱ بازنشستگان تامین اجتماعی بر اساس ضوابط مالی برابر با ۱.۶۰۰.۰۰۰ تومان است.

اما خبر جدید این این است که عیدی کارکنان و بازنشستگان دولت یک میلیون و هشتصد هزارتومان شد.به دستگاه‌های اجرایی، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی ایران اجازه داده شد به کارمندان خود مبلغ ثابت ۱۸ میلیون ریال به نسبت مدت خدمت تمام وقت در سال ۱۴۰۱ به عنوان پاداش آخر سال (عیدی) در بهمن ماه سال جاری از محل بودجه مصوب دستگاه های اجرایی پرداخت نمایند.

علاوه بر این، میزان پرداخت پاداش آخر سال بازنشستگان، مستمری بگیران، سازمان تأمین اجتماعی و سایر صندوق های بازنشستگی و نیز شهدا و جانبازان نیز به مبلغ ثابت ۱۸ میلیون ریال حسب مورد از محل بودجه مصوب صندوق بازنشستگی یا دستگاه اجرایی ذیربط قابل پرداخت است.به یاد داشته باشید، همانطور که در قسمت‌های بالاتر اندیشه قرن اشاره کردیم، عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی معاف از مالیات است. 

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید