16:05 , 1401/12/27
کد خبر: 000022080
بازدید: 1130
صدور دو حکم اعدام جدید/ حکم تروریست های حادثه شاهچراغ صادر شد

دو تن از متهمان اصلی پرونده جنایت شاهچراغ به اتهام معاونت در افساد فی الارض، بغی و اقدام علیه امنیت ملی به اعدام در ملاء عام محکوم شدند.

به گزارش خبرنگار حقوقی ایونا، حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی، رئیس دادگستری فارس در این باره اظهار کرد: این دو نفر از متهمان اصلی حادثه شاهچراغ بوده اند و به شکل مستقیم در آن دخالت داشته اند.

چه کسانی برای جنایت شاهچراغ متهم به اعدام شدند؟

طبق آنچه اعلام شده، رئیس دادگستری فارس با تأکید بر اینکه دو متهم اصلی پرونده در مسلح سازی، تدارکات، پشتیبانی و هدایت عامل اصلی حمله تروریستی به شکل مستقیم دخالت داشتند، گفت: یکی از این عوامل محمد رامز رشیدی نام دارد که در اعترافات خود به تحویل اسلحه ، همراهی با عامل اصلی ترور جهت شناسایی کامل محیطی حرم شاهچراغ (ع) پیش از حمله و همچنین در شب حادثه ، اسکان وی و ارتباط مکرر و اخذ دستور از سرکرده داعش اعتراف کرده است.

وی به نقش محکوم به اعدام دیگر این پرونده اشاره کرد و گفت: این متهم نیز که سید نعیم هاشم قتالی نام دارد در دادگاه به تحویل گرفتن عامل اصلی ترور بعد از ورود به ایران و همچنین اسکان وی و سایر اعضای داعش در تهران و جابجایی آنان در خانه های امن و سایر تدارکات و حتی تهیه بلیط سفر به شیراز برای عامل اصلی ترور اعتراف کرده است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات متهمین در شیراز و تهران و همچنین ارتباطات برون مرزی آنان مستقیماً زمینه ساز حمله ناجوانمرادانه تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) و شهادت 13 نفر از خادمان و زائران و مجروحیت 30 تن دیگر شده است گفت: شکات پرونده در اولین جلسه دادگاه خواستار اشد مجازات متهمین بودند.

بیشتر بخوانید:

افزایش بیش از 10 میلیونی قیمت انواع خودرو در آخرین روزهای سال

رئیسی و زاکانی در مترو+ عکس

سه مجازات سنگین برای سایر متهمان جنایت شاهچراغ

رئیس شورای قضایی استان فارس در ادامه به محکومیت 3 تن دیگر از متهمین به مجازات های سنگین حبس اشاره کرد و افزود: متهم دیگر این پرونده محمد رحمانی که از سر پل های گروه های داعش در تهران بود به 25 سال حبس ، مصطفی جان امانی متهم دیگر پرونده به دلیل عضویت و حمایت از گروه تروریستی داعش به 15 سال و یک روز و حمید اله کابلی دیگر عضو دستگیر شده گروه داعش نیز به 5 سال حبس محکوم شدند.

این مقام ارشد قضایی استان به تعیین صلاحیت دادگاه انقلاب شیراز در رسیدگی به اتهامات چند تن دیگر از عوامل داعش مرتبط با این پرونده نیز اشاره کرد و افزود: پرونده این متهمین در شعبه ویژه بازپرسی دادسرای انقلاب اسلامی شیراز در حال تکمیل تحقیقات است که پس از صدور قرار نهایی و کیفرخواست جهت صدور رأی به دادگاه ارسال خواهد شد.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: آراء صادره در خصوص 5 متهم این پرونده مطابق آئین دادرسی کیفری قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است.

عامل اصلی حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ(ع) که با نام های مستعار متعددی از جمله ابوعایشه، حامد بدخشان و سبحان معروف بود در شامگاه 4 آبانماه در جریان درگیری با نیروهای انتظامی کشته شد.

نظر شما


نظرات

اخبار پر بازدید